Dobrá otázka…

3.12.2015 04:20
Občan České republiky se nemůže vyhnout zpravodajství z nejrůznějších procesů kolem hospodářské kriminality, zvané hezky česky tunelování, což je jinými slovy vyvádění prostředků z nějaké obchodní společnosti bez toho, aby za ně byla získána patřičná protihodnota. Klíčová otázka, které se úporně drží každý orgán činný v trestním řízení a posléze i nezávislý soud, zní jednoduše: co za to…?!?

Napadlo mě, jak by asi odpovídali na tuto otázku evropští politici, kdyby se jich někdo zeptal, jaké plnění dostane EU nebo dokonce její občané za tři miliardy euro, které posílají do Turecka. Dohoda, která byla uzavřena, byla učiněna podle vzorce z knihy Dobrodružství Toma Sawyera, kde Tom prodává svým kamarádům jak výsadu možnost natírat místo něj plot. Podobně EU zaplatí Turecku tři miliardy euro za to, že mu může vyřešit jeho problém s uprchlíky, které si odveze domů, kde to způsobí další ohromné finanční náklady, ekonomické škody a sociální rozvrat.

I toho méně bystrého by mohla napadnout analogie s vyváděním prostředků bez protihodnoty, poškozování vlastní společnosti EU a její směřování k bankrotu. Jak říká stará moudrost, jsou jen dvoje opravdu dobře vydělané peníze. Jedněmi jsou nezaplacené daně a druhými šikovný bankrot ve vlastním podniku.

Při zkušenostech pana Junckera s daňovými optimalizacemi, do kterých jako bílého koníka nastrkoval z pozice premiéra celou jednu členskou zemi EU, by nikdo nemohl divit, kdyby přesedlal na celounijní bankrot, protože to by byl majstrštyk, šedévr jeho kariéry. Jen doufám, že někdo z předsedů vlád evropských zemí onu kouzelnou otázku „co za to“ Evropské komisi a jejímu předsedovi položil a dostal patřičnou odpověď.

Pravdou zůstává, že nám, kteří to celé platíme, se to nikdo neobtěžoval ani naznačit… Takže, co za to, pane premiére…?!?

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.