Babiš jako šéf opozice přichází v pravý čas

17.10.2021 12:47
Nad světem i Českem se stahují mraky. Banány sice jsou, jak vtipkovali herci z Alles Gute v rámci předvolební kampaně ODS, ale pomyslně brzy lidé na ně nebudou mít. Energie asi taky budou ( i když bůh ví), ale ty leckdy už některé chudší rodiny nezaplatí. Zelený fanatismus, ale i organizační neschopnost států vede až k zoufalému nedostatku energií v Evropě, ve světě. Zoufale se hledají nové zdroje a tak Čína kupříkladu skupuje uhlí i stlačený plyn ve velkém.

Přicházejí první krachy dodavatelů energií a cenový kolotoč  tažený vnějšími vlivy bude točit inflaci dál a dál. A když do toho přidáme ČNB, která opětovně voluntaristicky učinila zcela opačný krok než jiné centrální banky, víme jediné: Bude zle.

A téměř náhle a skokově.

Četl jsem úvahu jednoho psychiatra, který, zdá se,  volil někoho z vítězící koalice, ale skokové navažování cen jej vedlo k hlubšímu zamyšlení. Když vnímá už dosavadní postavení méně příjmových skupin, které, nemylme se, ani teď není na vyskakování,  jejich ještě mnohem až jejich zbídačení….

A končí tím, že do roka, do dvou, budou obyčejní  lidé na Babišovu vládu  vzpomínat  jako na to nejlepší, co poznali.

A právě tomuto Babiš možná nejlépe rozumí. Má rád peníze, ale právě proto má cit pro to, je také nemít.

Vladimír Špidla, který je mimochodem ten poslední, který by mohl v této zemi radit, v dnešních Lidových novinách   k Babišovým schopnostem řešit problémy lidí, tvrdí, že sice bude levicí, ale špatnou, a začal plácat něco o vazbách kapitálu a práce. Jestli je svým způsobem urážlivé, když Babišovi vytýkají neschopnost trpaslíci typu samotinkých jednotlivých stran dnešní  vítězné koalice, pak v případě Špidly už je to duševní choroba.

Babiš se především zcela určitě nikdy nenazve levicí. Nepochybně bude využívat faktu, že je to skutečně catch – all party, která se podle nálad, ale hlavně potřeb společnosti může přelévat od prava do leva, ale, a  k tomu se ještě vrátím, i směrem  více k Bruselu a naopak dál od Bruselu, jen dál.

I fakt, že nepochybuji, že   proti němu bude podaná obžaloba  ve věci Čapího hnízda z něj bude dělat a poctivě vzato mučedníka.

Nazatížen jakoukoliv ideologií bude pragmaticky  bít vládu přes čumák mimochodem ne nepodobně jako kdysi Miloš Zeman, který ideologicky také nebyl rudověrný socialista či sociální demokrat, ale překabátěný liberál, jenž ovšem dokázal být vzdor tomuto faktu svého času nesporně byl prvním i prvním úspěšným sociálně demokratickým premiérem.

Problémy, které bude mít nejen Česko, ale celá Evropa, celý svět a které objektivně v ustrnutí byrokratickými pravidly EU téměř snad ani nelze urychleně řešit, budou navíc umocněny až fundamentalistickým ideologickým přístupem těchto katolických konzervativců, jež se jako jedna velká rodina vyznačovali v minulosti pravidelnou podporou sudetoněmeckého landsmanschaftu, ať už jeho podporou v mladosti, či pravidelnými návštěvami v nedávné době.

Vláda nebude umět náhlé a nesporně zčásti dovozené problémy řešit.

A to bude čas pro Andreje Babiše. Dovede být břitký a má jednu výhodu. Mluví za něho mohutná síla nejsilnější politické formace v této zemi. A byl by jednoznačně znovu premiérem, kdyby ČSSD a komunisti tak žalostně nepropadli.

To, že přechází do opozice má ovšem ještě jednu výhodu. Bude moci setřást ze sebe ten tlak netolerantní Evropské unie, která pomalu jako kdysi v křižáckých válkách bojuje proti Polsku, Maďarsku i Česku, protože se pomyslně staví proti monopolu jediné pravdy.

