Jan Keller: Další mladá a krásná

keller ilustrace
2.4.2024 00:40
Přišla s tím Danuše Nerudová v době, kdy chtěla být jenom českou prezidentkou. Svěřila se tehdy, že jejím největším handicapem je, že je mladá a pohledná. Získala v soutěži třetí místo a není vyloučeno, že bronzová medaile na ni padla tak trochu i kvůli tomuto ne příliš chytrému výroku.

    Stejnou cestou se pokouší jít dnes trojnásobná kandidátka do Evropského parlamentu Kateřina Konečná. Pochlubila se, že v čele její kandidátní listiny do této instituce nejsou „žádné přestárlé kádry, ale čtyřicátnice a čtyřicátníci“. Vůči členské základně je tento její výrok poněkud netaktní. Je přece všeobecně známo, že KSČM má spolu s KDU-ČSL nejstarší věkový průměr ze všech politických stran. Předsedkyně svým spolustraníkům, o jejichž hlasy usiluje, v podstatě sdělila, že jsou sice zoufale přestárlí, ale ona za ně kandidovat bude tak jako tak.

    Zajímavější je druhá část sdělení. Paní předsedkyně soudí, že  „komunisté nyní působí navenek moderněji než Šmardova ČSSD, která do čela kandidátky postavila sedmašedesátiletého a notně okoralého Lubomíra Zaorálka“.  

   Osobně Lubomíru Zaorálkovi ani trochu nezávidím. Kandidovat kamkoliv se Šmardou v zádech je obrovský handicap, je to handicap mnohem větší, než jaký pociťovala při volbě prezidentské bronzová Danuše Nerudová.

   Co ale vlastně znamená modernizace podle Kateřiny Konečné? Podle ní spočívá modernizace v tom, že se strana s dlouhou historickou tradicí zřekne svého jména, za které se tak jaksi začíná stydět. Zvolí si název nový, který ještě nestačili její představitelé zdiskreditovat. Strana Michala Šmardy to provedla tak, že zcela bez skrupulí odhodila značku ČSSD a místo toho začala voliče lákat na neuvěřitelně originální název socdem. Strana Kateřiny Konečné to dělá tak, že značku KSČM schovala za název „Stačilo!“ Která z obou strategií je modernější? Nejsou náhodou obě dvě stejně prvoplánové, stejně primitivní a stejně pokrytecké?

   Napsal jsem kdysi knížku o tom, jak se vyvíjel pojem modernizace a jak se proměňovaly teorie modernizace. Po druhé světové válce modernizace znamenala budovat společnost podle keynesiánského modelu. Důraz byl kladen na sociální stát a na sociální spravedlnost. Od přelomu 70. a 80. let 20. století modernizovat znamená naprostý opak: tvrdě redukovat sociální stát a zcela přestat mluvit o sociální spravedlnosti. Jak vidno, v současné době modernizace znamená zase něco jiného. Spočívá v ochotě přejmenovat se a namísto přestárlých kádrů vsadit na ty, kdo zatím ještě vypadají jakžtakž mladě. Nelze se zbavit domu, že jde o dost velký ústup od původních zásad levice.

   Jsem o rok a půl starší než Lubomír Zaorálek. Možná se tedy ve mně ozývá jenom potrefená husa. Ale lepší husa potrefená než husa hloupá.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Musím dodat, že jak jsem si tu bral do úst před pár dny paní Drábovou v souvislosti s tou "mladou a krásnou" na úřad prezidentky, tak jsem včera jako náhodou tu paní Drábovou potkal u Úřadu vlády kolem 12 hodiny, jdu po ulici před Úřadem vláda a řvu do megafonu jako obvykle "Tato vláda kryje korupci na projektu elektrárny Adularya za 14 miliard korun" a najednou proti mě kráči postava nevelkého vzůstu a zoufale si zacpává uši, a ona to paní Drábová, a tak říkám do megafonu, "ano, a mám tu kolegyni z energetického sektoru, která zajisté ví svoje o korupčních praktikách v českém energetickém sektroru" a vyprovázel jsem paní Drábovou na její cestě na metro Malostranská dalšími detaily z oné korupční aféry zvané Adualrya.   

JiB

Ještě jedna věc. Slušelo by se k údajné citaci paní Konečné, když už jej tak propíráte, dodat link na zdroj. To proto aby si čtenář mohl udělat svůj vlastní úsudek v jakém kontextu a jak přesně zazněl.

