Karel Horák: Buldozer je nejlogičtější volba

21.5.2014 07:52
Před volbami do Evropského parlamentu se odevšad vynořily staré známé „jetřeby“. Unii je třeba změnit zevnitř. Je třeba prosazovat zájmy českých zemědělců. Je třeba zredukovat počet unijních předpisů. Je třeba zajistit České republice důstojné zastoupení v orgánech EU. Je třeba vrátit Česku důvěryhodnost a spolehlivost. Je třeba společné ochrany životního prostředí. Je třeba jednotné evropské politiky vůči neevropským zemím. Jeden „jetřeb“ za druhým – co politická strana, to několik „jetřebů“. Jenže má to háček. Zatímco všichni víme, nebo alespoň tušíme, co je třeba, jen málo z nás zná způsob k prosazení oněch zbožných přání. V Evropském parlamentu snad více než jinde záleží na tom, kdo je prosazuje. Zkušenost s velkou politikou je tu naprosto nezbytnou kvalifikací.

Když pozorně pročítám volební lístky, nevěřím svým očím. Filmový režisér, havíř, filolog, recitátor, lesník, studentka nebo masér mohou být možná kvalitními kandidáty do voleb komunálních, do Evropského parlamentu je ale nezbytné vyslat opravdovou osobnost. Je obecně známo, že daleko důležitější než oficiální jednání pléna jsou jednání kuloární, dobrý výsledek je mnohdy nejen dílem přesvědčovacích schopností jednajících, ale také osobní známosti, zkušeností z vrcholné politiky a autority.

Která ze stran vysílá do voleb bývalého předsedu vlády ? Jen LEV21-Národní socialisté. To by také měla být naprosto racionální volba.

Jiří Paroubek je nesporně největší z kandidujících osobností. Je to „těžká váha“, o tom jistě nikdo nepochybuje. Můžete jej mít rádi, anebo nemusíte. Nic mezi tím. Můžete mu vyčítat sebevědomí (ale nebyl snad podle neúprosných statistických dat dosud nejúspěšnějším českým premiérem ?), ješitnost (ale který chlap není ?), nebo že si moc fandí (ale který politik nechce uspět ?). Ani ten největší kritik mu ale nemůže upřít vzdělanost, sečtělost, rétorické a organizační schopnosti, cílevědomost a tah na branku. Přezdívka „buldozer“ jej zcela přesně charakterizuje. Je buď bílý, nebo černý, ale není šedý, není průměrný. Čím si však můžete si být jisti - bude vidět. Politicky vyspělý a logicky uvažující volič by měl mít proto volbu zcela jasnou.

Průměrných, neviditelných, absentujících nebo pochrupujících europoslanců jsme měli dost. Nikdo z nich po pravdě ničím nevynikal. Nyní máme příležitost vyslat do Štrasburku lídra nejpovolanějšího.

Pochopme konečně, že jsme členy EU. Nejdůležitější rozhodnutí, která se týkají bez přehánění každodenního provozu naší domácnosti, vznikají právě tam, aby byly posléze přetaveny do národních právních řádů. V Evropském parlamentu proto leží klíč prakticky ke všemu.

Jistě byste si nenechali operovat žlučník od módního návrháře. Právem žádáte, aby operaci provedl odborník. Stejně byste měli žádat a vybírat zkušené odborníky i ve volbách.

Přeji vám šťastnou ruku. Politická strana LEV21-Národní socialisté kandiduje pod číslem 9.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.