Oleg Gubin: Koho ještě zaklekne Andrej Babiš?

2.12.2017 04:24
Letos v létě se Andrej Babiš v médiích vyjádřil, že Finanční správa „zaklekla“ formou zajišťovacích příkazů na přerovskou firmu FAU. Rodinná firma po nuceném splacení dvojnásobku DPH zkrachovala. Ostravský Krajský soud poté postup Finanční správy schválil. Firma FAU se však nevzdala. Odvolala se k Nejvyššímu správnímu soudu a ten rozhodl, že zajišťovací příkazy lze využívat jen jako nejzazší řešení.

Podrobně tento konflikt – v rozsahu, jak jsem uvedl v úvodním odstavci – popsaly v závěru listopadu Novinky.cz. Ještě pozoruhodnější než text bylo okolo 300 poznámek a připomínek čtenářů. Jejich motto je možno shrnout: je vidět, že zakleknutí rodinné firmy je Babišovi málo. Teď na nějaký čas zaklekne celý stát.

V pátek 1. prosince na tiskové konferenci Ministerstva k EET vystoupili stále ještě ministr Ivan Pilný a jeho náměstkyně Alena Schillerová, která Pilného v Babišově vládě nahradí. Ani jeden se o případu FAU nezmínil a žádný z přítomných novinářů se nezeptal.

Večer v Událostech na ČT se však Schillerové na FAU zeptal moderátor Milan Kubal. „O problému jsem se dozvěděla dnes ráno,“ řekla budoucí ministryně. Těžko věřit, že teprve dnes. Ředitel Finanční správy Martin Janeček se krátce po oznámení stanoviska Nejvyššího správního soudu vyjádřil, že je nutno vyčkat na doručení písemného stanoviska soudu.

Ve středu 6. prosince převezme Babiš z rukou prezidenta Zemana jmenování premiérem a o týden později představí prezidentovi vládu k jmenování. Zda hned nebo o něco později proběhne na ministerstvech „noc dlouhých nožů“ je možno se jen domýšlet.

Mnohem důležitější je osobnost samotného premiéra. Nechme teď stranou kauzu Čapí hnízdo a okolnosti okolo jejího vyšetřování. V jednom ze svých nedávných příspěvků jsem uvedl, že si neumím představit, že by se český politik stal slovenským premiérem. Tato země má nepříliš starou zkušenost se slovenským prezidentem…

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.