Plyn bude, ale pozor na něj

Fiala Zbyněk
14.10.2021 06:36
Rusko je připraveno zvýšit dodávky zemního plynu podle potřeby, prohlásil ve středu v Moskvě ruský prezident Vladimír Putin. V prvních devíti měsících zvedlo dodávky o 15 procent, „a pokud budeme požádáni o víc, dáme víc,“ řekl Putin podle agentury Bloomberg. Pozastavil se však nad evropským přístupem, kdy se zásobníky doplňují z trhu s krátkodobými kontrakty, zatímco logika velí tohle stavět na dlouhodobých kontraktech. Produkce Gazpromu teď byla největší za desetiletí, ale vzrostla také domácí poptávka, protože ruské září bylo nezvykle chladné.

„Rusko bezezbytku plní své smluvní závazky vůči svým partnerům, včetně Evropy, a zajišťuje garantované nepřetržité dodávky plynu v tomto směru,“ prohlásil ruský prezident. Jak dodal, nové plynovody včetně Nord Stream 2 „zajistí stabilitu a předvídatelnost dodávek plynu pro Evropany v potřebných objemech v nadcházejících letech“.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-10-13/putin-says-russia-is-ready-to-supply-the-gas-that-europe-needs

Byl už to druhý Putinův pokus o uklidnění trhu během několika dnů. Ten první zpočátku zabral a ceny plynu začaly klesat, ale pak se znovu vrátily k růstu. Po tomto druhém prohlášení trhy znovu zaznamenaly zhruba jednoprocentní pokles cen ropy a plynu, což by mohl být signál, že už jsme za vrcholem.

Jinou věcí je postavení plynu jako jakéhosi přechodného energetického zdroje po odchodu od uhlí. Objevují se zprávy, že půjdeme v lepším případě z deště pod okap, a v horším že je to dokonalá katastrofa. Zemní plyn sice poskytuje energii s polovičními emisemi uhlíku, ale to platí jen na konci hořáku. Když jdeme po celé délce trubky od naleziště až ke spotřebiteli, je tam spousta úniků. Pak už se prosazuje jiná vlastnost metanu, který je hlavní složkou zemního plynu, že v atmosféře škodí řádově více než CO2.

Prvních dvacet let škodí asi dvacetkrát víc, odhady se liší. V zásadě se má za to, že když uniknou do atmosféry tři procenta zemního plynu, způsobí stejné skleníkové emise jako kdyby se ve stejném energetickém objemu spalovalo uhlí. A ony úniky jsou často mnohem vyšší než ona tři procenta.

Na jeden překvapivý zdroj narazili reportéři agentury Bloomberg na amerických opuštěných plynových polích v Západní Virginii, Ohiu a Illinois. Je to vynikající příležitost pro společnost Diversified Energy, jejíž zakladatel a ředitel Rusty Hudson skoupil za poslední čtyři roky 65 tisíc opuštěných plynových vrtů. Teď už má víc vrtů než Exxon Mobile.

Oficiálně tvrdí, že z nich ještě něco vyždímá. Fakticky však vydělává na tom, že jeho předstíraná těžba umožňuje oddálit poměrně nákladný moment, kdy bude třeba vrt definitivně vyřadit a zajistit spolehlivou betonovou zátkou, aby to nikde nesyčelo. Teď se tedy rezivějící těžní věž, nádrže a ventily označují za funkční. Dokud nepřijde kontrola, nikdo se nedozví, že plyn z nich uniká o sto šest.

Tady je třeba vložit poznámku o životním cyklu amerických plynových ložisek, zejména těch frakovacích. Rozběh takové těžby je drahý, proto se do toho pouští jen velké společnosti, a ty pak těží prvních pár let, kdy má vrt největší vydatnost. Když výtěžnost plynu poklesne, vrt prodají. Kupují to obyčejně menší společnosti, ale postupují obdobně, až nakonec vrt projde rukama řady majitelů. Na předchozích majitelích neleží žádná zákonná odpovědnost. Když stát zjistí porušení povinností k životnímu prostředí, musí jít za tím, kdo to zrovna vlastní. A na těch posledních už si nic nevezme.

Společnost Rustyho Hudsona se pustila do mrchožroutství, kdy předstírá prodlužování životnosti opuštěných vrtů ve velkém. Ovšem nejsou to jen nepočetní přetížení inspektoři, kdo by mohl na něco přijít. Teď se na jejich místa vypravili reportéři a výzkumníci s drahým zařízením na měření úniků metanu a nestačili se divit. Korunu tomu nasadil vrt, jehož vykázaná roční produkce měla hodnotu 25 dolarů, ale přitom zjevně vypouští do vzduchu šestkrát tolik plynu, než údajně těží.

Americká pravidla jsou nastavena tak volně, že zmíněná společnost může přesto poukazovat i na férovou složku svého podnikání. Stačí, když zapečetí osmdesát vrtů ročně, a má splněno. Loni jich zapečetila 92, je vzorná. Ale vlastní jich 65 tisíc. Má tak práci na 750 let.

