Babišovo vydání k trestnímu stíhání oslabuje tandem s prezidentem

22.1.2018 09:09
Poslanecká sněmovna má za sebou náročný program. Rozhodovala o doporučení mandátního a imunitního výboru zbavit poslanecké imunity a vydat k trestnímu stíhání premiéra Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici byli nakonec vydáni výraznou většinou hlasů přítomných poslanců. Proti vydání se vyjádřili pouze reprezentanti ANO.

Na více než čtyřhodinovém klání se dlouhými vstupy podíleli především poslanci ANO. Přitom oba obvinění ve svých vystoupeních obsáhli více než polovinu všeho času. Z celého pátečního programu byla nejvíce pozoruhodná premiérova věta: „My žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a pravděpodobně dostat někoho do vězení.“

Okamžitě napadne: má snad Andrej Babiš se stíháním na objednávku osobní zkušenost? Jakpak je to dlouho, co na poslance ČSSD Šincla vytáhl osobní složku?

Andrej Babiš své prohlášení dokonce skřípaje zuby konkretizoval. Stěžoval si, že jeho bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht inicioval vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům OLAF. Podle Babiše prý na „politickou objednávku“. Premiér označil Wagenknechta přímo za udavače. Ten všechny Babišovy výroky popřel a zvažuje žalobu za pomluvu.

Babiš nezůstal jen u svého někdejšího náměstka. Jeho stíhání prý objednala mafie. Dokonce nikoli ledajaká mafie, ale táž, která stála za stíháním a odsouzením někdejší ředitelky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskově. Pražský městský soud ji v roce 2016 nepravomocně poslal na osm a půl roku do vězení. Babišovi se náramně hodilo, že olomoucký vrchní soud Vitáskovou v odvolacím řízení před pár týdny zprostil všeho obvinění.

Na premiérovo vyjádření o stíhání na objednávku okamžitě reagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Má-li prý premiér či kterýkoli politik důvodné poznatky o manipulování nebo ovlivnění orgánů činných v trestním řízení, má se s nimi obrátit na státní zastupitelství. Ve stejném duchu reagovala Unie státních zástupců i Policie ČR.

Vydání nejvyšších představitelů ANO k trestnímu stíhání významně narušilo spojenectví Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Prezidenta čeká rozhodující souboj o pražský Hrad s Jiřím Drahošem. Babiš už Zemanovi nepomůže a svými výroky na adresu Zemanových přátel Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého jako kdyby si „přihříval polívčičku“ u Drahoše.

Prezident Zeman je veřejností chápán jako levicový; vedle jeho příznivců v sociální demokracii, zejména v řadách platformy Zachraňme ČSSD, nejsou zanedbatelní ani Zemanovi odpůrci. Jmenujme předsedu Senátu Milana Štěcha, senátorku Alenu Gajdůškovou či hejtmany Josefa Bernarda a Martina Netolického

Šance obou prezidentských kandidátů se vyrovnávají a projevuje se to i v kurzech sázkových kanceláří.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.