Na hrdinu má jen hrdina

petr pavel youtube
19.1.2023 12:38
Válka byla nejdůležitějším tématem prvního a možná jediného duelu prezidentských kandidátů generála Pavla a bývalého premiéra Babiše před druhým kolem. V kulisách Deníku.cz se však hrdinný generál utkal hlavně sám se sebou – nejprve odmítl strašení válkou, aby jí nakonec strašil sám.

Jen pro náročné, tak by se dala definovat kampaň před druhým kolem prezidentských voleb, kdy běžné sprosťárny a podrazy nestačí. Má to dvě roviny. Hnusu se ujímají podporovatelé Petra Pavla a drží laťku, kterou nastavil už ministr Rakušan svým pytlem s mrtvým Putinem. Teď nás tito vlastenci s neméně vybraným vkusem brání proti tradici Československa, za které naši předkové pokládali životy. Generál je nad tím. Jako Bůh v prvních řádcích bible (když nad propastí byla tma) chce posvítit na ten chaos. Pobuřuje se taky nad tím, že ho někdo označuje za válečného štváče.

Babiše ty nesmysly viditelně rozhazují a marně se trefuje do zelené gumy, od které se vše odráží jak od zdi. „Jak jsem řekl, pan Pavel je provládní kandidát. A pokud někdo mluvil o válce, tak to byl pan Fiala, těch titulků bylo nespočet. V únoru 2022 on i další ministři říkali, že jsme ve válce. Já válku nechci. Chci mír, a pokud bych se dostal na Hrad, udělal bych všechno pro to, aby ta hrozná válka skončila a aby tam neumírali lidé.“

Sám se však zamotává do pokusů přilákat voliče druhé strany tvrzením, že není „proruský“. Bůhví, kdo mu poradil tuhle pitomost. Měl by se vrátit k původní argumentaci, že Česko mělo být iniciativní v mírových jednáních v době svého předsednictví v EU a on by to mohl zkusit z Hradu díky svým kontaktům z premiérské praxe. Protože, komu pomůže – aspoň v Evropě – válečná konfrontace za našimi humny? Chceme aby i naše mladé kluky vcucla ta vražedná mašinerie?

Uvedený spor rozvíjela první a možná poslední debata obou kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb v režii Deníku.cz. Tu další na ČT Babiš odmítl už dřív, a teď zase generál nechce jít do debaty na iDnes. Něco zorganizoval ještě Blesk, což je od něj záslužné, ale tam není zrovna nejúrodnější půda pro seriózní témata. Uvidíme, jak to dopadne s Primou a Novou. Jinou věcí je, že od prezidenta očekáváme jiné výkony, než jsou vtipné hlášky sepisované zpocenými poradci v zákulisí. Ostatně hlavním cílem generálovy kampaně může být právě to, aby mu do té zelené hlavy nikdo moc neviděl.

Žijeme v době, kdy na Ukrajině zahynuly na obou stranách statisíce lidí. Stále viditelněji jde o zástupný konflikt mezi Ruskem a USA. Washington má NATO na povel, zatím dělají, co se jim řeklo. V Česku Fialova vláda usiluje o zákonné oprávnění vysílat do zahraničí české vojáky i bez souhlasu parlamentu. Kdyby to nechystala, nebude se tím znemožňovat. Kdo se tedy téhle války bojí, bojí se správně. A kdo má pocit, že se tu odevzdává český národní zájem do cizích rukou, taky není vedle.

Generál Pavel to má nalinkované jako v hollywoodském filmu:  

„Tato volba nebude jenom o tom, kdo bude následníkem Miloše Zemana, ale i o tom, jaký především politický svět budeme chtít. Jestli takový, ve kterém se ctí hodnoty, pravidla, důstojnost. Nebo ten, v němž vládne chaos, a lidé se osočují, straší domnělými nebo skutečnými hrozbami a stanovují umělé dělící linie mezi městy, vesnicemi, lidmi s nižšímu nebo vyššími příjmy, to bude obsahem této volby.“

https://www.denik.cz/prezidentsky-souboj/pavel-vs-babis-prvni-ziva-debata-video.html

Kdo by to nechtěl? Jde však o to, jak je to doopravdy. Ta důstojnost Putina v pytlli na mrtvoly, jak si ho vyvěsil ministr Rakušan (kterého Pavel podporuje), má nyní podobu skřeta Babiše jako možného následovníka samotného Husáka. Před tím varuje plachta Pavlových podporovatelů, která se vzdouvá na Malostranském náměstí. Ano, to nejodpornější, co by nás mohlo podle této plachty potkat, je prezident - jak píší - českoSLOVÁK.

