Číňané ve fotbalové Slavii

11.9.2015 10:34
První přímo zvolený prezident České republiky Miloš Zeman je právě v polovině svého prvního funkčního období. Během 30 měsíců absolvoval řadu pracovních cest do zahraničí. Nejvýznamnější a nejvíce komentované byly dvě návštěvy v Čínské lidové republice. Je vhodné připomenout, že obě Zemanovy cesty obsahově navázaly na státní návštěvu premiéra Jiřího Paroubka v Číně před deseti lety.

Miloš Zeman nejednou zdůraznil, že všechny pracovní cesty do zahraničí spojuje s ekonomickou diplomacií. Také při poslední návštěvě v Číně začátkem září byly podepsány smlouvy v řádu desítek miliard korun. Navíc, ekonomická diplomacie měla tentokrát nadstavbu: členy prezidentovy delegace byli například předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta či fotbalový internacionál Pavel Nedvěd, v roce 2003 oceněný jako nejlepší fotbalista Evropy. V Pekingu Nedvěd otevřel žákovskou fotbalovou školu.

Fotbalovým můstkem se dostávám k mimořádně závažnému přínosu Zemanovy cesty. Známá a úspěšná investiční společnost CEFC majetkově vstoupila do pražské akciové společnosti SK Slavia Praha – fotbal.

Jako když Abramovič koupil Chelsea

Známý ekonom Miroslav Zámečník, europoslanec, konzultant společnosti Boston Venture Central Europe, přirovnal čínskou investici ke koupi slavné londýnské Chelsea ruským oligarchou Romanem Abramovičem. Zámečníkovo vyjádření není přehnané; postavení Chelsea a její tradice v podmínkách Anglie se od postavení Slavie a její tradice a významu v české kotlině příliš neliší.

Dovolím si citovat z webové stránky Slavia.cz 4. září 2015:

SK Slavia Praha - fotbal a.s. oznamuje, že došlo k dohodám a podpisům smluv o změně akcionářské struktury společnosti. Ty mají vést k rychlé ekonomické stabilizaci klubu a jeho následnému rozvoji v dlouhodobém horizontu. Novými akcionáři se stanou čínská společnost CEFC s podílem 59.97%, a společnost Fly Sport Investments Jiřího Šimáně, s podílem 39,97%. Zbývající podíl je ve vlastnictví drobných akcionářů.

O tři dny později se k aktuálnímu dění v klubu v rozsáhlém prohlášení vyjádřil spolumajitel Slavie Jiří Šimáně. Ten v něm mimo jiné poděkoval i odstupujícímu prezidentu Aleši Řebíčkovi, který před lety zachránil Slavii před úpadkem.

Jiří Šimáně varuje před čekáním na zázraky

Jak se začal blížit začátek fotbalové sezóny 2015/16 a termín insolvenčního řízení, uvádí Šimáně, bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne.

Nejstarší středoevropský klub slavné tradice se přece jen podařilo zachránit. Z možných spoluinvestorů byla nakonec nejrychlejší CEFC, velká čínská privátní společnost světového významu.

Základem každého úspěšného klubu musí být podle Šimáněho perfektně fungující akademie a mládežnická mužstva. Bez vlastních kvalitních hráčů nemá klub v evropském kontextu šanci. Těžko bude mít finanční prostředky na to, aby kupoval dobré a současně drahé hráče, ty musí umět vychovat a také prodat. Tomuto projektu budeme věnovat maximální pozornost.

S tím souvisí i požadavek na odborně a komunikačně profesionální management, jehož kvalita musí být nezpochybnitelná. Průměr nestačí, ten máme všude kolem sebe, prohlašuje Šimáně. Management, tedy všichni ti, kteří někoho řídí a je jedno na jakém stupni, musí být obklopeni schopnými spolupracovníky, jen tak mají šanci uspět.

Jiří Šimáně uzavírá: Vážení příznivci Slavie, děkuji vám jménem nových akcionářů za podporu Slavii, tomuto slavnému klubu, jehož vlastníky jsme se s velkou pokorou stali. Nečekejte zázraky, rozumná doba pro nastartování nové Slavie jsou minimálně dva roky. Nebuďte prosím netrpěliví, všichni budeme bojovat za to, aby to byla doba co nejkratší.

Zkušenost Borise Korbela z 90. let je odstrašující

V obdobný restart věřili příznivci Slavie začátkem devadesátých let, kdy do Slavie majetkově vstoupil bohatý Čechoameričan Boris Korbel. Tehdejší manažeři však neměli kvalitu, po níž volá Jiří Šimáně. Stačí připomenout jména Vladimír Leška, Tomáš Rosen či Jiří Doležal. Nic dobrého Slavii nepřinesly ani vlastnické společnosti jako britská ENIC či česká Natland. Doslova kritické období prožila Slavia v sezóně 2013/14. Neschopný či spíše všehoschopný management nahradil v průběhu sezóny trenéra Miroslava Koubka druhořadým Nizozemcem Alexem Pastoorem a Slavii před sestupem z ligy zachránila v podstatě shoda okolností. Poslední negativní manažer Zbyněk Kusý přivedl Slavii do insolvenčního řízení.

Za všechny příznivce Slavie přeji novým akcionářům šťastnou ruku a dostatek energie a trpělivosti. Naší Slavii přejme společně srdcaře jako bývali Vladimír Šmicer, Pavel Kuka či Stanislav Vlček. Přejme jí, aby Martina Latku a Milana Škodu doplnili další vynikající jednotlivci.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.