Joe Biden přešel do protiútoku: Buď zešílel a nebo je tak geniální?

1.9.2021 09:15
Začnu vzhledem k úvodu nestandardně a to poděkováním, poděkováním Trumpovi a Bidenovi, že rozhodli o stažení vojsk USA a tím i vlastně dalších zemí NATO. Zatímco bezprostřední vstup USA byl řekněme legitimní (některé pochybnosti tam jsou, protože původní podmínkou USA bylo vydání Usáma bin Lidena, ale i když v určité fázi už to vypadalo, že Talibán bude zlomen, tehdejší jestřáb, zřejmě největší od roku 1945, ministr obrany Rumsfeld zlomil v podstatě slaboučkého Bushe mladšího a ten, pomodliv se, nedal souhlas. To by se snad ještě dalo pochopit. Po faktu zjištění, že Al Kajda, odpovídající rozhodující měrou za pád Dvojčat v New Yorku (11.9.1991) a paniku v USA, v zásadě nesporně sídlila v Afghánistánu. Pokud si USA chtěly udržet postavení supervelmoci, nabyté krátce předtím pádem sovětského bloku i rozpadem SSSR, svou sílu ukázat musely.

Budiž. Zločinem ovšem bylo, že když Talibán dvakrát navrhoval kapitulaci a dokonce prezident Karzai, který si na rozdíl od svého loutkového nástupce Ghaního udržel jakési samostatné racionální proafgánské myšlení tuto myšlenku podporoval, jestřáb Rumsfeld myšlenku opět kategoricky zamítl s tím, že USA Talibán zcela zlikvidují. Dnes největší západní osnovatelé dvou nejidiočtější válek USA, Velké Británie a spol. prezident Bush, který pláče, proč USA odešli a možná ještě větší zločinec Tony Blair, kterého sami Britové pro podporu zejména války v Iráku politicky utopili, hovoří o imbecilismu kvůli odchodu z Afghánistánu .

Napoleon končil život ve vyhnanství na Elbě, císař Vilém po abdikaci v celkem příjemném azylu na zámku v Holandsku, Hitler a Goebels skončili vlastní rukou, ostatní němečtí zločinci v různé míře odpovědnosti před Norimberským soudem, Mussolini spolu s jeho milenkou pověšen italskými antifašisty, ale Bush s Blairem jsou na svobodě.

Chyba.

To, že se spojenců Biden neptal je v pořádku. Skutečně i ta Velká Británie, která si stále namlouvá, že je světovou velmocí, hraje v rámci NATO úlohu užitečných idiotů, nebo korektněji vyjádřeno slovy Miloše Zemana servisní organizací USA. Biden ve své potupě NATO jde ve skutečnosti mnohem dál než Trump. Trump s NATO bojoval, Biden přijede na schůzku NATO všech vrcholných hlav států a premiérů členských zemí NATO, každý z nich může promluvit pět minut a potom Biden nevzrušeně, možná v polospánku po hodině a půl odjíždí a dál už s nikým nekomunikuje.

To je NATO. A přesto idioti u nás, zejména z dnešní opozice, která touží po vládě, stále budou křičet, že NATO je osou naší jistoty.

No nevolte je…

Co je ovšem doslova tragické, že USA, když už po několika letech domlouvali, že odejdou, nedomluvili rovněž přesný postup odchodu, který – jistě přeháním – pomyslně připomínal pád Berlína. Tyto momenty a bohudíky si bojechtivá západní část veřejnosti - doufejme - bude znovu připomínat a snad ji to, alespoň na desetiletí či dokonce dvě odpudí od dalších válek. Ale zase si nedělám iluze. Pokud by se ministrem obrany stala poslankyně Černochová (ODS) či poslanec Veselý (ČSSD), tak ti by byli schopni vyhlásit válku a třebas i jadernou Rusku už zítra.

Co na tom, že nemáme jaderné zbraně. Vždyť ten Putin takřka nic nedělá a znovu vítězí. Parchant jeden.

Přesto králem pointy zůstává prezident Joe Biden.

Jeho projev byl buď politicky geniální a nebo výrazem nepříčetnosti. Vzdor tomu, že on osobně kašle na všechny spojence USA (a já to vítám, protože NATO je ve skutečnosti odumírající stafáž požívající čím dál tím méně významu), ale hlavně, že pronesl projev, který se nesl v jednom duchu: Evakuace z Afghánistánu byla neobyčejný úspěch.

Jsou lidé, kteří USA pokládají za lodivoda, kterého je třeba následovat, i když směřuje na mělčinu.

