Zbyněk Fiala: Průmysl na hraně

Fiala Zbyněk
7.12.2015 13:01
Nenechme se mýlit. Průmysl roste, ale táhnou jej auta, na která ještě nedolehl skandál s emisemi. Těžko se mu však budou moci vyhnout, protože s poklesem emisí v dopravě se počítá v závazcích, které jsou nyní přijímány na pařížské klimatické konferenci. Vedle toho však vidíme prudký pokles energetiky, chemie a hutnictví. Jsou dokladem toho, že starý model průmyslu, postavený na průměrných technologiích, bezohlednosti k prostředí a extrémně nízkých mzdách, je dokonale vybydlen?

Také v říjnu pokračoval výrazný pokles produkce v energetice (meziročně o 12,6 procenta), v chemii (o 21,2 procenta) a v hutnictví (o 3,8 procenta). V pozadí jsou pokračující nízké ceny ropy, revoluční změny v energetice a nový hospodářský model v Číně. Je to vidět i na statistice nových průmyslových zakázek. V chemii jich bylo na konci třetího čtvrtletí o obrovských 28,5 procenta méně než loni. V hutnictví byly v říjnu nové zakázky deset procent pod průměrem roku 2010, zatímco výroba aut počítá ve stejném srovnání s přírůstkem o 85 procent.

https://www.czso.cz/csu/czso/pru_cr

Vzhledem k exportnímu charakteru českého průmyslu je nutné sledovat také vývoj poptávky v zahraničí. Zneklidňující je zjištění ze čtvrtletního výzkumu podnikatelské důvěry v britském průmyslové asociaci EES, kde dosud vládla největší konjunktura, že firmy začaly brzdit tempo přijímání nových pracovníků a investic. Je to první signál změny, ale o propouštění a snižování zatím nemluví.

https://next.ft.com/content/0c1196da-9c20-11e5-b45d-4812f209f861

V Česku možná průmysl už začal přezbrojovat, což by se dalo vyčíst z meziročního prudkého nárůstu dovozu strojů a dopravních prostředků, který meziročně stoupl o 17 procent. Může jít o signál modernizace, ale odečíst musíme pouhé zdražení dovážených technologií po umělém oslabení koruny, které ČNB udržuje už dva roky se zarputilostí hodné lepší věci.

Stále tu však vidíme dvě české ekonomiky. Ta část, která je orientována ven, má nyní nové zakázky o 57 procent vyšší než roku 2010. Zato tuzemské zakázky se nemohou odlepit ode dna, v říjnu byly vyšší jen o jediné procento než před pěti lety. Ekonomika, která nemá zázemí v domácím trhu, může mít těžko nějakou zářivou budoucnost. Tohle je klíčový problém naší hospodářské politiky.

Překvapivý je pokles říjnové stavební produkce meziročně o 1,3 procenta. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně, takže reálně jsme na nule. Inženýrské stavitelství roste o 7,6 procenta, jak se snaží v prodloužené sezóně na rozestavěných dálnicích zachránit evropské fondy před propadnutím, ale pozemské stavitelství kleslo o 5,8 procenta. Počet dokončených bytů dokonce klesl o 16,9 procenta oproti loňsku.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.