LEV 21: Koaliční smlouva je jen snůška velmi obecných hesel
Kontinuálně jsme svědky mediálních přestřelek dvou hlavních koaličních stran s nejmenším partnerem z KDU-ČSL. Křesťanští demokraté se přitom alespoň ze svých veřejných prohlášení tváří jako nejprofesionálnější z potenciálních vládních subjektů. Věříme proto, že v rámci stabilizace české politické scény se koaliční politické strany předem a trvale dohodnou na formě budoucí vládní spolupráce. Tedy na vytvoření kabinetu s většinovou či menšinovou podporou.
Naše země potřebuje zejména stabilní a odborně způsobilou vládu, která bude schopna řešit konkrétní problémy občanů České republiky. Z tohoto pohledu je pro nás těžko akceptovatelný fakt, že z návrhu koaliční smlouvy zcela vypadlo řešení problematiky tzv. církevních restitucí, ačkoliv zejména sociální demokracie před volbami toto téma vyzdvihovala jako téma klíčové ve svém programu.
Není v tuto chvíli jasné, jakým způsobem bude naloženo s paušály pro živnostníky. Strany budoucí vládní koalice velmi zlehka našlapují okolo tohoto problému. Máme oprávněnou obavu, že vláda nakonec provede daleko obsáhlejší změny, než o kterých se dosud uvažovalo. Takové změny mohou být pro milion živnostníků v naší zemi značnou komplikací v jejich podnikání. To bychom v současné ekonomické situaci nepovažovali za vhodné.
Předsedu jedné z koaličních stran - Andreje Babiše - čeká v příštím měsíci klíčové jednání soudu na Slovensku. Tento rozsudek může mít vážný dopad i na činnost vlády. Pokud by měl být ministrem financí anebo by na tento rezort v takové vládě měl mít významný vliv bývalý spolupracovník komunistické státní bezpečnosti, bylo by to pro nás jen těžko akceptovatelné. Obzvláště tehdy, je-li Andrej Babiš jedním z nejvýznamnějších podnikatelů v naší zemi, který si jako politik prosadil do koaliční smlouvy budoucí vlády pokračující neomezený vliv ministra financí na Finanční analytický útvar. Nemluvě o mnohočetnému konfliktu zájmů, do kterého by se Andrej Babiš se svým angažmá ve vládě dostal.
Koaliční smlouva ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL je vzhledem ke své nezvyklé délce plná velmi obecných hesel. "Vymahatelnost práva, zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky, tvorba pracovních míst". Mnoho prázdných slov tak zakrývá skutečný dopad této smlouvy. Totiž rezignaci na volebního program, tedy na to, díky čemu získaly strany svůj současný politický mandát. I proto se obáváme, co může z této vládní spolupráce, kde hraje prim Andrej Babiš, vzejít.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2491x přečteno
Komentáře
Souhlasím pane Schlimbachu, zejména s trefným přirovnáním v závěru. Ano, zavedené politické strany jsou přesvědčeny, že až lidé vystřízliví z praktických kroků Babišova uskupení, voliči se vrátí. Obávám se, že pokud se politické strany, a to včetně levicových, podstatně nezmění, pokud dejme tomu taková ČSSD nebude pracovat a účinně bojovat pro naše občany a ne pro vyvolené ze svého středu, pokud nenabídnou program skutečných změn, plynoucích z toho, co je třeba řešit z pohledu daleko přesahujícího náš maličký rybník a pokud nebudou na těchto programech trvat za všech okolností a vždy, najdou si voliči nové véčkaře, či Babišovce.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Máte pravdu pane Paroubku. Sluší se ale podotknout, že nikdy by se do čela "odporu" proti idiotsky nastavenému systému nemohl dostat člověk, kterému nevadí mnohočetné konflikty zájmů, kdyby se parlamentní politické strany po Sametu nechovaly jako "utržené z řetězu" a kdyby poslanci v parlamentu pracovali pro občany této země, ne proti nim. To svinstvo, které dnes reálně žijeme totiž připravili konkrétní lidé. Občanovi evidentně je zcela šuma fuk nálepka "estébáka" nebo konflikt zájmů, zatím mu evidentně stačí jen "naděje" na změnu. Že ta změna nebude podle očekávání, občanovi teprve dojde. Myslet si ale, že potom bude občanovi stačit zase "starý obal" politických stran je celkem najivní.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Obávám se, že máte pravdu, pane Paroubku.
Nadto si zřejmě budeme nuceni také projít „Berlusconizací“ naší vrcholné politiky.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.