Masakr, aneb vstříc sněmovním volbám

4.10.2020 09:59
Volby do krajských zastupitelstev podobně jako volby do europarlamentu či ještě více Senátu jsou vnímané jako volby druhého či třetího řádu. Proto by za jiných okolností ani na nich nezáleželo. Kdyby…

Kdyby zároveň uprostřed zajímavého politického kvasu nepředstavovali jakousi generálku před budoucími volbami do Poslanecké Sněmovny, které naopak budou mít zásadní vliv pro budoucnost této země. Už teď je jasné, že se vytvoří dva zásadní bloky na ty, kteří půjdou s Babišem a na ty, kteří půjdou proti.

Včerejší výsledky do krajských zastupitelstev ukázaly, že Babišovo ANO co do počtu získaných mandátů je celorepublikově nejúspěšnějším politickým uskupením, ale díky své nesporně úspěšné sociálněekonomické politice zároveň vygumovává své levicové partnery ČSSD a KSČM tak, že nakonec nemá s kým jít do koalice.

Protibabišovští komentátoři se vysmívají oběma „levicovým“ stranám, že doplatily na probabišovskou politiku. Jak se to vezme. Bez Andreje Babiše se žádná politika s ohledem na rozložení politických sil přece dělat nemohla a navíc nikdo nechtěl dělat předčasné volby. Jinými slovy, tyto strany se obětovaly ve prospěch možná nejrychlejšího náběhu příjmů těch nejnižších skupin, což je v podstatě v souladu s jejich politikou. Je to něco za něco…

Jiná věc ovšem je, že v zásadě mohou společně skončit pod hranicí 5 procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. A co bude dál?

Už dnes je jasné, že pravice vytvoří dva koaliční bloky, a to složené z Pirátů + STAN a ODS+TOP 09+KDU/ČSL. Tyto bloky nepochybně mohou akumulovat silné procento mandátů.

Pro ty, kteří si přejí pád Babiše je to zářný cíl, pro nás, kteří se děsíme, že by zde vládla dnešní opozice, je to černá můra. Zatím to na oživení ČSSD a KSČM moc nevypadá a SPD si hraje na vlastním písečku a tím spíše škodí.

Stresovat se rok před budoucími volbami jak to dopadne, je sice trochu předčasné, ale jak čas bude plynout, bude ten problém zvlášť aktuální.

Asi tak…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Možná, že nejsem typický občan této republiky, ale já, jako český patriot, spíše hodnotím každou stranu podle toho, jakou prestiž nám buduje v zahraničí, tedy, abych se před slušnými lidmi ve světě nemusel stydět za to, že jsem Čech. Je mi opravdu jedno, jestli mi někdo přidá 2 tisíce na důchodu, spíše pro mě má význam, aby ta naše zahraniční politika byla důstojná a sebevědomá - viz Orbán. A bohužel musím říci, že ČSSD je na úrovni TOP a Babiš od toho není daleko. Poté, co Vondrák z ANO přiznal, že se jedná o tom, že v Mošnově bude letecká základna USA, tak už k Babišovi nemám vůbec žádné ohledy. Já už si dnes nejsem jistý, že kdyby přišla na přetřes opět vojenská základna USA v ČR, jak by se zachovalo ČSSD a ANO. Jist jsem si jen u postojem KSČM a SPD, a to je také moje volební preference, a třetí možná Trikolora. Starý Klaus se alespoň tenkrát postavil proti bombardování Srbska, tak doufám, že mladý by držel stejně pevnou linii.
jiri-vyvadil