K těm jsem nikdy nepatřil: A tak Trump selhal svou ničivou prrotičáínskou politikou a měl stoprocentní pravdu v boji proti globalizaci A Bidena chválím za to, že uskutečnil setkání s Putinem a z 80 % to vedlo k částečnému uklidnění situaci. No a vlastně bych si protiřečil, kdybych ho krizizoval, za ten šílený chaos při odchodu. Snad alespoň někteří světoví válečníci vystřízlivějí a nechají si na konflikty zajít chuť.

 

Foto: J. Biden, TV Fox News, screen

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Vypočula som celý príhovor J. Bidena na ČT24. Neviem do akej mieri sa s jeho slovami stotožňuje administratíva , Pentagon a CIA - ale mal na mnohých miestach v prejave pravdu, resp. hovoril úprimne.

1/  Odchod NATO bol z praktických dôvodov predĺžený od 1. 5. do 1.8. 2021 o čom rozhodol Biden po porade s generálmi.

2/  Prvú chybu urobil Trump/ Pompeo, keď v zmluve s Talibanom v Dohá vo februári 2020 dohodol len 1 rok na odchod  vojakov + techniky. 

3/  O konečnom vysťahovaní sa NATO z Afganistanu vedeli všetci spojenci - skôr, ako sa podpísala dohoda s Talibanom. Minimálne 2 roky pred podpisom, teda od roku 2017 vedel každý spojenec USA, že sa musia postupne vysťahovať. Napríklad česká jednotka už v máji bola doma. Slovenská tiež. Odišli tak, že si to " nikto " nevšimol. Že pri svojom odchode nevzali aj svojich afgánskych pomocníkov, a museli tak urobiť dodatočne, pod nátlakom médií, to je ich hlúposť.

4/  Bol to zámer, alebo skutočné obavy o životy afgánskych pomocníkov - zo strany médií a mnohých politikov ? Zdalo sa mi, že médiá i politici schválne strašia verejnosť pred krutovládou Talibanu a preto opakovali dookola , že Afgáncom hrozí smrť  za to, že pomáhali spojencom. Samozrejme , že tí Afgánci, ktorí chceli ísť na Západ, tiež hovorili to isté, čo médiá.

5/  Médiá vytvorili desivý obraz Talibanu a situáciu v Afganistane  vyhrotili tak, že prinútili  USA k obrovskej a rýchlej evakuácii vojakov a Afgáncov. Skutočne transport nemá obdobu v dejinách vojen. To s Bidenom súhlasím. Logisticky to tých 6 000 amerických vojakov zvládlo na výbornú.

6/  Niekto by oponoval, že vojaci ušli a ani sa nerozlúčili. Na druhej strane, 20 rokov cvičili 300 000 afgánsku armádu. Predpokladá sa, že takáto armáda vycvičená vojakmi najlepšej armády sveta s ich ešte lepšími spojeneckými vojakmi - už nepotrebuje, aby ich niekto vodil za ručičky a pýtal si dovolenie odísť. Aspoň sa nevie, či česká a slovenská jednotka sa rozlúčila s Afgáncami, a či tiež sa jednoducho nezbalila a neodišla.

7/  Útek Ghániho a rozpad ANA spôsobil paniku v  natovských jednotkách,  politických špičkách celého NATO a v médiách. S tým nikto nepočítal. Preto ten zmätok a útek. V takej situácii sa ťažko plánuje pokojný odchod. Navyše, Afgánci zaplnili letisko a vrhali sa do lietadiel, prípadne padali z nich. 

Biden bol v príhovore taký úprimný, že aj prezradil budúce zámery USA pri riešení súčasných a budúcich konfliktov. Povedal, že svet sa zmenil, že terorizmus metastázoval do mnohých krajín - a to sú pre USA nové výzvy.  Povedal aj, že americká stratégia sa musí novej sitácii prispôsobiť. Ďalej naznačil, že nemusí byť armáda v teréne, pretože majú iné prostriedky ako zasiahnuť.

Pokračoval vetami, ktoré ma najviac zaujali : Súperíme s Čínou, máme tu výzvy na mnoha úrovních s Ruskem ( 17: 31 minúta príhovoru ). Takže hlavní nepriatelia zostávajú nemenní, napriek debaklu v Afganistane.

Posledná dôležitá veta pre svet je :Éra veľkých vojenských operácií skončila.

Záverom oceňujem úprimné slová Bidena o následkoch vojen pre vojakov, ich rodiny, o samovraždách veteránov....

 

 

Lubodoc

Malej omyl,autore.S atomovkou na Rusa chtěla vyrazit Langšádlová