Prague Pride podpoří svou účastí také Jiří Paroubek

obrazek
10.8.2011 08:06
Již dnes bude zahájen pětidenní Festival tolerance – Prague Pride 2011, který si tak odbude svou premiéru v České republice. I přestože již několik dnů před svým zahájením vyvolal festival mediální debatu mezi mnoha představiteli naší země včetně prezidenta Václava Klause o tom, zda takovou akci podporovat, pořadatelé akce jsou za jedno – jedná se o nepolitický kulturní festival bez jakékoliv ideologické agendy. Prague Pride podpoří v rámci hudebního festivalu například muzikant Jimmy Sommerville a svou účast na akci potvrdil i expremiér Jiří Paroubek.

„Už v roce 2006 jsem prosadil proti vetu prezidenta České republiky Václavu Klausovi zákon o registrovaném partnerství. Dle mého názoru nelze ustupovat takovýmto výkřikům vůči menšinové skupině ve společnosti. Proto si myslím, že je třeba tuto akci podpořit. V demokratické společnosti se řídíme heslem „Žít a nechat žít“. Na základě silných společenských tlaků jsme se s ženou rozhodli, že pokud nám to čas dovolí, určitě se Prague Pride zúčastníme,“ říká bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

I přestože téma Prague Pride plní stránky novin, přece jen se nepíše o tom hlavním, tedy o programu. Festivalové dění čítá přes 60 jednotlivých akcí, které se odehrají na více než 30 místech po celé Praze. „Festival tolerance nabízí program nejen gayům, lesbám a transgender lidem, ale také jejich rodinám, přátelům a spolupracovníkům, široké veřejnosti – prostě všem, kteří se chtějí něco dozvědět a pobavit se,“ vysvětlují na svých webových stránkách pořadatelé Prague Pride. Celá akce vyvrcholí sobotním průvodem centrem Prahy s karnevalovými prvky a následným hudebním festivalem na Střeleckém ostrově, kde vystoupí např. Jimmy Sommerville (UK), Kazaky (UI), Charlie Straight, Tonya Graves, Leona Machálková a další. Vstup na tyto koncerty je zdarma. V rámci Prague Pride proběhnou sportovní akce, výstavy, divadelní a filmová představení, prohlídky města s turistickým průvodcem, organizuje se vyjížďka parníkem, workshop pro zaměstnavatele a personalisty na téma genderové různorodosti, piknik, dětský den, koncipované večírky, taneční a tematické párty v mnoha pražských klubech a barech.

Transgender Me

 V bohatém kulturním programu mě zaujala multižánrová akce s názvem Transgender Me, která se uskuteční 11. srpna 2011 od 16 hodin v pražském experimentálním prostoru NoD. Transsexualita je dle Mezinárodní klasifikace nemocí jednou z poruch pohlavní identity, a to „touhou žít a být vnímán jako člen opačného pohlaví, doprovázenou přáním vytvořit pomocí chirurgické a hormonální léčby své tělo co nejvíce podobné tělu preferovaného pohlaví“. Co ale znamená transsexuální identita? Jaké je to být transsexuální v každodenním životě? Jak se k transsexualitě staví okolí? Právě na tyto otázky se pokusí odpovědět akce, jejímž těžištěm se stane stejnojmenná výstava fotografií a videí v galerii NoD, která nabídne různorodé roviny pohledu na problematiku transsexuality a transgenderu od autorů jako Darina Alster, Lukáš Houdek, Lenka Klodová Michal Šiml, Tamara Moyzes, Jan Přibilský, Josef Rabara nebo Marek Ther. Výstavní kolekci Transgender Me tvoří díla od expresivních dokumentárních fotografií zachycující průběh a důsledky přeměny konkrétních osob, přes reflexi úlohy virtuálního prostoru pro život některých translidí, až po hledání a přijímaní vlastního transgender Já. Jistými přesahy, které výstava nabízí, jsou například pozastavení se nad společenskými normami pro určení pohlaví, a od něj se odvíjející sociální role jedince jako produkt primárních pohlavních znaků, nebo nad funkcí a důvody existence translidí v nadpozemském měřítku. Kurátorsky výstavu zaštiťují Lukáš Houdek a Lucia Zachariášová. Výstava potrvá do 28. srpna 2011.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak

DOBRY VEČER,

JE MI SMUTNO,VELMI SMUTNO,KDYŽ MUSÍM ČÍST NETOLERANTNÍ NAZORY JAKE VYJADŘUJE P.OČENAŠEK A JEMU PODOBNÍ,JA SAM JSEM HETERO A TO SILNY HETERO A TAKY OTEC,ALE TO MI NEBRANÍ,ABYCH RESPEKTOVAL DRUHE,PROTOŽE VÍM,ŽE SVOBODA JE NEDĚLITELNA A POKUD MNE MENŠINOVA SKUPINA NEOHROŽUJE TAK VŽDY BUDU VŠEMI DESETI,AT SI DĚLAJÍ ŽIVOT A ZABAVU PODLE SVEHO,VÍTE A TED JEŠTĚ VÍC SI PŘEJI JEJICH SVOBODU,KDYŽ TO VADI A VADILO HITLEROVI,STALINOVI A HUJKOVI S DUKOU.ANO POKUD NEŠKODÍ SPOLEČNOSTI,TAK SPOLEČNOST JE MUSÍ PLNĚ RESPEKTOVAT.

