Sázka na Netanjahua se Bidenovi může vymstít…

biden netanjahu
24.5.2024 08:24
Jestliže jsem naposledy citoval z nezávislého ukrajinského Portálu Strana.ua při analýze toho, co se děje v Gruzii, dnes využiji článku portálu Newsweak, který je samozřejmě součástí amerického mainstremu, ale řekl řekl bych přijatelného. Newsweak popsal past do které se dostal prezident Biden svou bezpodmínečnou podporou jestřábího kursu Izraele v Gaze.

-x-x-x-

Jiná země, jiný mrav. Zatímco naše média nás od rána do večera krmí už nepoživatelnou krmí Ukrajiny a jsou zřejmě připraveny v tom pokračovat možná ještě třeba několik let, pokud válka neskončí – spíše to vypadá na  – kapitulací Ukrajiny, v USA se téma Ukrajiny se stává volebně nezajímavé. Portál Newsweak přináší zasvěcenou analyzu, jak naopak válka v Gaze může stát současného prezidenta jeho post.

Špatná zpráva pro Bidena : Gaza staví zahraniční politiku do centra voleb

Daniel Bush, korespondent v Bílém domě

 

Američané nebojují v zahraničí na Ukrajině nebo v Gaze, jako kdysi ve Vietnamu a Iráku. Rostoucí protesty proti americké vojenské podpoře Izraele však zvýšily pravděpodobnost, že se rok 2024 může připojit k rokům 2004 a 1968 jako vzácné volby ovlivněné zahraniční politikou – a důsledky by mohly stát prezidenta Joea Bidena v kritických státech bojiště, které potřebuje ke znovuzvolení.

 Mladí lidé, progresivisté, arabští a muslimští Američané a další – včetně některých Židů – vyjadřující rozhořčení nad zabitím desítek tisíc Palestinců v Gaze v izraelské válce proti Hamásu, tvoří relativně malou část voličů, i když si vysloužili obrovskou pozornost střety s policií na univerzitních kampusech jako ozvěna minulých protestů proti zahraničním válkám.

Volby v roce 2024 však budou rozhodovat o těsných soubojích v nerozhodných státech, jako jsou Michigan, Wisconsin, Pensylvánie a Georgia, a pokud dostatek Bidenových příznivců zůstane doma nebo bude hlasovat pro kandidáta třetí strany, mohlo by to bývalého prezidenta Donalda Trumpa vrátit do Bílého domu.

 "Prezident Biden si zde zahrává s ohněm," řekl Newsweeku Ahmad Abuznaid, výkonný ředitel americké kampaně za palestinská práva. "Čím více smrti a destrukce vidíme přicházet z Gazy, tím více lidí toho má plné zuby a tím více zpochybňují naši podporu státu Izrael," řekl Abuznaid, který hovořil jménem politické odnože skupiny.

¨Zahraniční politika tradičně ustupuje v amerických volbách do pozadí ekonomickým a dalším domácím zájmům a průzkumy ukazují, že zahraniční politika není pro většinu voličů v roce 2024 na prvním místě. Hrála však významnou roli ve volbách v roce 1968, v nichž republikán Richard Nixon porazil demokratického rivala, když Ameriku zmítaly protesty na univerzitách proti prohlubujícímu se angažmá demokratické administrativy ve Vietnamu. V roce 2004 pomohl republikánovi Georgi W. Bushovi ke znovuzvolení způsob, jakým se vypořádal s válkou proti terorismu po 11. září 2001, a to navzdory sílícímu protiválečnému protestnímu hnutí proti Iráku a Afghánistánu.

Před dnem voleb se toho může hodně změnit. Biden s tím, jak se válka protahuje, zesílil svou kritiku Izraele. Kroky, jako je jeho rozhodnutí z počátku května zastavit některé dodávky zbraní do Izraele, pokud by pokračoval ve velké ofenzívě v Rafáhu, by mohly získat zpět některé voliče, které si v posledních měsících odcizil.

"Právě teď je to všechno o okrajích a Biden si nemůže dovolit ztrácet voliče na okraji," řekl Newsweeku Thomas Patterson, politolog z Harvard Kennedy School.

"V období po druhé světové válce hrála zahraniční politika v amerických volbách velkou roli pouze tehdy, když se věci nevyvíjely dobře," dodal Patterson, a v případě Gazy se "Biden dostal do situace, kdy nelze vyhrát".

Demokratická strana si vybudovala podporu u arabských a muslimských Američanů v letech po 11. září, kdy tehdejší prezident Bush zahájil dvě války na Blízkém východě a Republikánská strana byla svázána s neoliberální zahraničněpolitickou agendou, která upadla v nemilost, jak se války protahovaly.

 Bidenova vojenská podpora Izraele však narušila část dobré vůle, kterou si demokraté s těmito skupinami v posledních dvou desetiletích vytvořili, uvedli političtí stratégové, historici a analytici Blízkého východu.

"V tuto chvíli není pochyb o tom, že by to vážně ovlivnilo arabsko-americké voliče," řekl Newsweeku James Zogby, prezident Arabsko-amerického institutu.

Trumpova kampaň na žádost Newsweeku o komentář nereagovala.

 Tyto volební bloky jsou malé, ale jsou seskupeny v dostatečně velkém počtu na místech, jako je Michigan, aby ovlivnily klíčové celostátní volby.

Arabsko-americká populace v Michiganu je podle Arabsko-amerického institutu největší procentuální podíl na populaci státu ze všech států v zemi. V prezidentských volbách v roce 2020 bylo v Michiganu také registrováno 206 050 muslimských voličů, což je více než Bidenovo vítězství nad Trumpem ve státě o 154 000 hlasů. Více než 100 000 voličů v únorových demokratických primárkách v Michiganu hlasovalo "nerozhodně", aby vyjádřili nesouhlas s Bidenovou podporou Izraele v jeho válce s Hamásem.