Jemnější měřidlo, které vypadá jako pochodující vysavač, ukázalo, že tři sousední vrty vypouštěly do vzduchu 348, 50 a 91 gramů plynu za hodinu. To by dalo za rok emise v hodnotě 134 tun oxidu uhlíku. Jenže tahle měřidla jsou drahá a pracuje s nimi profesorka z univerzity. Inspektoři možná poznají únik i po čichu, ale je jich málo a ty tisíce opuštěných vrtů jsou rozesety v nekonečné krajině a zarostlé trávou nebo roštím. Teď by se Rusty Hudson rád vydal za dalšími příležitostmi do Luisiany, Oklahomy či Texasu.

https://www.bloomberg.com/features/diversified-energy-natural-gas-wells-methane-leaks-2021/

Tak to nás potěš – nebo raději ochlazuj – Pán Bůh.

Na světové klimatické konferenci v Glasgow, která začíná 1. listopadu, se to může vynořit jako zajímavé téma, kdyby náhodou řeč stála.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

Pane Sedláčku, přechod k nákupu plynu a elektřiny na základě krátkodobých smluv je samozřejmě obrovskou příležitostí ke spekulaci, i se všemi riziky. Ty se u nás projevily třeba krachem společnosti Bohemia Energy s 900 tisíc zákazníky, což je daleko za hranicí tolerance. Ale jeho hlavním smyslem měl být tlak na změnu energetického systému z centralizovaného, pod kontrolou několika silných hráčů, jejichž moc převyšovala možnosti států (ČEZko) a byla tak konkurentem demokracie, na decetralizovaný, demokratický. Za přepokladu, že státy to podpoří, v zájmu klimatu i v zájmu ozdravení společnosti a zmírňování sociálních rozdílů.

Určitě Vám neuniklo, že Česko dosud nepřevzalo evropské směrnice upravující tuto demokratizaci energetiky (novely směrnic o vnitřním trhu s elektřinou a o obnovitelných zdrojích), kde se vytvářejí podmínky pro energetická společenství čili pro komunitní energetiku. Jedná se o řešení formou spolupráce občanů. Nepomůže vždy, všem a všude, ale pomůže mnoha, a to může mít vliv.

Český přístup je nejodmítavější a nejpomalejší, proto můžeme čekat nejdelší a nejhorší efekty. Problému utéci nemůžeme, ale řešení se bráníme. Jestliže se stát soustředí jen na dotace spotřeby a utečou mu dotace do investic a výroby, nemluvě o pravěké regulaci a vysloveně protiobčanské motivaci, problém se zakonzervuje a krutě prodraží. Navíc i ten čas dotací výroby pomalu mizí, dobíhají staré závazky, ale ceny zařízení dále klesají, brzy to bude možné i bez nových dotací. 

Jen pro zajímavost, Čína i USA právě ohlásily skutečně gigantické investice do solárů a větrníků, násobně převyšující současný stav ve světě. Někde to prostě berou vážně jako příležitost, bez které ztratí konkurenceschopnost, a někde holt uvázli v hluboké minulosti a argumentaci, že si to nemůžeme dovolit, protože chceme cpát peníze do centrálních řešení z minulého století. 

Nakonec k těm zásobníkům s plynem, v tom máte naprostou pravdu. U ropy jsou strategické zásoby aspoň na dva měsíce povinné, u plynu zatím ne. To se nejspíš po téhle zimě změní. Ale když se podíváte na nabídku výzkumu pro naši Technologickou agenturu, najdete tam už týmy, které se zabývají vytvářením strategické zásoby tepla (já to točil na Kladně s důlní vodou). 

paysan

Pane Fialo, díky za vysvětlení, byť řada vámi uváděných věcí mi je docela dobře známa. Ceny elektřiny jste popsal podrobně, proč ale neberete v potaz, že přechod k nákupu plynu na základě krátkodobých smluv místo smluv dlouhodobých s fixovanou cenou byl zcela spekulativní, stejně jako tvrzení, že nikdo nenese zodpovědnost za každoroční naplňování zásobníků plynu (v létě byly ceny plynu jinde) s tím, že netušil, že když loni byla poptávka nižší, bude taková i letos? Zbytek, o kterém píšete (přístavy a doprava) jen jasně signalizuje nastupující krizi globalizmu, což ostatně potvrzujete odvolávkou na snížení závislosti na Číně. A jak je to s těmi čipy dobře víte, zájem o výrobu uvnitř EU by byl, ale strojní zařízení (mimochodem kdo je dodavatel?) je dlouhodobě objednáno zeměmi mimo EU.

zbynek-fiala

Pane Sedláčku, cena elektřiny a plynu nešla nahoru proto, že v zimě dva měsíce nesvítilo a nefoukalo. Sešlo se několik věcí. Evropský trh s energií je na principu marginální ceny, to znamená, že nejvyšší cena poslední dodávky, která uspokojí poptávku, je cena pro všechny. Při poklesu ceny to urychluje pokles ( tak to bylo dlouhá předchozí léta). Při růstu cen to však urychluje růst (to je teď). Teplá zima a covid snížily poptávku, takže se neplnily zásobníky a zpomalily i investice. Teď chtějí zásobníky plnit všichni najednou. V Rusku bylo už v září zima, tak vzrostla potřeba i tam. Číňané zrychlili ústup od uhlí, nahrazují je plynem, přitom jim ekonomika roste, další poptávkový šok.