JiB

No nevím, pane Kellere.

Jak si Vás osobně velice Vážím a rád čtu vaše břidké glosy, tak se nějak nemohu srovnat s tímto Vašim komentářem.

Dávat na roveň neskutečně hloupou, arogantní, oportunistickou Danuši Nerudovou, kterou vodí marketéři na vodítku jak cvičenou opici v cirkuse s Kateřinou Konečnou, která je v klíčových otázkách dneška velmi dobře orientovaná a která si svou politickou image poctivě odpracovala, mi přijde poněkud nedůstojné vašeho intelektu a člověka Vašeho formátu.

Tak jak vnímám tento Váš přípisek jako ojedinělé šlápnutí vedle, tak stejně tak vnímám Vámi vytržený citát KK coby výjímku potvrzující pravidlo.

Já bych na Vašem místě naopak očekával spíše ocenění Kateřiny Konečné za každodenně viditelnou snahu o znovivskříšení české levice. 

Příkladně když jsem včera projížděl po obchvatu Vsetína tak jsem u silnice viděl obrovský plakát k evrovolbám "STAČILO! Fialo!" s velkým logem KSČM. Proto si dovolím tvrdit, že Vaše tvrzení " Co ale vlastně znamená modernizace podle Kateřiny Konečné? Podle ní spočívá modernizace v tom, že se strana s dlouhou historickou tradicí zřekne svého jména, za které se tak jaksi začíná stydět." se rozhodně nezakládá na skutečnostech, ale jen na Vaší fabulaci. 

Myslím, že glosátor Vašeho formátu by si měl zjistit fakta a nikoli fabulovat na základě své fantazie.

PS: Co vede Ivana Davida k tomu, že má potřebu se vymezovat vůči levicové KSČM s jejím projektem STAČILO!, když podle místopředsedy SPD Radima Fialy má SPD v těchto volbách políčeno na zhrzené pravicové voliče ODS? 

vlastimil.dorotik@ictbenefit.cz

Obávám se, že paní Konečná den ode dne zakládá na více a více pochybností o své osobě. Díky Janu Kellerovi za jeho pohled. který mně říká, že s takovým názorem asi nejsem sám. Domnívám se, že paní Konečná před časem v pravý čas naskočila na aktuální vlnu poptávaného protestantismu, kde díky svým určitým nesporným znalostem a hlavně rétorickým schopnostem zaznamenala určitý úspěch (není hloupá), a to přestože takto vystoupila v dresu, ne zrovna populárních komunistů ..... . Jenže, poslední dobou paní Konečná zjevně narazila na svůj mentální strop, na svou vnitřní rozpolcenost. Dokáže oslovit veřejnost, nebojí se vyhrocených diskusí s oponenty, .... . Bohužel, ale u té veřejnosti vyvolává (z její strany) polulistické nesplnitelná očekávání a s tou veřejností tak účelově manipuluje (jak říká klasik: "To se Ti Jaromíre jednou vymstí"). Paní Konečná si dnes (jako čtyřicátníce) vybudoval docela slušnou kariéru, která ji poskytuje určitou prestiž, popularitu, je na veřejnosti vidět, ale především jí to určitě dobře sype, což jak říká Klaus: "... je až na prvním místě". Takto si našla a vybudovala "svůj rybník", v němž se cítí jako doma, a který si sama jen tak nevypustí. Poslední výroky paní Konečné ukazují jen na to, že naráží na svůj strop, že jí docházejí věcná témata, a tak se jen opakuje (byť s větším a větším křikem), a má tak velký probém posunout se dál ve věci, protože jinak by musela jít do rizika, že si vypustí ten svůj rybník. V těchto dnech paní Konečná jede svou intenzivní, až i křečovitou, či hysteriskou předvolební kampaň o udržení se v parlamentu EU. Je to logické, protože na jedné straně může tak jako dosud hodně získat, ale na straně druhé stejně tak může hodně ztratit.      

opatovice328

Jen tak hypoteticky, dovedete si představit ten kontrast, v Argentině Kirchner a u nás Drábová? Ale není všem dnům konec, když si 4 roky počkáme, tak ta Drábová bude za ty roky plnit to kritérimu na českou prezidentku ještě lépe.    

opatovice328

Tak podle té mladé a kásné měla být prezidentkou Drábová? Ta by musela chodit v burce, aby se ji zahraniční delegace nepolekali.