Rekordní prodeje luxusních aut na Ukrajině

bentley bank ua
28.2.2024 21:00
Na Ukrajině byly loni zaznamenány rekordní prodeje luxusních zahraničních vozů. Některé špičkové značky se dostaly do top 10 nejprodávanějších aut, což neplatilo ani v době míru. A počet Tesel na Ukrajině se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil téměř 10krát. Takový boom poptávky po drahých autech ve válčící zemi na první pohled vypadá přinejmenším zvláštně. Situací, , proč prodeje drahých aut jdou nahoru, se zabýval ukrajinský portál „Strana.ua“.

Podle ministerstva hospodářství se průměrné náklady na automobily dovezené ze zahraničí v roce 2023 zvýšily o 20 % – na 1,56 milionu hřiven. Tento růst byl způsoben především nárůstem toku prémiových vozů. I nyní, navzdory blokádě, jsou na ukrajinsko-polské hranici kolony transportérů s mercedesy a BMW, což Poláky upřímně překvapuje: říká se, kdo ve válčící zemi kupuje tak drahé věci.

Prodeje BMW se podle společnosti Autoconsulting zvýšily oproti roku 2021 z 2962 kusů na 4263 (tedy jedenapůlkrát). Tato značka obsadila páté místo mezi vozy prodávanými na Ukrajině. Prodeje Mercedesů (2 601 v roce 2023 oproti 2 987 v roce 2021) a Lexusu (1 892 v roce 2023 oproti 1 858 v roce 2021) se formálně příliš nezměnily. Ale ve skutečnosti, vzhledem k tomu, že miliony lidí odešly do zahraničí a značná část země je pod kontrolou Ruska, i taková čísla jsou důležitým nárůstem. Stejný Mercedes přitom loni obsadil 7. místo mezi nejprodávanějšími vozy na Ukrajině (v roce 2021 byl až na 13. místě). – vypočítívá Strana.ua.

Důvodů pro boom je podle portálu několik. Za prvé, už v roce 2022 se začaly objevovat fámy, že prémiové vozy se dodávají přes Ukrajinu do Ruska, kde po zavedení sankcí přestaly dovážet luxusní vozy z Evropy a USA. Svého času byl při jedné z těchto dodávek přistižen podnikatel ze Lvovské oblasti, který se odhalil, protože také žádal stát o vrácení DPH z „vývozu“ drahých aut.

Toto schéma však dlouho masově nefungovalo. Mezinárodní výrobci automobilů spolu s Celoukrajinským sdružením dovozců a prodejců automobilů okamžitě provedli vyšetřování a showroomy začaly přijímat opatření k zastavení „úniku“ automobilů. Cílili například na zákazníky, kteří si koupili hodně aut.

Zadruhé, mnoho podnikatelů a Ukrajinců, kteří měli našetřeno, se nakonec rozhodlo neodkládat koupi auta svých snů. Říká se, že probíhá vojenská akce a nikdo neví, co se může zítra stát, tak proč si nekoupit dobré auto hned teď. Mnozí navíc přestali investovat do nemovitostí, jejichž výdělky po rozsáhlé speciální operaci výrazně klesly. A peníze „navíc“ utratili za luxusní auta. Podobně postupuje mnoho byznysmenů, kteří kvůli nejasným vyhlídkám přestali investovat do obchodní expanze a nyní raději utrácejí peníze za sebe osobně.

Kyjevský podnikatel Andrey, který má na trzích hlavního města několik maloobchodních prodejen, si letos koupil nové BMW X5 v hodnotě více než 100 tisíc dolarů. Snil jsem o něm už dlouho, ale vždycky jsem šetřil, řekl jsem si, že bych raději investoval do rozvoje podnikání. Teď síť prodejen prakticky nerozšiřuji, není jasné, jestli jsou nějaké vyhlídky, ale ty obchody, co máme, fungují dobře, tak jsem se rozhodl utratit peníze za nové auto,“ řekl novinářům portálu.

Do třetice (a to je hlavní) se objevila kategorie nových zájemců o luxusní vozy – lidí, jejichž blahobyt se od začátku konfliktu výrazně zvýšil. "Před válkou jezdil člověk ve skromném volkswagenu. A pak se dostal do provozu, objevily se peníze, rozhodl se vylepšit auto, koupil si Range Rover. A je jich mnoho," řekli v jednom z obchodních zastoupení v Kyjevě.

Podle zaměstnanců salonu jsou auta masivně nahrazována za „slušnější“, zejména bezpečnostními složkami. V zemi se ale navíc objevila celá vrstva lidí, kteří náhle zbohatli z vojenských operací. Včetně korupčních schémat dodávek pro armádu. Jsou také velkou kategorií kupujících luxusních vozů. A dalších drahých věci. Například jeden z prodejců luxusních hodinek Straně.ua řekl, že za poslední rok jeho tržby lámaly rekordy za celou existenci podniku.

