Jaromír Novotný: Je něco shnilého...

obrazek
1.8.2013 12:43
Musím se ptát, zda je možné, aby dva ministři obrany nevěděli o dvojím zneužití Vojenského zpravodajství k soukromým účelům? V době, kdy byl ministrem obrany Alexandr Vondra, nechala vrchní ředitelka sekretariátu premiéra, paní Nagyová, ze soukromých důvodů, sledovat manželku tehdejšího premiéra Nečase. Jedná se o období říjen - listopad 2012. Později, když už byl ministrem obrany Vlastimil Picek, táž paní Nagyová, ze soukromých důvodů, nechala sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády. Jedná se o období březen – duben 2013.

Pokud o tom bývalý ministr obrany a současný ministr obrany věděli, byl by to problém. O moc lépe by nevypadala ani varianta, že by ministři o sledování nevěděli – ministři, kteří nevědí, co dělají jejich podřízení?

Oba byli v těchto dnech vyslechnuti na policii a při odchodu z policejní budovy téměř stejnými slovy novinářům sdělili, že "o sledování nic netušili, je to věc Vojenského zpravodajství a o tom zda ředitelé Vojenského zpravodajství pochybili, či nikoli, rozhodne soud“. 

V civilizovaných demokratických zemích ctí ministři pojem, který je u nás zřejmě neznámý. Tam ministři přebírají „politickou zodpovědnost“ za jednání svých podřízených a podle toho se taky chovají. Do našich končin tento model chování zřejmě ještě nedorazil.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.