Před 50 lety utrpěla Amerika šok

obrazek
26.11.2013 09:16
Před 50 lety, 22. 11. 1963, zemřel na následky atentátu 35. americký prezident a první katolík ve funkci John Fitzgerald Kennedy. Kennedyho zahynul rukou Lee Harveyho Oswalda, který sloužil u amerického námořnictva. Jeho motivy nejsou dosud objasněny. Jak už to bývá, existuje několik stovek konspiračních teorií, které jsou neustále přiživovány některými skupinami, které nevěří, že by atentát spáchal právě Oswald. Objevují se i některé divoké teorie o tom, že atentát nařídil tehdejší viceprezident L. Johnson, že to bylo spiknutí CIA, že Kennedyho nechala odstranit Moskva ,,v odvetě" za karibskou krizi. Faktem však zůstává, že před 50 lety utrpěly Spojené státy šok, jež byl srovnatelný s úmrtím prezidenta F. D. Roosevelta 12. 4. 1945.

Americký Dallas se stal 22. 11. 1963 zhruba ve 12:30 dějištěm atentátu na amerického prezidenta Kennedyho. Ten utrpěl smrtelná zranění, když jej zasáhly kulky vystřelené z Oswaldovy zbraně do krku a do hlavy. Ve 13:00 byl Kennedy prohlášen za mrtvého a stal se čtvrtým prezidentem, který zemřel rukou atentátníka (předtím zahynuli A. Lincoln, J. A. Garfield a W. McKinley). Dodnes USA pronásleduje stigma mrtvého prezidenta, který se stal ve své době populárním nejen ve své domovině. Zároveň to byla kontroverzní osobnost, která měla za sebou bezesporu dobrá i špatná rozhodnutí. 

Kennedymu se například podařilo odvrátit sérií jednání bezprostředně hrozící atomový konflikt mezi USA a SSSR, který vznikl v rámci tzv. karibské krize v roce 1962. Ve vnitřní politice bylo jeho úspěchem nastartování ekonomiky daňovými reformami. Podporoval také M. L. Kinga a jeho hnutí a snahy o zrovnoprávnění černošského obyvatelstva. V zahraniční politice se snažil ve vztahu k druhé supervelmoci SSSR postupovat pragmaticky a vstřícně.

Bylo také nemálo věcí, které se mu naopak nepodařily: fiaskem skončilo vylodění v Zátoce sviní v roce 1961 s cílem svrhnout Castrův režim. Jedna z mnoha konspiračních teorií totiž říká, že za atentátem na Kennedyho může stát kubánská emigrace, která obviňovala amerického prezidenta, že nespokytl akci dostatečnou podporu. Kennedy převzal též doktrinu ,,z pozice síly", kterou si Amerika osobovala právo zasáhnout všude ve světě vojenskými prostředky, pokud jsou ohroženy její bezpečnostní a jiné zájmy.

Na druhé straně byl Kennedy pragmaticky uvažujícím politikem a po svém předchůdci Eisenhowerovi si uvědomoval, že ,,bobtnání" amerického vojenského komplexu je třeba držet v rozumných mezích. 

Jeho smrt vyvolala a dosud vyvolává řadu otazníků, jak už jsme na začátku zmínili. Kennedyho vraha L. H. Oswalda zastřelil 24.11. 1936 Jack Ruby, majitel nočního klubu, který prohlásil, že to udělal proto, že ,,mu zabili prezidenta" a aby Kennedyho choť Jacqueline se nemohla u soudu dívat do Oswaldovy tváře. Ale není to ve skutečnosti pouze vějička a pozadí atentátu je mnohem temnější? Obávám se, že úplnou pravdu se nikdy nedozvíme, stejně jako se nedozvíme okolnosti smrti čs. ministra zahraničí Jana Masaryka.

Tak či onak zůstává pravdou, že před 50 lety zemřel prezident, kterého si Amerika oblíbila na rozdíl od nevýrazného L. Johnsona, jenž nastoupil prezidentský úřad po Kennedym. Podobné to bylo, když po akceschopném Rooseveltovi nastupoval militantní H. Truman. S ním se mnoho Američanů nikdy neztotožnilo.

Foto: National Geographic Channel (dokumentární televizní film k 50. výročí atentátu "Killing Kennedy")


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.