V lednu letošního roku však podle Autoconsulting došlo k nečekanému propadu prodejů prémiových vozů. Z top 10 nejprodávanějších vozů vypadly luxusní značky. Řekněme, že BMW kleslo o 9 pozic najednou - z 5. místa na 14. (prodej klesl téměř o 44 %), Mercedes - o 11 pozic (ze 4. místa na 15., v prodejích - minus asi 49 %), Lexus se posunul z 12. místa na 13. místo (s nárůstem tržeb o 56 %). Prodeje Audi ale prudce vzrostly: v měsíci od prosince 2023 do ledna 2024 se prodej těchto vozů zvýšil o rekordních 1336 %, což značce umožnilo vystoupat do top 10 z 31. místa.

To znamená, že pokles prodejů prémiových vozů není spojen ani tak s poklesem poptávky po nich, ale s problémy s dostupností vozů na skladech na začátku roku. Ti, kteří měli auta, nadále zvyšovali prodeje. Jak odborníci předpovídají, boom luxusních zahraničních vozů se proto může brzy obnovit.

Na Ukrajině je boom nejen běžných luxusních aut, ale i elektromobilů. Francouzský Le Figaro nedávno psal o úžasném růstu prodejů vozů Tesla ve válčící zemi. Publikace citovala „fenomenální“ statistiky: pokud bylo v roce 2021 na Ukrajině registrováno 8,5 tisíce vozů Elona Muska, pak na začátku roku 2023 - již více než 46,8 tisíce a na konci listopadu loňského roku - 83,1 tisíce, to je ve srovnání s předválečné době došlo k téměř 10násobnému nárůstu.

Podle Autoconsulting bylo v roce 2022 na Ukrajině zakoupeno asi 1700 vozů Tesla, což je 3,5krát více než v poklidném roce 2021. A loni prodeje přesáhly 7,6 tisíce vozů.

Nejvíce transakcí se přitom podle Institutu pro výzkum automobilového trhu týká Tesly nedávno dovezené ze zahraničí, i když tuzemský segment prodeje je rovněž poměrně aktivní (asi 3,5 tisíce vozů).

Rekordní růst prodejů Tesly na Ukrajinu byl potvrzen ve specializovaných autosalonech. Vedoucí obchodního oddělení TeslaPark Andrei Taranenko říká, že poptávka po Tesle je skutečně velmi vysoká. Hlavním důvodem boomu je podle něj prudký propad cen. Ve skutečnosti je nyní těžké dokonce zařadit Teslu do segmentu luxusních vozů, ačkoli dříve byly považovány za prémiové.

"Ještě v roce 2022 stála Tesla Model 3 ne starší pěti let (nové vozy této značky se na Ukrajině neprodávají, připomíná Strana.ua) asi 33 tisíc dolarů. A nyní ji můžete koupit za 23 tisíc, tedy mínus 10 tisíc. Ve srovnání s předválečnou dobou cena klesla o 15 tisíc dolarů,“ říká Taranenko.

Institut pro výzkum automobilového trhu říká, že na Ukrajině najdete Teslu od 16 do 20 tisíc dolarů. A například Tesla Model S zlevnila za poslední rok o téměř 30 tisíc dolarů – z 54 tisíc na 23,5 tisíce. Tesla Model X, která dříve na Ukrajině stála více než 90 tisíc dolarů, se nyní prodává za 37,5 tisíce, zlevnila o rekordních 52 tisíc.

Proč se ceny Tesly propadly? Důvodů je několik. Jednak Tesla (stejně jako další elektromobily) z Číny proudila na Ukrajinu. Dříve byly dodávány převážně z USA. Nedávno ale Nebeská říše začala vydávat dotace kupujícím elektromobilů. A hned se objevilo schéma: občané začali kupovat elektromobily, dostávat peníze od státu a hned je prodávat. Ukrajinští zprostředkovatelé začali shánět elitní „staré nové“ vozy z Číny. A v důsledku toho byla Ukrajina zaplavena Teslou.

Za druhé, jak říká Taranenko, na domácí trh se dostalo takové množství Tesly, že začal velký dumping cen. Nyní jsou v prodeji minimálně 2 tisíce aut a prodejci jsou připraveni auta prodávat levně, jen aby se jim vrátily investované peníze.

Za třetí, domácí trh dalšího prodeje roste. V roce 2023 se tuzemský přeprodej těchto vozů oproti roku 2022 více než zdvojnásobil: z 1,5 tisíce na 3,2 tisíce. Mnoho řidičů má dost luxusních elektromobilů, které mají ve skutečnosti spoustu reklamací, a tak se jich rozhodli zbavit.

Strana.ua uvádí, že Tesly si kupují především obyvatelé soukromých domů, kteří si mohou dovolit instalovat nabíječky přímo na dvoře a ušetřit tak za tankování (nabíjejí je za stejnou cenu jako elektřinu pro obyvatelstvo). Ti, kteří experimentovali s Teslou ve výškových budovách, zjistili, že nabíjení může být problém, protože na Ukrajině není mnoho rychlodobíjecích stanic a tarify jsou dost vysoké. A náklady na údržbu elektromobilu kvůli nabíjení jsou už docela srovnatelné s benzinovým autem.

 Překlad, kráceno - gus

 

Foto: Jedním z kusů statistiky luxusních aut je "zlatý" Bentley koupený pro šéfa Národní banky Ukrajiny v čase válečného konfliktu.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.