Falešné paralelismy

7.7.2015 14:39
Před několika dny proběhl na stanici DVTV rozhovor s významným českoamerickým historikem, profesorem Bostonské univerzity I. Lukešem. Redaktor M. Veselovský s Lukešem hovořil především o roli USA ve světě, situaci na Ukrajině, problematice zbrojení a dalších aktuálních „globálních“ tématech. Ač si pana profesora velmi vážím pro jeho záslužnou vědeckou práci, jeho černobílé rozdělení světa na „hodné USA“ a „zlého Putina“ a nic mezi tím je bohužel poplatné studenoválečnému slovníku a v dnešní době již zcela neplatné. Lukešovy názory naopak ve velké míře souzní s válečně naladěným bývalým ministrem obrany USA D. Rumsfeldem.

V současné době dochází ze strany USA k dalšímu posilování vojenských pozic v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) ve východní Evropě, resp. v Pobaltí. Tanky Abrams a další těžká technika je podle USA odpovědí na ukrajinskou krizi, za kterou může pouze Rusko a V. Putin. I. Lukeš v rozhovoru na otázku redaktora, který se ptal, zda není namístě protiopatření Ruska, pokud se vojenské síly přibližují k jeho hranicím, odpověděl, že je to „falešný paralelismus“, protože americká vojenská technika není přece nepřátelská a nechce zaútočit na Rusko. Je zárukou stability. A navíc americké hodnoty jsou přece vždy „lepší“ než ty ruské.

 Už jen fakt, že k takové akci dochází, je známkou dalšího růstu mezinárodního napětí, za něž mohou ve větší míře USA, neboť výdaje na zbrojení činí každý rok okolo 500 mld. dolarů, na rozdíl od Ruska, jejichž vojenské výdaje činí pouze desetinu těch amerických. Další přítomnost vojenské techniky zejména v Pobaltí a strategicky důležitém přístavu Riga povede logicky k protiopatřením Ruska.

A nejde o to, jak Lukeš říká, že USA nejsou nepřítelem, a postupné přibližování bloku NATO k ruským hranicím je zárukou bezpečnosti regionu, je to přesně naopak. Z hlediska Ruska jako velmoci, kterou objektivně je, se jedná o nátlak a snahu narušit suverenitu suverénního státu. Rusko chrání stejně jako USA své zájmy, a kdyby dnes existoval Varšavský pakt, jehož působnost by se přibližovala k hranicím USA, taky by na to samozřejmě americké politické kruhy adekvátně reagovaly. Takže žádný „falešný paralelismus“, jak říká Lukeš, ale bezpečnostní ochrana státu, který pouze hájí svou suverenitu, resp. nedotknutelnost hranic. A udělal by to každý stát v civilizovaném světě.

Černobílé dělení světa na „hodné“ USA a „zlé“ Rusko je oxymóron a je oním falešným paralelismem, kterým se bostonský profesor historie a mezinárodních vztahů ve zmíněném rozhovoru ohání. Vojenské výdaje každoročně zvyšují USA, ne Rusko, což je třeba vidět v objektivní perspektivě. Americká zesílená přítomnost v Pobaltí navíc otevírá další otázku stálé přítomnosti cizích vojáků na území i centrální Evropy a další vojenské techniky, např. radaru. Tuto otázku se pokusí USA zřejmě v dohledné době znovu otevřít.

Je důležité nepodléhat mediálnímu mainstreamu v podobě antikvárního a přežitého dělení na „hodné“ USA a „zlé“ Rusko, protože takto otázka přece nestojí. Musíme vidět „životní“ zájmy jak z pohledu USA, tak i samozřejmě Ruska, což většina našich médií ostentativně ignoruje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Poturčenec Lukeš...