Babiš válí…

vyvadil ilustrace
4.3.2023 14:02
Andrej Babiš hodlal odejít se Sněmovny, protože ho to tam nebavilo. Nuže bylo by to škoda. Když přijde krize. Je to rozený vůdce opozice a mluví za něj mohutná síla nejsilnější politické strany v zemi.

Není uhlazený řečník, ale jeho útočná a adresná kritika nemá konkurenci. Vůbec mu ani neuškodila úspěšně – neúspěšná prezidentská kampaň. Zvítězit nemohl spojené progresivististické síly mu nedaly. A taky nešlo odolat zákonitostem, že po dvacetiletí nehavlistických prezidentů, prostě musela přijít změna.

Do parlamentních voleb bude trvat dva roky. Zas tak dlouho to není. Pokud se k němu v té době připojí dnešní opoziční proudy, ať už se nazývají jakkoliv a on bude fit, smete tuto odpudivou patologickou sedlinu z vlády jedním fouknutím.

A ve Sněmovně nádherně řádil…

„Skandál! Ukliďte ho.“ Babiš kopl do Řehky.

Čtyřdenní sněmovní diskusi o vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů provázejí i témata týkající obrany Česka. Andrej Babiš před poslanci vystoupil s projevem varujícím před následky v případě ozbrojeného konfliktu s Ruskem a odkazoval na nedávná slova náčelníka generálního štábu Karla Řehky. „Skandál! Nějaké rakety by u nás lítaly!“ burcoval Babiš tak hlasitě, že ho „musela“ uklidňovat místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Babiš ji nato požádal, aby Řehku „uklidila“.

Babiš ve Sněmovně v pátek krátce po poledni během čtvrtého dne jednání ohledně vládního návrhu na snížení červnové valorizace důchodů kritizoval vládu za to, že podle jeho mínění poskytuje „zmatečná čísla“.

„Tak jenom, když si vezmeme z médií, sami jste uvedli, že ukrajinská pomoc vás stála 28,5 miliardy… Paní Černochová řekla, že dodala zbraně za 10 miliard. A tady je jenom otázka, a já jsem se ptal opakovaně, proč v rámci předsednictví, pane ministře Jurečko, proč váš premiér nevyjednal ani euro pro Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Německo? Vyjednal 20 miliard eur pro Ukrajinu, to je v pořádku, ale přece, když byla ilegální migrace, tak Řecko, Itálie si vyjednaly historicky miliardy eur. Vy jste se o to ani nepokusili. Vůbec tomu nerozumím. Klidně jste mohli vyjednat bez problémů 1,5 miliardy eur pro Českou republiku a pro další státy. Byla na to příležitost. Takže bylo by dobré, kdybyste zveřejnili, jak to vlastně je,“ kritizoval kabinet a zmínil, že Blesk „zveřejnil, že pomoc ve zbraních byla 55 miliard“.

„Paní Černochová tvrdí 10 miliard. Pan Jurečka před chvílí řekl 4,5 miliardy. Tak kdo se má v tom vyznat, prosím vás?“ pokračoval a vládě vyčinil, že by měla „normálně komunikovat“ a dané údaje zveřejnit.

Po ministryni obrany se Babiš vyjadřoval opět směrem k ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) „Mě hlavně fascinuje, jak pan Jurečka nám oznámil, řekl, že zachování současného způsobu valorizace důchodů by znamenalo v příštích deseti letech celkové zatížení pro státní rozpočet zhruba 600 miliard korun povinných výdajů,“ podivil se expremiér a vůči Jurečkovi řekl, že „si vymýšlí“, jelikož má podle Babiše výhled jen do roku 2025.

„Ukažte mi výhled do roku 2033. Žádný nemáte! Žádný nemáte, normálně si vymýšlíte. A tady (říkáte) důchodcům, že nejsou peníze – no, samozřejmě, že jsou peníze. Samozřejmě, že jsou peníze. A pokud vy se tady chlubíte, že jsme dostali z unie 6,5 milionu eur... Ty brďo, tak to je pecka. Ale měli jste vyřídit 1,5 miliardy,“ řečnil. „Mimochodem i Maďarsko nakonec, které nebylo demokratické, i tomu v rámci předsednictví se daly ty peníze,“ podotkl Babiš.

„Já jsem prosil v rámci prezidentské kampaně paní ministryni obrany, aby pana Řehku srovnala, aby ho dala někde do bunkru, aby přestal mluvit! Co on říká?“ započal Babiš a tvrdil, že v rámci své prezidentské kampaně on sám „mluvil o míru a normálně“.

No, prosím. Pokud dojde na ozbrojený konflikt s Ruskem, Česko nesmí počítat, že se ho válka nedotkne, říká Řehka v Spotlightu,“ citoval expremiér z nedávného rozhovoru.

„A podle něj si Češi často neuvědomují, že v případě vypuknutí války by byly cíle v našem teritoriu, říká. Neuvěřitelné. Dá se čekat, že by tady klidně lítaly i nějaké rakety!“ začal hlasitě burcovat expremiér, během čehož se ho místopředsedkyně Olga Richterová snažila uklidnit. „Prosím… prosím…“ žádala Babiše.

Ten však pokračoval. „Vážení občané, to říká náčelník generálního štábu! Skandál! Nějaké rakety by u nás lítaly nebo střely s plochou dráhou dokonce, upozorňuje šéf české armády. Prosím vás, ukliďte ho konečně už, paní ministryně obrany,“ vyzval šéf ANO Černochovou k „uklizení“ Řehky.

Nevypadá to špatně…

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Doufejme, že to u Ústavního soudu vyhrajou.

novotny

Jak Babiš mluví se občané dozví pouze tady nebo na stenoprotokolech z jednání sněmovny. Ostatní média to nezajímá...

1rytir

Ano. Babioš skutečně válí. Když mluví, nejenže ví o čem mluví, ale je vidět, že tomu rozumí. Na rozdíl od mluvčích pětikolky. Také klade chytré, adresné a přesné otázky. Jenže. Odpovědí se v parlamentu nedočká. Že na ně pětikolka odpovědět neumí, či nechce se dá ještě pochopit. Co ale nechápu jsou dnešní novináři. Také oni ty otázky slyší a mají-li všech pět pohromadě, musí uznat, že jsou to otízky relevnatní. Přesto ani jednoho z nich nenapadne, vzít jednu, dvě z těch otázek a konfontovat je třeba na kameru s mlčícími politiky! To se jako bojí? Pokud ano, potom novináři nejsou!