„Gruzínský sen“ vyzval Bidena a Macrona, aby Gruzii nedávali knížecí rady

gruzinský sen
10.6.2024 14:32
Lídr parlamentní většiny Gruzínského snu v gruzínském parlamentu Mamuka Mdinaradze reagoval na kritiku přijetí zákona o zahraničních agentech americkými a francouzskými prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem a výzvu. Prezidenti podle zprávy zveřejněné Bílým domem 8. června vyzvali vládnoucí stranu Gruzie, aby se vrátila na euroatlantickou cestu.

„Vysocí představitelé Spojených států a Francie nás znovu kritizují za zákon o transparentnosti. Někdo, alespoň jedna osoba nebo organizace, gruzínská nebo zahraniční, nám dá odpověď na otázku: jak může být demokracie v Gruzii podkopána stejnou věcí, která posiluje demokracii v Americe a Francii?!“ - uvedl rozhořčený Mdinaradze.

Zdůraznil přitom, že Spojené státy mají od 30. let minulého století mnohem přísnější zákon. "Neuplynul ani týden od doby, kdy Francie přijala zákon upravující stejnou oblast, a navíc mnohem přísnější!"- zdůraznil vůdce frakce Gruzínského snu.

Poslanec Gruzínského snu Irakli Zarkua reagoval ještě tvrději než Mamuka Mdinaradze. Podle poslance je problém v Bidenovi a Macronovi. "Myslím, že problém je, chlapi, ve vašem vedení." Problém je váš špatný, nespravedlivý přístup k jiným zemím,“ řekl Zarkua a následně vyzval oba politiky k přemýšlení.

Připomeňme, že Výbor pro ústavní zákony a legislativu francouzského Národního shromáždění schválil v březnu návrh zákona o zamezení zahraničního vměšování ve Francii. Z návrhu zákona vyplývá zejména povinnost cizinců provozujících „lobbing, komunikační nebo fundraisingové aktivity“ zaregistrovat se do speciálně vytvořeného registru.

Jako model pro takový registr se navrhuje použít americký zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) a britský systém registrace zahraničního vlivu (FIRS), napsala k tomu v článku pro Le Monde komentátorka Mariam Darame. Připomíná také, že zákon navrhuje trestní odpovědnost za porušení pravidel evidence a hlášení.

V Gruzii tzv. zákon o transparentnosti zahraničního vlivu vstoupil v platnost 3. června. Vytváří se registr nevládních organizací a médií, jejichž financování ze zahraničí přesahuje 20 procent. V reakci na to americké ministerstvo zahraničí uvalilo vízové sankce proti členům gruzínského vedení a pohrozilo finančními sankcemi. Evropští politici požadují zastavení procesu přistoupení Gruzie k EU.

 

 

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.