SDKÚ-DS klesá ke dnu, Dzurinda stále u kormidla

obrazek
20.2.2012 17:55
Tři týdny před volbami na Slovensku se nejsilnější vládní strana SDKÚ-DS potýká s masivním odlivem voličů. Strana, která ve volbách získala 15,42% hlasů a ještě před rokem podle průzkumů atakovala hranici 20%, zaznamenala v posledních měsících výrazný propad preferencí a nyní je na hranici zvolitelnosti.

Podle agentury Focus je nyní volební zisk této strany na úrovni 6,1% a dle agentury Polis jen 5,1%. Průzkum agentury MVK dokonce zaznamenal volební zisk SDKÚ-DS na úrovni 4,3%. Předseda Mikuláš Dzurinda byl navíc podle výzkumu této agentury obyvateli nejčastěji označován jako politik, který způsobuje velké problémy a nejvíce kazí úroveň slovenské politiky. Myslí si to o něm více než polovina Slováků. Dzurinda nyní v tomto hodnocení předstihl i kontroverzního Jána Slotu.

Na kandidátce strany navíc chybí dosluhující premiérka Iveta Radičová, druhá nejdůvěryhodnější persona slovenské politiky, která má aktuálně důvěru téměř pětiny voličů. Svou kandidaturu rázně odmítla, na druhou stranu však jednoznačně vyjádřila osobní podporu straně ve volbách. Přes sílící vlnu antipatií, která se zesílila zveřejněním spisu Gorila, se Dzurinda stále drží v čele strany. Podle politologa Miroslava Kusého má totiž silnou podporu ve vnitřních strukturách strany a i když je to v rozporu s vnímáním voličů a veřejnosti, která by podle něj přivítala nové tváře, je zřejmé, že stávající předseda půjde do voleb jako lídr. Voličům SDKÚ-DS se zatím nabízí alternativa v podobě místopředsedkyně Žitňanské, která v sobotu oznámila svůj záměr kandidovat po volbách na post lídra. Cítí prý podporu zevnitř strany, a pokud dostane více preferenčních hlasů než předseda, zavazuje se ucházet o předsednictví.

Personální proměna vedení strany by dle voličů a také některých komentátorů měla nastat co nejdříve. Podle analytika Martina Slosiarika z agentury Focus by výměna lídra tři týdny před volbami mohla, ale nemusela být šťastným tahem. „Může to být hop-nebo trop“ říká. Je otázkou zda ještě může SDKÚ-DS ztratit více.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.