Pánové a dámo, velice Vám děkuji, za Vaše připomínky k mému článku. To téma je závažné, protože chápu, že pro nás všechny představa, že by tady po příštích volbách vládl Bartoš s Fialou a spol. je fakt děsivá. Velice mě příjemně překvapil svou kritickou a poctivou sebereflexí pan Volný. Já jsem neměl strach, že nebude ANO první ale očekával jsem, že to u tohoto typu voleb bude zase podobně jako ve volbách do EP, tj těch cca 20-22%. Že Piráti nejen u těchto voleb, ale i ve volbách do PS budou druzí vůbec nepochybuji. Co jsem fakt neočekával byl ten propad komunistů a ČSSD. A to je onen krizový moment, proč by zde mohla po příštích volbách vládnout dnešní pravicová opozice. Naopak velmi dobrý výsledek má SPD, o všem nikdo jí nevezme do party. Tím volně navazuji na pana Kelnara. On vlastně kritizuje naprosto všechno. I já mám vztek často na ČSSD i Babiše k vůli zahraniční politice. Ale vím, že když zvítězí opozice bylo by to mnohem horší. Tím se blížím k závěru. Krajské volby bohudík nejsou sněmovní. Zatímco jsem prakticky nezaznamenal vůbec žádnou kampaň, ta před sněmovními bude mnohem siilnější.  Základem je, aby nezvítězily dva pravicové bloky. O Ano starost nemám, ta si svých 30 % udělá, ale je třeba mobilizovat trojlístek záchrany SPD-ČSSD-KSČM jako zábranu vítězství pravice.

paysan

Musím zde uvést, že v mnohém souzním s názory pana Kelnara. Poněkud mi vyvrátil mou obavu, že valná část voličů se o zahraničněpolitické excesy nejen ČSSD, ale i ANO nezajímá. Jsem rád, že tomu tak asi není. U ČSSD mi vadí až absolutní podřízenost Bruselu, která se na rozdíl od Babiše jenž něco říká doma a něco jiného v Bruselu, ani doma, vyjma snad vlažné protimigrační rétorice, nevystupuje. Pan Hamáček je v zajetí názorů, získaných v Aspen institutu a není zdaleka sám. Pokud se podívám na personální složení jeho místopředsedů, je tam situace zoufalá. Tito sociální demokraté "nového střihu" nejenže nezískali mladší voliče, ale svojí orientací ztratili i dlouholeté voliče. A právě oni budou hlavními viníky stavu, který nastane, pokud za rok zvítězí slepenec současných opozičních stran!

opatovice328
Chtěl bych namítnout proti častému argumentu, že k pádu ČSSD a KSČM přispěla jejich spolupráce s ANO. Pro mě se ČSSD stala nevolitelná, a to za žádných okolností, když Zaorálek rozpumpovával Majdan na Ukrajině a tím se ČSSD podepsalo pod svržení legálně zvolené vlády a střílení na Majdanu a pod upalování lidí v Oděse atd. Zaorálek, stejně tak i ČSSD, mají špinavé ruce od krve a Zaorálek se drze ještě vecpe na funkci ministra, aby byl na očích. Tím jsem s ČSSD jednou pro vždy skončil a je mi úplně jedno, jestli jsou v koalici s Babišem a nebo ne. To jsou samozřejmě moje osobní preference. U komunistů je to zase neprostá impotence vedení KSČM, se k něčemu razantně postavit. Počínaje protiprávním vydáním Nikulina, přes naprosto stupidní vyhoštění ruských diplomatů v souvislosti s komedii se Skripalovými, dále, podpora Babiše barevné revoluci v Bělorusku, šaškárna s ricinem, do které se Babiš osobně angažoval, s podporou Babiše na odstranění sochy Koněva atd. Je toho hodně, co má Babiš na svědomí, proto je u mě Babiš taktéž nevolitelný. U KSČM vždy někdo něco zakuňkal k těmto excesům Babiše, a to ještě nejlépe v Haló novinách, a Babiš se zasmál a dělal nadále to, co po něm chtělo USA. Touto impotencí KSČM permanentně provokovalo své voliče a ti je chtěli vytrestat. Tam kdyby postavili do čela strany Skálu, tak se jim ještě část voličů vrátí zpět., ale už to nikdy nebude těch 14 %. U ČSSD neexistuje žádná sebereflexe, tato strana tzv. „moderního střihu“ podle mě skončí v příštích parlamentních volbách pod 5% a dobře jim tak. Já jsem čekal u KSČM a ČSSD propad ve volbách pod 5%, to se nakonec naplnilo. I když z toho není třeba dělat zase zásadní závěry. Například, já nesouhlasím s existencí senátu a k volbám do senátu bych nikdy nešel. Víme přece, kdo tenkrát prosadil senát Havel + ODS a KDÚ ČSL. To je jejich orgán, nikoliv můj. Filip ted´ na podzim odstoupí, ale Hamáček se hodlá držet funkce nadále. To je opravdu tragédie, jak se někdo dokáže přisát na svoji funkci a jak si kolem sebe dokáže vybít oponenty, kteří by ho již po prvních prohraných volbách měli donutit k odchodu, a v ČSSD je klid, všichni jsou spokojeni. Jen pro zpestření, v sobotu jsem vešel do jedné vesnické restaurace na oběd, měli tam nenápadně pověšenou cedulku, že voličům ANO nenalévají, měli štěstí, že jsem si té tabulky všimnul, až při placení. Fuj, to je nízkost. Dříve tuto republiku živily velké podniky, ty byly péčí českých vlád zlikvidovány a kdejaký živnostník má dnes pocit, že on živí tento stát. Já u mého bydliště ted´ mám 4 prázdné pivnice na prostoru snad 300 x 300 m. Místo toho, aby tento stát podporoval velké firmy, kde se provádí inteligentní práce od projektování až po zahraniční export, tak se tato vláda snaží podlézat kdejakému živnostníku, který žádné hodnoty pro národ nevytváří. Tvůrčí práci ve firmách v této republice se dnes nahrazuje prací služebníků.
paysan