Přemýšlím, jak by na to reagoval můj český dědeček, který po vzniku republiky odjel do Košic budovat slovenskou železniční síť. Před druhou válkou se musel vrátit, ale dcera tam zůstala a vzala si doktora, který sešel z hor po povstání. Její kluci byli úspěšní v Čechách a vzali si české manželky. Co jsou jejich děti?

Najdeme v republice moc rodin, kde se neodehrálo něco podobného? Když vyhraje generál, chaos ustane, lidé se přestanou bát, na vesnici bude jako ve městě a lidem bude jedno kolik berou nebo že ti bohatší jim slíznou všechny přiležitosti před nosem? Budeme stát v radostném pozoru a čekat, kam nás generál povede na základě pokynů z červené linky?

Generál je hrdina, na kterého nikdo jiný nemá, leda on sám. V debatě Deníku.cz to předvedl přímo učebnicově. Takhle vypadá úvodní výpad:

„Pokud já jsem provládním kandidátem, tak pan Babiš je hradním kandidátem, kandidátem proruského tábora v této zemi, kandidátem lidí, kteří straší zatahováním do války. To je opravdu nesmysl. To, co jsem dělal celý život, je snaha o zabránění válce. Pan Babiš to moc dobře ví a jistě si je vědom toho, jak silně přestřelil svým hloupým plakátem, na němž sděluje, že snad vojáci by měli zatahovat zemi do války.“

Postup vpřed mu komplikuje šlápnutí na hrábě:

„Neřekl jsem nikdy, že je proruský kandidát,“ ohradil se Pavel. Na poznámku moderátorky, že to, pokud se dobře pamatuje, sdělil hned na začátku debaty, vysvětlil: „Řekl jsem, že spadá do toho světa, protože jeho spojencem je Miloš Zeman a proruská komunita. On je kandidátem pro sebe, ani proruským, ani prozápadním. Toho směru, který bude vyhovovat jemu. Pokud se budeme bavit o tom proruském narativu, stačí se podívat na internet. V okamžiku, kdy Andrej Babiš začal mluvit o tom, že Pavel zatáhne zemi do války, celá proruská scéna se zatelelila a začala šířit řetězové maily a esemesky, které přesně tuto agendu podporují. Minimálně proruská scéna pracuje v zájmu Andreje Babiše.“

Ale pak se sám úspěšně přepere a máme tu knock-out:

„Trvalý mír je nesmysl. I po 2 světové válce jsme měli válku v bývalé Jugoslávii, což pan Babiš možná nezaznamenal. I Ukrajina je Evropou a je tam válka. To neznamená, že se o mír nemáme snažit. Aspoň na tomto principu se můžeme shodnout. K tomu máme organizace, jako je NATO. Je to organizace kolektivní obrany, a tak by to mělo zůstat. Lidem se má říkat pravda a nemá cenu jim nabízet iluze, že můžeme žít ve světě bez konfliktů, ale zároveň je nestrašit tím, že je kdokoliv zatáhne do války,“ zdůraznil generál ve výslužbě.

Moc pěkně se vyšil. Ale nás taky. Na NATO je spoleh.

 

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Vysvětlil někdo gen. Petrovi, 
entropie (tedy onen chaos) je neklesající veličinou?

 

Yarmil

Nějak to ne a ne pochopit,nejvíc mně z toho vyskakuje že generál kličkuje asi jako prchající zajíc.A ani nevím jestli po něm někdo střílí nebo ho někdo žene. Vybral bych si možnost ...žestří...