Georgian Airways nepustí na palubu prezidentku Zurabišviliovou

gruzie prezidentka aerolinky
22.5.2023 15:05
Gruzínská národní letecká společnost Georgian Airways oznámila, že nevpustí na palubu svých letadel prezidentku země Salome Zurabišviliovou. Je to reakce na sobotní výroky prezidentky proti letecké společnosti a výzvě k jejímu bojkotu.

Zurabišviliová v sobotu opět vyjádřila svůj negativní postoj k obnovení přímého leteckého spojení s Ruskem a oznámila osobní bojkot   Georgian Airways, která zahájila lety do Ruska.

"Oznamuji bojkot Georgian Airways," řekla na setkání s novináři a vyzvala občany, aby se k její akci připojili. Letecké společnosti podle ní jde pouze o zbohatnutí a nyní „chce využít této nové reality, která je pro velmi velkou část naší populace nepřijatelná,“ uvedla.

 Letecké spojení mezi Gruzií a Ruskem bylo zrušeno   po zhoršení vzájemných vztahů   v roce 2019 a souhlas s jeho obnovením byl vydán před několika dny. Současně podle dekretu prezidenta Vladimira Putina je pro občany uplatňován bezvízový režim.  Georgian Airways budou provozovat každodenní lety do Moskvy, přímé letecké spojení začala nabízet i ruská společnost Azimut.

 Proti obnově letů vystoupila Evropská unie, která v souvislosti s ukrajinskou krizí uzavřela ruským společnostem vzdušný prostor.  Z Bruselu výhružně zaznělo, že   rozhodnutí gruzínských úřadů vyvolává obavy, pokud jde o cestu Gruzie do EU.

K obnovení přímého leteckého spojení dochází v době   oteplení vztahů mezi Ruskem a Gruzií, mezi nimiž nejsou formální diplomatické styky od doby, kdy Rusové v srpnu 2008 po  gruzínském útoku na Jižní Osetii, ke kterému vydal rozkaz tehdejší prezident Michail Saakašvili,  v krátké válce porazili gruzínské síly.  

Připomeňme, že Zurabišviliová se narodila ve Fracii jako dítě gruzínských emigrantů a působila také jako francouzská diplomatka.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.