Pane Vyvadila ona Okamurova rétorika, ostatně i jako jiných, včetně ČSSD, byla zjevně předvolební. Ale souhlas, že by mělo SPD a ANO začít pozvolna ladit společné noty a to se bez ústupků jaksi neobejde. No a pokud sama Trikolora, resp.její voliči skutečně pochopí, že jsou jak myslíte za zenitem, nebylo by z jejich strany od věci dát svoje hlasy SPD? 

jiri-vyvadil

Budete se divit. Původně jsem měl v textu i pár poznámek k SPD, protože je chyba nechat ty hlasy ladem. Ale nyní před volbami Tomie Okamura až nepříčetně útočil na protikoronavirová opatření a na Andreje Babiše, že jsem se v tom nechtěl patlat. Musel by se změnit. Pokud jde o Trikolóru, domníval jsem se původně, že má naději, ale už se dostala za svůj zenit.

paysan

To rozdělení pravice pro parlamentní volby máte pane Vyvadile správně. Oba blogy se spojí proti ANO, které tak či onak vyhraje (mimochodem jak to bude s povinným procentem pro volební blog ODS-TOP-KDU? Pokud půjdou společně, budou muset překonat 15% laťku a to se podařit nemusí, pokud do voleb půjdou samostatně, nemusí se do parlamentu dosta  nejen TOPka, ale ani křesťané). Nicméně co z toho plyne pro levici a především pak pro ANO. Pochybuji, že v rámci zachování současné koalice se vrátí k ČSSD a KSČM voliči, co je dříve před hnutím ANO preferovali. Tedy po kom v případě, že ČSSD přeci jen do sněmovny vejde, ale určitě ne v potřebném počtu, ANO sáhne? Zbývá jedině SPD a snad i podceňovaná Trikolora, která se třeba do dolní komory Parlamentu prosmýkne. A proč ne?! Považuji za velikou chybu všech parlamentních stran, které apriori spolupráci s Okamurou zavrhují. Ani netuší, jak si u poměrně veliké části voličů tímto škodí! Zvláště to platí o ČSSD, pro jejíž vedení je vlastenectví sprosté slovo!

Dona

Pri tejto príležitosti chcem vyjadriť svoji úctu k neznámym občanom Českej republiky, ktorí dodnes odovzdávajú svoj hlas KSČM. Vysoko si vážim ich pevný  a zásadový postoj k ídeám KSČM. Osobitne si cením 30 - ročnú existenciu tejto strany, ktorá odoláva neuveriteľným psychologickým tlakom zvyšku spoločnosti a médií. Kým ostatní ideológovia vymenili nejeden kabát, vytvorili nezmyselné strany bez obsahu a jasného zaradenia do politického spektra ( ODA, TOP09, ANO,....) prípadne vytvárali strany na jeden účel - KSČM, ale aj KDÚ - ČSL neuhli, nepremenovali sa, nezmenili farbu a nehrajú žiadne mimikry na voličov.

Za túto statočnosť a morálnu silu si KSČM a jej voliči zaslúžia obrovské uznanie.