Miloš Zeman si zahrává se znovuzvolením

6.5.2017 07:13
Bouřlivé události okolo možné demise české vlády, okolo vzájemného vztahu premiéra Bohuslava Sobotky a vicepremiéra a ministra financí, oligarchy Andreje Babiše, vyvrcholily ve středu a ve čtvrtek několikerými konzultacemi prezidenta Miloše Zemana na pražském Hradě. Prezident se postupně sešel s Andrejem Babišem, místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem, vicepremiérem a předsedou KDU – ČSL Pavlem Bělobrádkem a na závěr série i s Bohuslavem Sobotkou.

Setkání se Sobotkou vyznělo jako ostrý střet prezidenta a premiéra. Je všeobecně známo, že se oba politici „nemilují“ – Sobotka byl ostatně mezi sociálně demokratickými „zrádci“, kteří v roce 2003 nedali Zemanovi hlas v prezidentské volbě, tehdy ještě parlamentní. Jejich současný vzájemný vztah však byl po celou dobu existence Sobotkovy koaliční vlády zdánlivě korektní. Tentokrát si však Zeman Sobotku vychutnal, řečeno slovy Babiše ve včerejším Interview ČT 24.

Moderátorka Witovská však byla na Babiše dokonale připravena. Přehrála mu několik nahrávek, v nichž Babiš hovoří s novinářem z MF DNES Markem Přibilem a radí se s ním, coby měl Přibil „vytáhnout“ na některé politiky ČSSD, například na Chovance nebo ministra Ludvíka. Je dobré dodat, že Přibil byl druhý den po zveřejnění nahrávky z redakce propuštěn.

Při přehrávání nahrávek se oligarcha neudržel. Svoje nahrávání označil za „estebácké metody“. Sabina Slonková, někdejší šéfredaktorka MF DNES, Babišem dosazená a později vyhozená, považuje nahrávky za akci Babišovy ochranky. Oligarcha se brání trestním oznámením na „neznámého pachatele“, což je ovšem spíše domácí folklór.

Jak uvedl prezident včera večer v TV Barrandov, vláda by měla dovládnout do říjnových sněmovních voleb v současném složení. Sobotku na postu premiéra by mohl nahradit jeden z trojice Zaorálek, Chovanec, Bělobrádek. Klíčová osobnost, oligarcha Andrej Babiš, by si dle prezidenta zachoval pozici ministra financí.

Závěr je zřejmý: Miloš Zeman stojí za Andrejem Babišem, bez ohledu na jeho nezdaněné dluhopisy, díky nimž si na účet připisuje denně 250 tisíc Kč. Zapomenuty jsou operace v souvislosti s Čapím hnízdem. Tím vším si prezident velmi zahrává se svým znovuzvolením v prezidentské volbě v lednu 2018. Jen aby z toho nevyplynul příští díl publikace Jak jsem se mýlil v politice…

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Miloš Zeman svým nepovedeným a naprosto hloupým představením udělal obrovský krok k tomu, aby odradil spustu svých voličů. Komedií z pražského Hradu, kterým mínil potupit premiéra země, jen prokázal, že se nedokáže přenést přes křivdy minulosti a má-li možnost, potom se s dávnými soupeři rázně, bohužel bez elegance a spíše křupansky, vyrovná.

Myslím si, že tímto krokem mu jen chabě skrývané spojenectví s A.Babišem k nové volbě už stačit nebude. Ale šanci možná ještě má. Jenže cesta, kterou by se měl za tímto cílem vydat, pro něj a jeho povahu, schůdná asi není. Na ní by totiž musel ministra financí rychle a bez průtahů odvolat a poté se veřejně omluvit za tu zinscenovanou hradní maškarádu. Měl by říct lidem, že se prostě nechal unést příležitostí a B.Sobotku, kterého z různých důvodů nemusí, ponížil a učinil tak velice hloupě a odpudivě. Měl by dále lidem sdělit, že to bylo nedůstojné a svoji chybu si uvědomuje a že nechybuje jen ten, kdo nic nedělá. Nakonec by měl slíbit, že se takových přešlapů už příště vyvaruje.

Neříkám, že by mu takové pokání vrátilo všechny jeho znechucené voliče, ale mnohé možná ano. Jenže takového nadhledu není pan prezident zřejmě schopen. Anebo snad ano?

novotny

Ohledně obvinění z nezdanění státních dluhopisů podal ministr financí předsedovi vlády vysvětlení v dopise. Zatím jsem nikde neslyšel ani neviděl, že by předseda vlády konkrétně odpověděl, proč mu toto vysvětlení nestačí. A to je na tom to nejsmutnější, obvinit někoho, a stále trvat na vině bez soudů a konkrétních důkazů porušení zákonů. Prostě jsi podezřelý a zřejmě i vinen, budeš popraven bez soudu... středověk neskončil, středověk trvá.