Merkelová: Máme strategický zájem mít dobré vztahy s Ruskem

putin merkel rs
21.5.2018 07:56
V dvouhodinovém jednání německé spolkové kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v jeho letním sídle v Soči nevystupovala jako reprezentantka Západu, ale jako vyslankyně Německá a Evropy. Ještě před posledním setkání na stejném místě před rokem vyjadřovala názory atlantského společenství. Nyní se situace od základu změnila díky nepředvídatelné politiky Spojených států dirigované novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem konané pod heslem America first.

Přes ujišťování, že je nejbližším spojencem Evropské unie poslední kroky Washingtonu v dohodnutých mezinárodních, obchodních i klimatických otázkách nejsou činěny po vzájemné dohodě. Trump oznámil, že vypovídá jednostranně dohodu mezinárodního společenství o kontrole jaderného výzkumu s Íránem, hrozí že zavede zvláštní cla pro dovoz oceli a hliníku s ostatním světem včetně Evropské unie a odstoupil od pařížské klimatické smlouvy. Bez konzultace se svými spojenci v NATO vede jednání se severní Koreou, otevřel velvyslanectví v Jerusalemě , vzhledem k pasivní bilanci v zahraničního obchodu s EU hrozí zavedením cel na celou řadu zboží a kritizuje budování společného rusko - německého plynovodu v Baltském moři Nord Stream 2 z toho, že obejde Ukrajinu. Místo něho navrhuje, že bude zásobovat Evropu stlačeným břidlicovým plynem, kterého má přebytek. Takto vzniklá situace jak potvrdilo i poslední setkání vrcholových představitel EU v Sofii znejišťuje společné vztahy a stabilitu mezinárodní situace.

Spolková vláda již v uplynulých deseti dnech vedla intenzivní dialog s Moskvou aniž by to bylo na úkor jiných zemí. Krátce poté co Putin složil prezidentskou přísahu v krátkém odstupu přijel do Moskvy spolkový ministr hospodářství Peter Altmeier, šéf diplomacie Heiko Maas a nyní i kancléřka Angela Merkelová. V hlavních otázkách politici zaujímali stejnou pozici což potvrdilo, že nová velká koalice křesťanských stran a sociálních demokratů v hlavních otázkách dobře funguje. Společné bylo, že politici se zabývali konkretními otázkami bez zbytečné sentimentality, jak poznamenal komentátor mnichovských Süddeutsche Zeitung. Vyhrožování sankcemi nebyly na pořadu dne, místo toho se hledaly smysluplné projekty jak řešit současnou situaci. Vždyť ve stejné době jednání Rusko spojilo Krym se svým územím dvacetikilometrovým mostem takže je nerealistické počítat, že by v současné době připadl zpět Ukrajině. Sergejovi Skripalovi, který byl opustil nemocnici popřál Putin dobré zdraví a americký tisk přinesl informaci, že Velká Británie měla k dispozici plyn, kterým byl otráven.

Na pozadí této situace se jednání mezi Merkelovou a Putinem oficiálně vydávané za nástupnické, se soustředilo především na vzájemné cíle. Především na plynovod Nord Stream 2, dodržování dohody s Íránem, situací v Sýrii a východní Ukrajině. Pokud jde o plynovod oba trvají na projektu při garantování, že nebude tím přerušeno vedení dosavadního transitu přes Ukrajinu. Vláda v Kyjevu se obává, že by tak přišla o poplatky, které získává ze zemí Evropské unie. Putin prohlásil, že Rusko nepočítá s jejich přerušením pokud to bude ekonomicky oprávněné. Pokud jde o východní Ukrajinu oba státníci došli k dohodě, že by zde mohla působit mise OSN, která by měla prospět ke zklidnění situace, která již stála deset tisíc lidských životů. Merkelová přitom zdůraznila, že dodržování tzv. Minských dohod o Ukrajině je cestou ke zrušení sankcí vůči Rusku. Den před setkáním s Merkelovou překvapivě přijal Putin syrského prezidenta za kterém bylo dosaženo dohody, že je nutno celý problém odpolitizovat a zahájit odstraňování škod. Rusko však kritizuje, že Evropa humanitární pomoc váže na odvolání Assada. Vyřešen byl i problém s odmítnutím udělení vstupního víza investigativnímu reportérovi veřejnoprávní televize ARD Hajo Seppeltovi v jeho prospěch. Pokud se jedná o dodržování smlouvy s Íránem je Putin s Merkelovou na jedné lodi.

Nové sbližování s Ruskem odpovídá přání velké části nejen obyvatelstva, ale především vedoucím činitelům ekonomiky. Nikdo si přitom nedělá iluze o Putinovi, ale je nutno vycházet pragmaticky, že bude při nejmenším dalších šest let vládnout a Německo i Evropa jej potřebují k řešení hlavních ekonomických a světových problémů. Stejného pozitivního výsledku chce Merkelová dosáhnout při jednání s nejvyššími čínskými představiteli v Pekingu kam směřuje tento týden její první cesta po znovu uvedení do úřadu německé spolkové kancléřky.

RICHARD SEEMANN

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.