To ANO ovšem dává velkou sílu a tam kde pohledy EU naráží na zcela odlišné nazírání v Česku, bude se moci uvolnit a kritizovat všude tam, kde si to EU zaslouží.

A zatímco Fialova vláda bude držet basu pod knutou nemilosti, bude moci ANO být otevřené..

Samozřejmě, že i ANO bude čekat proces zrání. Jeho poslanci byli naučeni spoluvládnout a navíc mnozí z nich jsou jaksi tradičně spíše proodesáčtí…

Ne každý z nich se zvládne přeorientovat. Ale upřímně řečeno, stačí, když se najde cca sedm kritických a výrazných poslanců v různých oborech a ostatní budou loajální.

A mimochodem, když i Karel Schwarzenberg zaperlil, že by si přál v příštím souboji na prezidenta souboj Babiše proti Kalouskovi, co není, může být.

V každém případě v roce 2022 může být Andrej Babiš opět na výsluní politické přízně občanů zdrcených politikou Fialovy vlády a jeho vítězství coby prezidenta tak není ničím nemožným.

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Ještě si dovolím tu popsat, proč tu tvrdím, že Babiš zplodil Volného. Já jsem v začátku tohoto roku napsal panu poslanci Volnému, že jako poslanec za Ostravu, že by mu nemělo být volné to, že se díky korupci zlikvidovala na Ostravsku firma, která dávala zaměstnání 8 tisícům lidí a jestli by mi s tím nemohl jako Ostravák pomoci. Ten projekt se týká elektrárny Adularya v Turecku, kterou jako generální dodavatel zajišťovala firma Vítkovice Power Engineering, a která stojí již od 1.6.2016. Tím, co je na té elektrárně vadného, jsou špatně vyprojektované kotle dodané od rakouské firmy Andritz, a česká vláda ví od března 2017, kdo je původcem tohoto propadáku českého vývozu, a že dosud ještě tato vláda ani neposlala jediný dopis na rakouskou firmu Andritz, aby koukala ty dva špatně funkční kotle po sobě opravit. Pan poslanec Volný, všechna čest, pozitivně odpověděl, a sepsali jsme interpelaci na Babišovu vládu s dotazy výše uvedeného rázu. Babiš na to tak nějak odpověděl a bylo teď na nás, abychom my zase se vyjádřili k „nepřesnostem“ v dopise od Babiše. Naši odpověď připravil asistent od pana Volného a zbývalo jen ten dopis podepsat a poslat Babišovi, a najednou to nastalo. Pan Volný neměl čas a Covid atd., než jsem po cca 2 měsících pochopil, že zřejmě dostal pan Volný nějakou tu nabídku od Babiše, která se nedá odmítnout a za nedlouhý čas poté vylezlo na veřejnost hnutí Volného blok. Pan Babiš ví, že je to pro něho velký problém tento projekt, ze kterého jsou dnes ztráty 16 miliard korun a on dobře ví, že jde v zásadě o to, aby český daňový poplatník zaplatil ztrátu způsobenou rakouskou firmou Andritz, to je nezpochybnitelný fakt a toto jsem Babišovi několikrát napsal. Nevím přesně, co Babiš nabídnul Volnému, ale dokáži si domyslet, že Babiš panu Volnému nabídnul, aby tu Adularyi nechal být a už ho s tím neobtěžoval a věnoval se raději nastupujícím volbám atd. atd., a že po volbách slibuje panu Volnému koalici s ANO. Takže v konečném důsledku, pan Volný odebral 1,5% hlasů rozumných lidí, které by dostal možná Babiš, anebo třeba ČSSD, a tímto krokem si vlastně Babiš prohrát tyto volby. Proto se cítím oprávněn říci, že jako manager tyto volby Babiš naprosto prokaučoval. Podobné to byli s Přísahou, já za nimi také byl a hovořil jsem se Šlachtou, ať mi s tou korupcí pomohou, když boj s korupcí si dali do vínku pro volby a brzy jsem pochopil, že ta dohoda s Babišem je podobná jako s Volným. Kdyby byl pan Babiš čestný chlap, tak by tato vláda neblokovala 3 roky vyšetřování této kauzy Adularya na policii a Babiš mohl jít s bojem proti korupci do voleb sám. Kromě úsměvného Čapího hnízda v zásadě na Babišovu vládu žádné velké korupční aféry ven nevyšly, a proto oposici nezbylo nic jiného, než sáhnout k těm trapným Panora Papers. Jen ten projekt Adularya je Babišovou Achilovou patou. Takže kdykoliv pan Babiš začne ted´ kritizovat korupci té nastupující vlády, tak se ozvu já s dotazem, a co pane Babiši ta korupce na projektu Adularya, ta vás netížila?
opatovice328
já vím, že tomu oba rozumíme stejně, jen se mi ten Váš článek zdál až příliš pro Babišovský a já opravdu si jeho roli jako oposice nedovedu představit. Ten komentář jsem tam nedal kvůli Vám, ale spíše kvůli těm druhým, co to budou číst. A já to přece jen řeknu, myslím, že by pan Paroubek v čele ČSSD uměl vrátit preference ČSSD ke 30% a pak už by žádného Babiše nebylo třeba. U ČSSD Paroubek a u KSČM Skála a je na levici vymalováno.
jiri-vyvadil

