Třeštíková v ČT: Melčák s Pohankou dostali desítky milionů

21.4.2011 10:24
Rozměr kauz současné koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zcela zastínil všechny kauzy, které se v naší politice udály v dávné i nedávné minulosti. Dokumentaristka a bývalá ministryně kultury Helena Třeštíková však v pořadu České televize Tah dámou, který se vysílal 16. dubna 2011, otevřeně hovořila o praktikách ODS v době, kdy tehdejší koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podržela nad vodou dvojka přeběhlíků - Melčák a Pohanka. Třeštíková v pořadu ČT otevřeně řekla: "Mluvilo se o částkách, které mě fascinovaly, za které přeběhlíci změnili názor a podpořili koalici." Ve stínu dnešních událostí však její slova zřejmě žádné z médií nezaujala ani nepřekvapila...

"Ne všechno jsem tehdy chtěla zveřejnit, neměla jsem důkazy a nechtěla jsem působit trapně, tak jsem to zabalila," vysvětlila zákulisí svého patnáctidenního ministerského angažmá v lednu 2007. "Ideje se tam nenosí, jde o byznys, kšeft. V mé pozici bych musela krýt nějaké praktiky, které se mi absolutně nelíbily. Pořád je to stejné, někdo chce získat nějakou pozici, aby mohl ovlivňovat kšefty, které už má zaběhnuté," pokračovala Třeštíková v odhalování politického pozadí a praktik Občanské demokratické strany. Velmi zajímavá pak byla její slova o přeběhlících. Pro upřesnění - vládu v roce 2007 podpořili poslanci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří odmítali, že by za svou změnu názoru dostali jakékoliv peníze, a to samé tvrdil i tehdejší premiér Mirek Topolánek. Třeštíková však teď otevřeně naznačuje, že bylo všechno úplně jinak... "Šlo i o přeběhlíky, kdy se mluvilo o částkách, které mě fascinovaly, za které přeběhlíci změnili názor a podpořili koalici. Hovořilo se o desítkách milionů. Nejsou důkazy, ale slyšíte to a téměř tomu věříte, protože všechno tomu nahrává," řekla Helena Třeštíková.

Otevřeně hovořila i o tehdejším premiérovi Mirku Topolánkovi: "Šla jsem do politiky s vizí pomoci české kultuře a nebyla jsem na tyto věci připravena. Třeba, když mi Topolánek řekl, že musím akceptovat toto jméno jako svého náměstka. Byl tam se mnou Martin Štěpánek - můj předchůdce - řekl, že to nemůže myslet vážně a vyjmenoval kauzy, které jsou s tím člověkem (kterého Topolánek jmenoval) spojeny. Topolánek řekl - dnes už to asi můžu říct: Paní Třeštíková, budete si muset zvyknout. Já když jsem šel před deseti lety do politiky, tak jsem věděl, jaké je to svinstvo," řekla v pořadu Helena Třeštíková.

Něvěříte? Přesvědčete se sami - záznam zmíněného pořadu České televize Tah dámou naleznete ZDE.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josef_smolik
Pane Foite,bohužel máte pravdu... Ale je třeba neustále o majetkových přiznáních mluvit a nenechat to jen KSČM.A dokonce si myslím,že by to mohlo vyhrát volby,tak jako zdravotní poplatky.Stále chci věřit,že máme smysl pro čestné vydělávání peněz a hodnot.Hezké Velikonoce!
josef_smolik
Pane Foite,bohužel máte pravdu... Ale je třeba neustále o majetkových přiznáních mluvit a nenechat to jen KSČM.A dokonce si myslím,že by to mohlo vyhrát volby,tak jako zdravotní poplatky.Stále chci věřit,že máme smysl pro čestné vydělávání peněz a hodnot.Hezké Velikonoce!
foitt
nemohli, Pane Smolíku, protože víte asi sám, s kým byli v koalici nebo pod oposmlouvou :-))
petr-meduna
Chápu, že policisté a státní zástupci nekoukají na pořad Tah dámou, nicméně na základě tohoto článku, který slova Třeštíkové připomněl, by měly konat orgány činné v trestním řízení. Pokud by to řekl kterýkoliv jiný dokumentarista či známá osobnost, nežádal bych to. Ale paní Třeštíková byla ministryní Topolánkovy vlády, její slova tedy mají nějakou výpovědní hodnotu...
josef_smolik
To snad,ale musí vědět každý,kdo se o politiku zajímá. Jen mě mrzí,že tenkrát p.Paroubek slíbil,že ČSSD bude sledovat majetkové poměry těchto dvou pánů i po skončení jejich pol.života a nenechá to vyšumět.Mám pocit,že v tomto roce si p.Melčák koupil za x milionů v hotovosti v Jinonicích byt,a kde jsou skutky? Buď ČSSD či finančního úřadu? Bohužel ani ČSSD nezavedla naprosto klíčová majetková přiznání,a pak je boj s korupcí jen prázdné žvanění o ničem...Stačilo se podívat po předání moci k sousedům do Německa,ale nikomu se nechtělo.Proč asi?