Jan Campbell: Panta rhei

1.8.2017 23:59
Vše se mění. Do USA pomalu a jistě přichází po 38 letech totální zatmění slunce. V symbolický den Čechů a Slováků, 21. srpna bude 14 států USA v temnotě. Američané viděli na svém území úplné zatmění Slunce naposledy v roce 1979. Nevím, zda přicházející zatmění slunce již působí na americké politiky. Zdá se mi, že ano. Jak jinak by mohl mluvčí MZV USA včera sdělit agentuře RIA Novosti hodnocení budoucí diplomatické parity mezi USA a RF slovy: Toto neodůvodněné opatření vzbuzuje politování. Odhadujeme dopad podobného snížení a naši odpověď na to. Zatím žádné další komentáře. Podobně absurdně se vyjádřilo MF USA: Budeme super agresivně plnit zákon. A v neposlední řadě i Ministr zahraničních věcí USA, Rex Tillerson se nechal slyšet: Sankce jsou potřebné k tomu, aby se Rusko vydalo vstříc k USA.

 

Blíže k nám, na Balkáně, kde se také mnohé mění, přichází podobné zatmění. Přinese ho zítra, 1. Srpna ambiciózní 58 letý Mike Pence. Po návštěvě v Tallinu, Tbilisi, je na programu cesty Podgorica. V Černé hoře podle obsahu prohlášení náměstka US State department zodpovědného za Evropu a Eurasii, Hoyt Brian Yee, bude Pence upevňovat cestu vedoucí k zakotvení západního Balkánu do západní aliance. NATO se rozhodlo nerušit veřejnost během letních prázdnin banalitami, proto mlčí. Za to ale ne Hlas Ameriky a mluvčí Yee: We are taking steps where we can to strengthen countries of the Western Balkans against malign influence—whether it’s from Russia or other sources, other countries, other factors—to be sure that it is not going to be as easy for Russia, or any other actor, to influence through malign means the foreign policy or domestic policy of countries in the Balkans….as Vice President Pence has said, the United States will defend the interests and the values of the United States and its allies very firmly, and that’s what we are doing. Již 17. července si Pence prověřoval v Bílém domě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Přímo na místě si bude prověřovat prezidenta Filip Vujanoviče a Premiéra Duško Markoviče. Svojí cestu ukončí Pence projevem a diskusí na Adriatic Charter Summit. Summitu se zúčastní všichni lídři západního Balkánu. Ve spojení s návštěvou prezidenta DJT ve Varšavě před summitem G20, návštěva Mike Pence na Balkáně potvrzuje dělení práce v Bílém domu a neschopnost jednat podle minima znalostí Hérakleitova učení: Vše se mění, vše plyne: panta rhei.

Měnit se bude více, než je možná dobré. K tomu poslouží i v úvodu uvedená prohlášení amerických a mlčení evropských politiků a NATO. Až se dosáhne diplomatické parity mezi USA a Ruskou federací, zůstane prezidentu Putinovi ještě možnost si vybrat 35 amerických diplomatů, kterým to bude slušet lépe doma, než v Rusku. Těch 755 diplomatů, kteří balí kufry, nelze totiž kvalifikovat jako vyhoštění. Až začne americké MF super agresivně plnit zákon, objeví se na horizontu nutná pomoc Putinovi: konečně se zbavovat dolarového břemene ve formě závislosti Ruské CB na USA, a dolarových dluhopisů. Těch reálných 110 miliard US by měl prezident Putin požadovat a současně přikázat, investovat je doma. Ruské hospodářství tlačí bota. Až se probudí pan Tillerson ze snu o vstřícném pochodu Ruska směrem k USA, uvidí nad sebou viset meče společnosti Exxon a dalších velikánů. To již nemluvím o možnosti úpadku produkce hliníku, titanu a dalších materiálů, včetně částí, které potřebuje atomový průmysl USA, právě z Ruska. Nejpozději v této chvíli se potvrdí, že jsou věci dražší než zlato. To stojí dnes, kdy píši, USD 1.267,70 unce. Co to je proti ceně Cf (kalifornium), desátému členu řady aktinoidů, šestému transuranu, silně radioaktivnímu kovovému prvku, který se v přírodě nevyskytuje, ale jehož gram stojí pouhých 10 miliónů USD, když budete mít štěstí. Co je 10 milionů proti ceně zdravého rozumu?

My v Evropě, kde vládne deficit zdravého rozumu, máme letní štěstí. Je tomu díky trpělivosti prezidentů Putina a Si Ťin-pchinga. Stačí si představit horkou ruskou hlavu minulosti v horké současnosti, nebo ztrátu víry Číňanů, kteří ve své podstatě věří i dnes, že jsou dětmi císaře. Máme štěstí, protože evropští lídři mají štěstí. Voliči volí jako v Aténách: ne na základě rozumu, ale podle názoru společnosti. Proto skončíme tak, jak skončily Atény. Transformace víry na materiální úroveň, jak nám to předvedla církev, kruh uzavře a potvrdí panta rei. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.