Pane Kelnare. Vy zřejmě neumíte počítat do 92 mandátů a O mandátů KSČM  a ČSSD. Mně proboha nemusíte nijak předhazovat Vrbětice, a já dodávám i odvolání Prymuly, ale Babiš je na české politické scéně  absolutně nejsilnější politický subjekt a zcela nepochybně z velké části ne-li z poloviny mu to hodili o levicoví voliči. -kdo proboha chcete, aby bojoval za bežné lidi, když tu nikdo není. Je to samozřejmě Okamura, ale jeho ekonomická politika je v podstatě ódesácká a radikální je jen v otázkách migrace či vystoupení z EU. Tím se lidé nenají.

Můžete ho klidně nenávidět, ale to je také všechno. " Kdybyste mi ukázal na nějaký smysluplný politický subjekt, který se obyčejných lidí zastane a je v parlamentu tak s Vámi rád budu souhlasit, ale takový není.

opatovice328
Já ten Váš optimismus ohledně Babiše zlatoústého, pane Vyvadile, nesdílím. Z mého pohledu Babiš tu levici opravdu potopil s tou svou arogantní protiruskou předvolební rétorikou. Pravda je to, že si naběhli jak ČSSD, tak i komunisté sami, že se od toho jeho protiruského tažení dostatečně nedistancovali, a to jim vzalo hlasy. Celkem nechutné bylo, jak Babiš nadbíhal před volbami ODS, a to má být teď oposice proti ODS? Snad lidé nejsou takto zapomětliví. Ten, kdo nebyl dostatečně pružný, a nedokázal se překlenout přes Babišovu protiruskou štvanici a nedokázal také své levicové straně odpustit, že se do toho nechali Babišem vmanipulovat, tak ten zkrátka nešel k volbám. Že tu protiruskou kampaň Babiš spustil zcela zbytečně a rozdmýchával ji před volbami vypovídáním ruských diplomatů atd., jaký to mělo smysl? Jen tím dostal své koaliční partnery do problémů. Babiš teď získal jednu ohromnou výhodu, že už se žádné Vrbětice vyšetřovat nebudou a on to již nebude muset národu zdůvodňovat to jeho „důvodné podezření“. Babiš zřejmě vůbec nepochopí, že ty procenta nedostal díky své velké popularitě, ale jen z toho důvodu, že se voliči báli toho horšího. Pokud se najde nový charismatický vůdce, ať již u ČSSD a nebo KSČM, tak se ty procenta od něho rychle odlijí zpět a kéž by se tak stalo. Babiš uspěl jen díky neschopnosti levice, a věřím, že se bez něho levice opět obejde. Navíc, podle mě Babiš stvořil Volného a měl s ním dohodu o povolební spolupráci, pokud Volného blok uspěje, Babiš jim vléval optimismus do žil, že po volbách vytvoří koalici a oni na ni zkrátka nedosáhli. Podle mě tento tristní výsledek voleb má na svědomí zejména Babiš, spíše jako dobrý stratég se Babiš představil jako tragéd.