Dovoz z Ruska do Evropské unie kvete

vlajka eu rusko
11.1.2023 10:55
Podle údajů Eurostatu mezi únorem a srpnem 2022 pouze sedm z členských zemí EU omezilo dovoz z Ruska. Jedná se o Finsko, Litvu, Lotyšsko, Dánsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Dalších dvacet naopak dovoz z Ruska zvýšilo.

I přes schválení devíti sankčních balíčků EU nadále financuje Putinovu mašinérii, napsal v neděli španělský portál 20minutos.es. Celkový objem dovozu z Ruska do EU však klesl z více než 20 milionů tun (leden 2022) na 13 milionů tun (říjen). To znamená snížení z 22 miliard EUR na 12,8 miliard EUR.

Např. Španělsko v období do srpna loňského roku zvýšilo dovoz z Ruska o 51 %, Slovinsko o 346 %, Lucembursko – 262 %, Rakousko – 139 %. Mezi lídry se umístilo také Maďarsko a Řecko. Dovoz zboží z Ruska do Francie byl o 84 % vyšší a do Itálie o 100 %. Také Polsko zvýšilo dovoz z Ruska o 24 procent, Německo o 33 procent a Česká republika o 31 procent.

„Sankce jsou nástrojem určeným pro střednědobý a dlouhodobý horizont, takže jejich účinky jsou stále daleko od očekávání,“ zdůrazňuje Maria Valdes, expertka citovaná španělským portálem. Valdes poznamenal, že „zatím jsou sankce hlavně na vojenskou techniku, drony, chemické produkty, polovodiče, technologie, ale ne na dostatek energie“.

„Odborníci očekávají, že částečná blokace ruského uhlí a ropy umožní další snížení dovozu v roce 2023. S plynem je to složitější a toto téma není ani členskými státy vážněji diskutováno,“ dodala.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.