Jenže teď na Evropu doléhá krize logistiky, zboží vázne v přístavech, k tomu chybí chipy na dokončení výroby, boleslavská Škodovka stojí. To zase působí v opačném směru. Podstatné byly americké pokusy o zablokování dostavby plynovodu Nordstream II, už mohl dávno dodávat. Teď by mohl začít nabíhat, ale půjde to pomalu. 

Pokud jde o slunce a vítr, ti, kdo mají tyto kapacity, jsou z krize venku, občasný výpadek snadno nahradí ze sítě. U nás zatím nebyly transponovány do českého práva dvě evropské směrnice, které by to lidem s obnovitelnými zdroji více zvýhodnily možností vzájemně obchodovat, sdružovat se ke společným investicím a zbavovat se nákladů na distribuci a dalším, které tvoří většinu ceny na elektrickém účtu.

Cena investic do obnovitelných energií pokračuje v trendovém poklesu, ale bude nutno snížit závislost na Číně a vyrábět to doma. Kdysi jsme dělali křemíkové součástky v Rožnově, obor nám není cizí. Zatím však v Česku převládala snaha všechny alternativy zkomplikovat a zadusit, aby nekonkurovaly plánům na rozšíření jádra. 

zbynek-fiala

Pane Kameníku, to, že o té životaschopné alternativě nevíte, neznamená, že neexistuje. 

luis

Legrační téma.

Bojím se přičinit jakoukoliv poznámku. 

Co by dítě školou povinné, mě varovali, že se člověk může zaplést do lží a nebude mu pomoci. Dnes se mi zdá, že se človék může zaplést do absolutních pravd a také mu nebude pomoci.

paysan

Pane Fialo, ta vaše levnější solární a větrná energie již letos nějak nefungovala a kvůli této nefunkci šla i cena elektriky a tedy i plynu na její výrobu nahoru. Že existují vědci, co si myslí, že celosvětové klima ozdraví evropská sebevražda pod hávem Green Dealu, je věc jedna. Věc druhá, že lze vážně uvažovat o tom, že oni i jejich zastánci jsou tak trochu popletové :-)

jiri-vyvadil

Připouštím upřímně, že otázku životního prostředí už dnes vzhledem k vyostřené diskuzi se snažím podobně jako politiku takovou coby zraňující téma neřešit. Vychází z toho, že procesy budou mít nějaký trend. pochopil jsem, že ještě několik desítek let například Čína prohlašuje, že bude spalovat uhlí jako zdroj elektřiny, Francie bude mít stále cca 70% zdrojů elektřiny v jaderných eletrárnách.

Jsem přesvědčen, že rozhodující zejména v příštím roce pro Evropu i svět bude stále plyn a problém nebude v tom, zda je či není škodlivý, ale v tom, že energetická krize a neodstatek plynu na trhu prakticky může přejít až v rozvrat států a přejít v hlubokou krizi ekonomickou a sociální. Až jednoho dne nebude plyn zapotřebí a alternativní zdroje jej plně nahradí, dovedu pochopit, že přestane být využíván, ale v dohledné době i jako laik si to rozhodně představit neumím. Radikální představy o prosazování zeleného údělu v Česku zaujímali Piráti coby členové frakce Zelených v Evropském parlamentu. Ti byli v podstatě na hlavu poražení. Takže i když z jiných důvodů jistě budu kategoricky odmítat koalici SPOLU a STANpiru, na české politické scéně na rozdíl například od Německa, kde jsou nejenom Zelení, ale všechny strany zelené, radikální zeleno - údělové postoje nikdo zastávat nebude.

zbynek-fiala

Pane Sedláčku, trochu jste to popletl. Poručit větru a dešti chtějí ti, kdo Green Deal odmítají, protože věří, že sucho, tornáda a povodně by nejlépe zaplašilo nějaké vhodné vládní usnesení. To, že klima nedokážeme ovlivnit, je vaše teorie, se kterou se asi do žádného recenzovaného vědeckého žurnálu neprosadíte. Navíc soláry a vítr už začínají být levnější než jiné zdroje i bez subvencí. Teď obzvlášť, při těch šílených cenách. Znamenají osvobození od energetického trhu, který se chová tak nevypočitatelně. Tím ovšem kazí kšeft, proto se na ně tak útočí.

paysan

Prezident Putin ovšem také uvedl, že za růst cen plynu může nedostatek elektřiny a ten, jak nám mnozí neříkají, souvisí s protěžováním obnovitelných zdrojů energií, tedy s klimatickými vlivy, které nedokážeme ovlivnit. Zkrátka poručit větru, dešti neumíme stejně, jako v minulosti. Jen všichni ti zastánci urychleného zavádění Green Dealu to jaksi vidět nechtějí.