Landova nepovedená promo akce

obrazek
14.6.2015 17:47
Zpěvákovi a textařovi Danielu Landovi se opět nepodařilo, jako už kolikrát předtím veřejně zviditelnit. Někteří pražští zastupitelé (J. Wolf) uvažovali, že mu svěří vytvoření hymny v rámci akce k uctění 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Nápad však vzbudil silnou vlnu nesouhlasu v akademických i politických kruzích. Landovi byla vytýkána především kontroverzní minulost, která souvisela s jeho vypjatým nacionalismem na začátku devadesátých let. Zpěvák nakonec z projektu odstoupil, stejně jako radní J. Wolf, který byl původně příznivcem myšlenky, aby Landa hymnu složil.

   Landa působí na české hudební scéně již řadu let se střídavými úspěchy. V poslední době se na sebe snažil upozornit svou „přeměnou“ v kouzelníka Žita 44, což byl toliko marketingový záměr, který měl zviditelnit jeho připravovanou rockovou operu Klíč králů, jež měla premiéru v roce 2012.

    Křivka úspěchu Landovy kariéry začala posléze spíše kolísat. Když se naskytla možnost složit hymnu k výročí narození Karla IV. (1316–1378), zpěvák neváhal a promptně složil text nazvaný „Nový Jeruzalém“.

   Zmíněný text je však dílem, které by stvořil za jedno odpoledne žák osmé třídy základní školy. Sám Landa musel vědět, že je v takové podobě neprezentabilní a zainteresovaná veřejnost jej zkrátka nepřijme. Po silné kritice i z řad opozičních zastupitelů na pražské radnici (P. Dolinek z ČSSD a další) Landa otočil a prohlásil, že se na přípravách oslav svým textem podílet nebude. A zároveň si nepřeje, aby se jeho jméno s akcí jakkoli do budoucna spojovalo.

   Člověka tak napadne, co tím chtěl „básník“, respektive zpěvák říci? Odpověď je jednoduchá a je zmíněna na jiném místě. D. Landa se pokusil strhnout na sebe pozornost ve snaze zviditelnit své projekty, které mají značně kolísavou kvalitu. Akce k 700. výročí narození takové osobnosti, jakou byl Karel IV., k tomu představovala ideální možnost.  Landa se úkolu zhostil po svém a vyprodukoval dílo, které skutečně není hodno jednoho z našich nejvýznamnějších panovníků. Když mu bylo jasné, jakou vlnu nevole svým textem vzbudil, raději se stáhl do ústraní.

   D. Landa alias Žito 44 si tak bude muset znovu vydobýt zašlou slávu svou kvalitní tvorbou, a ne lacinými „zviditelňovacími“ prostředky.

 

   


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.