PŘEJI HEZKY VEČER A PŘIJDTE TYTO LIDI PODPOŘIT,ZASLOUŽÍ SI TO JSOU TO VĚTŠINOU INTELIGENTNÍ A VELMI KREATIVNÍ LIDE.

jiri-paroubek

Mílý pane Očenášku, myslím, že Vaše mysl je rozbouřená. Zkusím trochu objasnit svůj názor na pochod homosexuálů: Především nevidím jediný důvod, proč homosexuály urážet. Jsem proto tolerovat každou společenskou menšinu, pokud nechce rozbít společenský systém. Jsem hrdý na to, že se mi jako premiérovi podařilo prosadit zákon o registrovaném partnerství. A to vůbec nic nemění na tom, že i já si myslím, že rodina je základem státu. Já tomu dokonce i věřím. Ale jsou i jinak sexuálně orientovaní lidé nežli já a i oni mají právo na štěstí. Průvod homosexuálů podpořím kvůli tmářům jako je pan Hájek, který je má za devianty, a Vám, který jim říkáte "buzeranti".

A jestli ČSSD po mém případném odchodu převezme vůči homosexuálům slovník Váš a pana Hájka, mě sice bude mrzet, ale bude to její volba.

V budoucnu rád podpořím jakoukoliv uráženou menšinu, ať to budou Vietnamci, Romové, Ukrajinci, Židé, odboráři, ale třeba i hezká děvčata. Podpořím všechno, co povede k odstranění předsudků ve společnosti a k poklesu vlivu tmářů. Ať je to pražský arcibiskup, pobočník prezidenta či jinak bystrý čtenář serveru Vaše věc.

Doporučuji vám, abyste se nad sebou zamyslel. I já jsem vyrůstal v prostředí, které bylo vůči některým menšinám poněkud předpojaté a dostal jsem se z toho.

pavelnejedly

A JÁ S VÁMI SOUHLASÍM S OBĚMA - BRAVO ! BÝT PO "MÉM" JEŠTĚ BYCH TO PŘIOSTŘIL ... JE MI ZLE Z TOHO KDYŽ I V TELEVIZI SE MUSÍM DÍVAT JAK SE DVA "CHLAPCI" CUCAJÍ DIV SI VZÁJEMNĚ NEVYSAJÍ PLÍCE .. ÁÁÁLE RADŠI MLČÍM JSEM ZVYKLÝ PSÁT VŠE OTEVŘENĚ ALE POMALU ZAČÍNÁM MÍT STRACH ABY SI PRO MNE NEPŘIŠLI ... TENHLE STÁT BRÁNÍ JEN FLÁKAČE A ÚCHYLY :-(

1rytir

Předem omluva Markétě Matějkové. Svým příspěvkem jen plní svoji informativní funkci kulturní redaktorky a vytknout ji lze jen poněkud spekulativní titulek a pak fakt, že ve výčtu akcí, které účastníkům a možná i sympatizantům Prague Pride nabídne, vynechla akce kontraverzního charakteru.

K titulku. Pokud umím dobře číst, pak v jednom z článků J.Paroubka na tomto webu zazněl cosi jako příslib, že se se svojí paní možná zúčastní plánovaného sobotního pochodu. Je to jeho svobodná vůle a rozhodnutí a on i jeho paní na to mají právo. Osobně si sice myslím, že svoji toleranci k osobám s jinou, než většinovou sexuální oreintací není třeba vyjadřovat osobní účastí, leč v rozhodnutí Jiřího Paroubka více, než podporu lidem s homosexuální orientací, vidím politicky motivovaný protest proti výrokům pánů Hájků, Klausů a Bátorů. Pokud tak tomu je a já se nepletu, pak použitý titulek je hodně zavádějící. Pochybuji totiž, a to se dostávám ke druhé výtce k tomuto článku, že Jiří Paroubek s chotí svoji účastí "podporují" i akce Prague Pride, o kterých autorka cudně mlčí. Ano, mám teď na mysli třeba "gay rychloseznamku", "koženou zónu", "noční prohlídky gay barů". akcí s názvem "Dirty Disco, či skupinovému "Miluj všechny, posluš všem" a podobně, tedy akcím, které jdou výrazně nad rámec po mveřejnosti požadované toleranci a jsou orientovány minimálně exibicionisticky.

Ona potíž s celým Prague Pride je v tom, že se z toho učinilo politikum. Však stalo se a ten fakt dostává nejen sociálně demokratického politika do dost možná neřešitelných situací. Má se postavit poněkud kontraverzním výrokům na adresu homosexuálů a lesbiček a zúčastnit se jejich průvod, mimochodem nazvaném "pochod hrdosti", anebo se ve stejném čase zapojit do protestního pochodu pro rodinu, zvláště stojí-li právě rodina v centru nejenom sociálně demokjratické politiky?

Ale vůbec nejhorší na tom všem je, že veřejnosti jsoumédii  polemikami a komentáři kolem Prague Pride vlastně podsouvána zástupná témata! Osobně zastávám názor, že existují daleko důležitější a společnost mnohem více ovlivňující záležitosti, než je "šumavský kůrovec" nebo "pochod homosexuálů a lesbiček Prahou". Škoda, že si to nemyslí média a ani mnozí politici.