A Michigan není sám. Bojiště států Wisconsin a Pensylvánie jsou také domovem arabských a muslimských amerických komunit, které jsou větší než Bidenovo těsné vítězství v těchto státech v posledních volbách. Více než 48 000 voličů v demokratických primárkách ve Wisconsinu minulý měsíc odevzdalo "nepoučené" hlasovací lístky jako protiválečný hlas, a to ve státě, kde Biden vyhrál o pouhých 20 000 hlasů.

Celostátně hlasovalo v prezidentských volbách v roce 2020 1,5 milionu muslimských Američanů, což je podle zprávy o volbách občanské skupiny Million Muslim Votes 71 procent. Tato volební účast nemusí v Michiganu a na dalších bojištích příliš klesnout, aby pomohla vychýlit volby ve prospěch Trumpa, uvedli stratégové Demokratické strany a další.

"Nemyslím si, že by se k němu arabští Američané po Gaze vraceli," řekla Newsweeku Celinda Lakeová, hlavní výzkumnice Bidenovy kampaně v roce 2020.

Protesty kvůli Gaze v kampusech po celé zemi, od Kolumbijské univerzity v New Yorku po USC v Los Angeles, jasně ukázaly, že Biden čelí rostoucímu odporu mladých lidí na levici – bez ohledu na jejich rasu, etnický původ nebo náboženské přesvědčení.

Tento okamžik představuje bod obratu pro různorodou generaci mladších progresivistů, kteří se staví proti izraelské politice vůči Palestincům a kteří považují současnou válku za genocidu, řekl Abuznaid, šéf americké kampaně za práva Palestinců.

"Podpora izraelské genocidy je právě teď neuvěřitelně nepopulární mezi mladými lidmi a barevnými lidmi," řekl Abuznaid a poznamenal, že to je "základna prezidenta Bidena".

Průzkumy veřejného mínění ukazují velký rozdíl v postojích mezi mladšími a staršími Američany k nejhoršímu propuknutí násilí v izraelsko-palestinském konfliktu za poslední desetiletí. Hamás zabil při útoku 7. října v Izraeli asi 1200 lidí a dalších 250 unesl. Izrael odpověděl vojenskou kampaní v Gaze, která zabila více než 34 000 Palestinců, podle zdravotnického úřadu provozovaného Hamásem, který nerozlišuje mezi bojovníky a civilisty.

Bbřeznový průzkum Gallupova ústavu zjistil, že pouze 38 procent lidí ve věku 18-34 let má příznivý názor na Izrael, ve srovnání se 71 procenty Američanů starších 55 let, kteří vidí Izrael příznivě.

 Experti uvedli, že protesty v Gaze také odrážejí širší frustraci mezi mladými lidmi ze všech prostředí, kteří chtějí, aby Bidenova administrativa řešila problémy, jako jsou studentské půjčky, dluhy a dostupnost bydlení doma, místo aby utrácela miliardy za věci, jako je vojenská pomoc Izraeli.

Frustrace mladých lidí z americké zahraniční politiky samozřejmě není ničím novým. Ale zatímco dnešní protesty vyvolávají srovnání s protiválečnými protesty v Iráku a Vietnamu, které provázely volby v letech 2004 a 1968, odborníci tvrdí, že rok 2024 je jedinečný i z jiných důvodů, než je skutečnost, že Amerika nemá pozemní vojáky bojující na Blízkém východě nebo v Evropě.

Země je dnes mnohem více polarizovaná podle stranických linií, než tomu bylo během éry Iráku a Vietnamu. Bidenovo přijetí mezinárodních aliancí a Trumpův izolacionismus nabízí voličům ještě ostřejší volbu zahraniční politiky než v předchozích volbách, uvedli historici a další. Sociální média také změnila způsob, jakým veřejnost vstřebává informace o zahraničních událostech, a pomohla snížit věkový rozdíl ve veřejném mínění o Gaze.

Většina voličů se zaměří na ekonomiku, imigraci, potraty a další otázky, a ne na zahraniční politiku, řekl Newsweeku republikánský odborník na průzkumy

Přesto v americké politice přetrvávají připomínky minulých inflexních bodů, řekl Zogby, šéf Arabsko-amerického institutu.

"Vracím se do roku 1968," řekl Zogby. Válka ve Vietnamu nebyla jediným faktorem, který naklonil volby ve prospěch Richarda Nixona, "ale nemůžete popřít, že hrála klíčovou roli," řekl, a izraelská válka v Gaze dnes vyvolala podobné otázky. Pro mladé progresivní voliče a další, kteří jsou naštvaní na Bidenovu podporu Izraele, "není volbou Trump nebo Biden," řekl Zogby. "Je to: 'Budu hlasovat [pro Bidena], nebo nebudu volit vůbec?"

 

J.V. Ten článek zcela zřejmě ukazuje, jaké záležitosti rozhodují kladně či záporně, kdo se stane hlavou státu nejsilnějšího západního státu světa. A to jsem nezmínil témata, které se nám už vůbec jeví jako bizartní, jako je spor o potraty.

Nuže zatímco Biden je nejvýznamnějším prezidentem –  představitelem fanatické odrůdy liberalismu, často iracionální zelené politiky a militarismu a vyhroceného střetu USA proti těm, kdož nesdílí jeho vidění světa, Donald Trump je pragmatikem, který přes své bouřlivácké projevy se řídí – jak říká zdravým rozumem a zjevně by vše pokusil změnit.

Jeho vítězství By bylo hořkou, ale logickou  prohrou nejen pro Bidena, ale například i pro našeho Fialu a spol.

Tak uvidíme, přátelé

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.