Věci se do dvou let změní, nebojte

vyvadil ilustrace
16.1.2023 11:46
Myslím si, že o víkendu jsem všichni tak trochu zjančili a částečně upadli do nervového tranzu. Od poledních komentářů jsem učinil radikální krok. Nejdřív jsem šel na dvouhodinovku se psem. posloužilo to mně i psovi. A potom až do večera měl puštěnou televizi a poslouchal jednu kriminální blbinku za druhou a postupně to napětí vyprchalo.

Přidám nyní úvahu, která mě nesmírně uklidňuje, neboť dává do reality, význam toho, co se děje v této satelitu USA.

Vždycky jsme byli satelitem někoho. Kdysi Vídně, potom Moskvy a dnes Washingtonu.

Nikdy jsme nedělali dlouhodobě samostatnou politiku proti vůli řídícího státu. Ale dříve či později jsme se přizpůsobili pánovi satelitní velmoci. Když byl šéfem Moskvy Brežněv, poslouchali jsme Brežněva, když se stal šéfem Moskvy jinak následně totální zkrachovanec Gorbačov, využili jsme toho, že prakticky cokoliv přestal řídit a odpoutali jsme se od Moskvy a přimkli k Washingtonu. Když dosavadní pán Washingtonu Biden odstartoval válku proti Rusku, aby kompenzoval fatální výsledek v Afghánistánu i Iráku, za který už si nová protrumpovská většina ve Sněmovně reprezentantů brousí na něho zuby, české elity najely na brutální válku proti Rusku. Samozřejmě tak válka je nelegitimní, a brutální, ale neskonale méně brutální a méně nelegitimnější než byla ta v Iráku, která trvala 8 let, přinesla půl miliónu mrtvých a mnohaměsíční kobercové bombardování ne najké infrastruktury, ale živé síly. Václav Havel tuto válku plně podpořil v posledních dnech svého mandátu naprosto ústavně nesouhlasným projevem a stál na čele Koalice ochotných. Měl být souzen. A Špidla o tom i uvažoval. Ta válka měla pokračování v dalších šílených šesti letech občanské války, která přivedla ke světu islámská stát.

Nevzpomínám si, že by v televizi se někdo znepokojoval na délkou a hrůzností této války. Bylo to v pohodě. Západ má imperiální moc a může přece zasahovat, jak chce.

Z tohoto úhlu pohledu je konflikt na Ukrajině, do kterého se masivně zapojily všechny země EU a NATO, což nemá v historii obdoby a přesto nejsou schopny dosáhnout porážky Ruska. Otevřeně řečeno je to skvělý příklad toho, jak je Západ v podstatě nemohoucí. A do budoucna je to užitečný poznatek

Výhodou amerického politického systému je, že se každé dva roky, že mění politika Washingtonu v závislosti na změně složení buď v osobě prezidenta či alespoň Kongresu.

A tak Trumpovo křídlo, jakkoliv samo možná početně ne zase tak silné, ale rozhodně neúprostné v boji proti progresivistickému Bidenovi už začíná Bidenovi zatápět a podle mnohých svými vyšetřováními i za debakl v Afghánistánu, totální neúspěch migrační politiky, i zatajení tajných dokumentů bude systematicky Bidena potápět. Klíčovým je jasným politický příslib nového šéfa sněmovny reprezentantů, že bude zkracovat výdaje USA a že prioritou jsou problémy USA a nikoliv Ukrajiny..

Znovu zopakuji. Jsme pouhým satelitem a vždycky jsme byli, ale nejsme v tom sami. Satelitem se stala i celá Evropská unie.

Tak jak bude narůstat konfrontace s jestřábím Bidenem, satelity se budou muset přizpůsobovat. O tom, co do budoucna bude či nebude nebude rozhodovat někdo v Česku, i když možná si budou namlouvat, že něco mohou.

Ano chci mír. A vždy jsem si přál rovnoprávnou spolupráci mezi Západem a Ruskem. Ale musím zklamat všechny kdo čtou tyto řádky. O tom, zda přijde mír, nerozhoduje ani Babiš, Ani Pavel, ba ani Macron o Scholzovi ani nemluvě.

Rozhodne o tom Washington, ale ne ten Bidenův. Je obvyklou praxí, že Američani milují zpočátku své války. A tato je pro USA úspěšná. Zlikvidovala Rusko coby silného energetického konkurenta, načas vytvořila dojem síly Západu a USA jako jejího vůdce, ale zároveň posílila Čínu, Indii a fakticky i Rusko. Ale po určité době se ostře proti ní zasazují. Do dvou let to přijde.

Rusko podle těch kteří tomu rozumí samozřejmě nebude poraženo. Dosáhne toho, co bylo možné dosíci konsensuálně dohodou, včetně Donbasu a zřejmě i Luhanska a Ukrajina se bude plácat zřejmě po desetiletí v bojích.

Toužebně si přeji mír. Zatím vše nasvědčuje tomu, že přes mohutnou proválečnou propagandu, která nepochybně napomáhá Petru Pavlovi, Česko na rozdíl od výsledků po první světové válce či po druhé světové válce, kdy bylo mezi vítězi bude teď minimálně psychologicky poraženo...

A my proti kterým jsou vedeny Fialovou represí nejrůznější udání či kárné žaloby České advokátní komoře se musíme obrnit trpělivostí

Asi tak přátelé...

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.