Ray McGovern: Rusko-čínský blok posiluje

20.9.2022 13:37
„Drazí přátelé,“ stalo se okřídleným oslovením během oficiálních čínských a ruských jednání při setkání prezidentů Si Ťin-pchinga Vladimira Putina v Samarkandu minulý čtvrtek 16. září. Zkušený novinář Ray Mc Govern, který zná Asii jako svoje boty, usuzuje, že není žádný náznak toho, že by čínská podpora Putinově invazi něco změnila. Podle jeho názoru, pokud se Putin rozhodne zvýšit ante na Ukrajině, Si by ho pravděpodobně podpořil.

Řada čínských analytiků pochybuje, že by se tolerance rozšířila na rozdmýchané problémy Číny v Jihočínském moři nebo na opačném Tchaj-wanu, ale většina čínských analytiků neočekávala, že Čína bude tolerovat, natož podporovat, ruskou invazi na Ukrajinu. Takže váš odhad je stejně dobrý jako můj. Pod profesí solidarity „Drahý příteli“ se skrývá závazek posílené čínsko-ruské dohody, která prozrazuje záměr úzce se koordinovat – a to i před jakýmikoli velkými vojenskými iniciativami USA nebo jejich zástupců.

Některá vzájemná prohlášení solidarity mohou znít jako standardní, ale je důležité si uvědomit, že blok získal další ocelovou výztuž. Každá země přislíbila silnou podporu „základním zájmům té druhé“. “ – pro Rusko, re. Ukrajina; pro Čínu, re. Tchaj-wan. Vzájemná podpora „zájmů“ byla dána do popředí v oficiálním čínském čtení rozhovoru Putin - Si Ťin-pching, v němž prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína bude spolupracovat s Ruskem ve všech oblastech.

Putin ve svých poznámkách zdůraznil „klíčovou roli“, kterou hraje „zahraničněpolitický tandem Moskva a Peking“ při zajišťování globální a regionální stability. Vyjádřil také uznání za „vyváženou pozici našich čínských přátel v souvislosti s ukrajinskou krizí“.

Putin také potvrdil pokrok v ruském obchodu s Čínou: „V loňském roce vzrostl obchod o 35 procent na více než 140 miliard dolarů. Za prvních sedm měsíců letošního roku se zvýšil o dalších 25 procent. Jsem přesvědčený, že do konce roku dosáhne nových rekordních úrovní a v blízké budoucnosti se roční obchod zvýší na 200 miliard dolarů nebo více,“ říká ruský prezident.

Pro osobní poznámku, na počátku 60. let, kdy jsem byl zodpovědný za analýzu čínsko-sovětských vztahů, dosáhl vzájemný obchod 200 milionů dolarů. Je pravda, že bilaterální vztahy byly tehdy v háji. Ale přesto je 200 milionů a 200 miliard dolarů něco, co jsme si ani v nejdivočejších snech nepředstavovali.

Konečně, hned po setkání Putinem, Martha Raddatzová z ABC přečetla do televizní kamery následující moudrá slova: "Vzhledem k tomu, co se stalo na Ukrajině, kdy Rusko ztrácí území a jeho síly jsou označeny jako slabé a nešťastné, i když Rusko nic od Si Ťin-pchinga nedostane, bude setkání signalizovat protizápadní pouto, které je významné – opravdu významné."

Přeložil a zredigoval Jan Vítek

 

Zdroj: https://original.antiwar.com/mcgovern/2022/09/15/dear-friends-xi-and-putin-project-unity/

 

Raymond McGovern se narodil 25. srpna 1939 v New Yorku. Na počátku 60. let sloužil jako zpravodajský důstojník americké armády v oddělení analýzy sovětské zahraniční politiky, zejména s ohledem na Čínu a Indočínu. Od roku 1963 byl zaměstnancem Ústřední zpravodajské služby (CIA). V letech 1963 až 1990 byl jejím analytikem a v 80. letech připravoval denní zprávy pro prezidenty Spojených států amerických . Za službu v CIA mu bylo uděleno vyznamenání Intelligence Commendation Medal, které vrátil v roce 2006 na protest proti zapojení CIA do mučení. Po odchodu ze CIA se McGovern stal od konce 90. let komentátorem záležitostí souvisejících se zpravodajskými službami. V roce 2003 založil McGovern společně s dalšími bývalými zaměstnanci CIA Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS), organizace se věnuje analýze a kritice využití zpravodajských informací. V lednu 2006 začal McGovern vystupovat jménem protiválečné skupiny Not in Our Name . V minulých letech veřejně poukazoval na negativní jevy v americké zahraniční politice a byl dokonce i zadržován policií, když třeba narušil lživé vystoupení Hillary Clintonové.

 

 

jan-vitek
Jan Vítek je komentátor a spisovatel. Jeho poslední román PAST je k dostání na Amazonu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.