Glosář k 19. týdnu ʹ19

pelc vladimír
12.5.2019 15:44
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Pátá kolna sudetů

Sudetské organizace začaly svůj neonaci sliz vypouštět nedlouho po konci 2. světové války. K denacifikaci, a to ani formální, u odsunutých sudeťáků nikdy nedošlo. Významná etapa jejich aktivity nastala v 70. letech minulého století. Československý disent té doby byl od počátku sudetskými organizacemi podporován. Šlo o podporu finanční, publicistickou, propagandistickou, ideovou. Když se čs. disent (V. Havel a spol., Charta 77 a spojené organizace) dostal k moci, sudetským organizací se odvděčil. Ekonomicky a politicky. Po zabrání výrazných mocenských pozic ve státním aparátu, v některých politických stranách a organizacích, vyšla pátá kolona sudetů do ulic; své lži začala propagovat ve veřejném prostoru. Na rozličných akcích vzpomínkových, pietních, setkáních údajných historiků atp. začali protagonisté sudetských organizací a členové sudetské páté kolony u nás vystupovat razantně veřejně.

Výrazné byly návštěvy některých sudetopolitiků na srazech landsmanšaftů – připomenu některá prosudetská individua: Daniel Herman, Pavel Bělobrádek – ostatně politická strana KDU-ČSL je pátou kolonou sudeťáků u nás. Aktuálně pátou kolonu sudetomilů podpořil německý velvyslanec v ČR Christoph Israng vyhlášením, že stále více Čechů chápe sudetské dědictví ne jako ohrožení, ale jako šanci . Sudetským dědictvím je však vyvražďování našich občanů za okupace nacistickým Německem, jejich ubíjení v koncentračních táborech, vypalování našich měst, obcí. Za takovou šanci panu velvyslanci děkujeme – ať si ji laskavě strčí do své zadnice. Naším kulturním dědictvím není neonacismus, kryptonacismus, nejsou jím sudetoněmecké lži, není to přepisování historie, není to úsilí o změnu výsledků 2. světové války. Sudetoněmecké lži, lži členů jejich páté kolony v ČR, jsou hlavním zahraničněpolitickým nebezpečím našeho státu.

Naklonovaní demonstranti

Nedávno jsem psal o americké retuši po česku ( viz ); a už je tu zase. Retuš se týká současných pár tisícových demonstrací v Praze a pár stovkových v Brně či Ostravě proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Pár dní před jmenováním a pár dní po něm. Tedy v čase, kdy nová ministryně nemohla nic předvést; ani v dobrém, ani ve špatném. Protože se Staroměstském náměstí sešlo demonstrujících málo, potřebovali organizátoři protestů náměstí zaplnit. Alespoň na fotografii. Internetem se šíří obrazově doložená tvrzení, že fotografie Staroměstského náměstí s nedostatečným množstvím demonstrujících organizátoři upravili tak, že je prostě naklonovali. A tak jsem si uvedené fotografie natáhl do Adobe Photoshopu, zvětšoval a zvětšoval, prohlížel a porovnával – a skutečně; na mnoha místech zapracovalo klonovací razítko použité autorem úprav: Na fotografii jsou četné stejné shluky stejných osob. Klonovaných demonstrantů, tedy těch, kteří tam byli jen jednou za sebe, ale klonovací razítko je obrazově zmnohonásobilo, je tak asi třetina. Iniciátoři demonstrací tvrdí, žezaplněné Staroměstské náměstí bylo projevem nedůvěry vůči politice vlády ohledně změn v justici. Vážení organizátoři, nedůvěryhodní jste vy a vámi naklonovaní demonstranti. Náměstí zdaleka zaplněné nebylo (a to ani po mnohonásobném naklování demonstrantů); když naklonované demonstranty odečteme, tak skutečných účastníků bylo max. patnáct stovek.

A na závěr o politickém šaškování: Jiřímu Fajtovi, který byl odvolán z místa ředitele Národní galerie (NG) kvůli smlouvě za milion korun, kterou jako ještě její šéf, ke svému mimořádně vysokému platu ředitele jaksi navíc uzavřel sám se sebou, nabídli post finančního ředitele Národní galerie. A nejen kvůli té smlouvě, nýbrž pro celkové špatné hospodaření galerie za jeho vedení. A přitom kozel by měl být zahradníkem.

Připomeňme, že pan J. Fajt je po penězích posedlý; tedy po penězích do své kapsy: V roce 2014 si chtěl z několikamiliónového daru od Komerční banky, určeného na výstavu díla Oskara Kokoschky, přilepšit ke svému ředitelskému platu o dalších 1,3 miliónu korun; šlo o pokus o obcházení zákona (http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/neni-nestandardni-je-pokus-o-obchazeni-zakona).


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.