Ani rozzlobený Singer neumlčel demonstraci LEV 21 proti znehodnocování koruny

obrazek
19.11.2013 17:43
Strana LEV 21 dnes v Praze uspořádala protestní shromáždění před budovou České národní banky. Hlavním důvodem byla její nedávná intervence, tedy oslabení koruny vůči euru. "Považujeme takový krok za nedomyšlený a hloupý. Bohužel, doplatí na něj zejména nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny obyvatel, protože dříve či později dojde k nárůstu cen spotřebního zboží. A okamžitě touto devalvací dochází ke znehodnocování úspor našich občanů," řekl zúčastněným předseda LEV 21 Jiří Paroubek. V průběhu shromáždění na akci dorazil také viditelně rozhořčený guvernér ČNB Miroslav Singer s cílem akci narušit svými hlasitými projevy. Záhy byl však davem "vypískán" a odešel.

"Je škoda, že pan guvernér nevyčkal do konce mého proslovu, aby se zúčastnil diskuse. K té jsme ho ostatně opakovaně vyzvali," řekl Jiří Paroubek v reakci na hysterický výstup Miroslava Singera. "Plat guvernéra se pohybuje okolo 4,5 milionu korun a ostatní členové bankovní rady si ročně přijdou každý alespoň na 3 miliony. Je zřejmé, že si vedení ČNB může jen těžko představit, že většina obyvatel v této zemi dostává podprůměrné platy. Že tito lidé nemají vůbec úspory a obracejí v ruce každou korunu a žijí od výplaty k výplatě nebo od důchodu k důchodu. Další zdražení, které nás nepochybně čeká, pro tuto významnou část českých občanů znamená další úspory v již tak dosti napjatých rodinných rozpočtech," dodal expremiér.

Strana LEV 21 chtěla svým shromážděním upozornit zejména na negativní důsledky intervence ČNB. "Lze očekávat, že zdražení, zvýšení nákladů bude zahraničními producenty částečně „vyřešeno“ na úkor kvality zboží. Jak se toto "vyvažování" může projevit, toho jsme byli svědky v nedávné minulosti, kdy se v dováženém zboží vyskytly složky, které v něm nemají co dělat. Například technická sůl nebo koňské maso. Lze tedy očekávat, že zahraniční výrobci budou hledat další cesty, jak výrobu ještě více zlevnit. Samozřejmě na úkor konečného spotřebitelů, tedy občanů ČR," řekl jiří Paroubek.

"Ukazuje se – i podle vyjádření bank – že lidé se nezachovali tak, jak bankéři ČNB předpokládali. Úspory nadále zůstávají na účtech a k jejich masivnímu či alespoň zvýšenému utrácení nedochází. Je to tedy zatím fatální selhání centrálních bankéřů, odtržených s jejich mnohamilionovými platy od reálného života v naší zemi. Odmítáme proto tuto měnovou intervenci a vyzýváme ty členy Bankovní rady ČNB, kteří hlasovali pro toto rozhodnutí, aby odešli ze svých funkcí a začali se živit něčím užitečnějším, než co teď dělají," dodal předseda LEV 21

V závěru svého projevu Jiří Paroubek připomněl, že strana, jíž vede, je jedinou, která na problémy spojené s intervencí ČNB veřejně upozorňuje. "Ostatní strany se zabývají spíše svými vládními posty," řekl expremiér zejména směrem k ČSSD. Z té se na demonstraci objevil pouze jediný představitel, a to poslanec Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Pane Šebku, Singra si přece pamatujeme z devadesátých let, kdy ho naši pravicujicí novináři neustále cpali na obrazovky, kde do nekonečna omílal tři bláboly - privatizace, deregulace, trh všechno vyřeší...Za odměnu byl dán do bankovní rady.  Obecně řečeno takový nýmand by si v normální společnosti tak možná sáhl na průměrný plat coby řadový referent v kanceláři...

Je to je ukázka ubohé úrovně, kam jsme spadli, když takoví lidé zastávají absolutně strategické posty.

antoninsebek

Velmi zajímavá informace. Škoda, že jsem byl "prostorově v daný moment vzdálen".

V našem pojetí je šéf ČNB občan, kterého v podstatě není vidět. Což není o tom, že by nic nedělal.

Naopak. Opakuji: naopak.

Jestli ten současný ztrácí nervy, pak to není dobrý signál.