Ohlédnutí za rokem 2013

obrazek
1.1.2014 14:34
Mnozí z nás si ještě nezvykli psát datum s třináctkou na konci a už je tady rok 2014. 2013 byl v mnoha ohledech rokem plným zvratů. Českou společnost rozdělil hned několikrát. Poprvé to bylo v lednu při historicky první přímé volbě prezidenta, poté při krizi vlády Petra Nečase a nástupu úřednického kabinetu pod taktovkou prezidenta Zemana. Také výsledek parlamentních voleb přinesl jak řadu zklamání, tak i velkých překvapení. Jako vždy u příležitosti Nového roku připravil portál Vaše věc pro své čtenáře přehled toho nejdůležitějšího, co se u nás nebo ve světě událo včetně textů našich autorů i blogerů. Vše dobré do roku 2014!

LEDEN

1. ledna – Novoroční projev prezidenta České republiky Václava Klause přinesl nejen poselství hlavy státu, ale také částečnou amnestii. Ač prezident Klaus pronesl slova o amnestii s ledovým klidem, po pár dnech bylo jasné, že se nejednalo o propuštění "hrstky" drobných zlodějíčků. České věznice opustilo na sedm tisícovek vězňů, ale stejně tak se prezidentova amnestie týkala velkých korupčních kauz či hospodářské kriminality. Dohromady bylo prominuto bezmála 110 tisíc trestů, včetně případů úvěrových podvodů pánů Pitra či Chvalovského, falešného konkurzního soudce Berky nebo manažerů H–Systému, kteří připravili mnoho rodin o celoživotní úspory. ČSSD se snažila vyvolat žalobu na Václava Klause za velezradu, což ale kritici označili za šaškárnu a snahu ČSSD se zviditelnit.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Miroslav Němec: Hloupá amnestie je vizitkou současného „Hradu“

Veřejnost říká Klausově amnestii NE!

Další texty na téma amnestie Václava Klause

11. a 12. ledna – Češi si mohli v historicky první přímé volbě hlavy státu vybrat, koho chtějí vidět v pozici českého prezidenta. Vybíralo se z devíti kandidátů, kteří splnili podmínky volitelnosti. Do druhého kola se nakonec proboval očekávaně Miloš Zeman (24%) a zcela neočekávaně také lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg (23%). Jan Fischer, který byl favoritem už dlouhé měsíce před samotnou volbou, se do finále neprobojoval. K volebním urnám přišlo 61% voličů.

25. a 26. ledna – Druhému kolu prezidentské volby předcházelo citelné rozdělení společnosti, která se měla rozhodnout mezi "Milošem" a "Karlem". Napětí nebylo cítit jen ve společnosti, ale rovněž ve většině českých médií, která zcela otevřeně a nepokrytě stranila Karlu Schwarzenbergovi. Zatímco Miloš Zeman byl doslova poléván škopíky špíny, Karel Schwarzenberg se na stránkách českých médií objevoval veskrze jen v pozitivním světle. Lidé však nakonec ve druhém kole rozhodli pro Miloše Zemana (54,8%). Mnozí zastánci "Karla" se však s tímto verdiktem demokratické volby dodnes nesmířili.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: ČSSD se při volbě prezidenta musí postavit na stranu levice

Petr Dimun: Zeman uchem jehly

Další texty na téma prezidentské volby

 

ÚNOR

11. února – "Nemám dost sil," řekl veřejnosti papež Benedikt XVI. a zcela nečekaně oznámil svou rezignaci. Ve funkci papeže oficiálně skončil 28. února 2013. Stal se tak teprve druhým papežem, který na svůj úřad dobrovolně rezignoval, přičemž tím prvním byl Celestýn V. v roce 1294.

17. února – Ve Frenštátě pod Radhoštěm nedaleko moravského Nového Jičína explodoval bytový dům. Při výbuchu zemřelo šest lidí včetně tří dětí ve věku 2, 5 a 10 let. Později se zjistilo, že za výbuchem stál problémový nájemník.

22. února – Předseda koaliční vlády Petr Nečas podepsal smlouvy o majetkovém vyrovnání se zástupci 16 církví a náboženských společnosti. V následujících 30 letech tak daňový poplatník vyplatí církvím desítky miliard korun. Kolem církevních restitucí visí spousta otazníků. Ač ČSSD ve volební kampani slibovala, že bude církevní restituce revidovat, vypadá to, že ani tento slib tato strana nebude schopna splnit.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Karel Horák: Pane Nečasi, plaťte si to ze svého

Jiří Paroubek: ČSSD si za své fauly na voliče zaslouží červenou kartu

Zbyněk Fiala: Mravnost za všechny prachy

Další texty na téma církevních restitucí

 

BŘEZEN

5. březen – Zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez. Funkci prezidenta vykonával 14 let a těšil se ve své zemi jak velké oblíbenosti, tak i kritiky.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Navždy odešel ochránce chudých a hrdina Latinské Ameriky

Ondřej Kosina: Co bylo řečeno na pohřbu Huga Cháveze?

8. března – První přímo zvolený prezident České republiky Miloš Zeman se ve Vladislavském sále Pražského hradu oficiálně ujal funkce. Na společné schůzi obou komor Parlamentu ČR složil prezidentský slib. Ve svém projevu naznačil, že si chce svou funkci náležitě "užít"...

13. března – Kardinálové ve vatikánském konkláve vybrali nového papeže. Stal se jím argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Za své papežské jméno si zvolil František. Jeho vyjádření od samého začátku naznačovaly, že bude úřad pontifika vykonávat zcela novátorsky. František se stal vůbec prvním papežem, který pochází z amerického kontinentu, od osmého století jde také o prvního mimoevropského pontifika. Prvenství je rovněž v jeho příslušnosti k jezuitskému řádu. Svou otevřeností a přístupem k úřadu si získal obrovské sympatie po celém světě. Stal se navíc osobností roku podle prestižního časopisu Time.

13. března – V pákistánské provincii Balúčistán byly uneseny dvě české turistky – mladé dívky, které cestovaly do Indie. Ač se česká diplomacie snaží dívky osvobodit, jejich osud je stále nejasný.

15. - 16. března – V Ostravě se uskutečnil 37. sjezd ČSSD. Ve vedení strany skončili Jiří Dienstbier a Marie Benešová. Nahradili je Milan Chovanec a Alena Gajdůšková. Sjezd navštívil také prezident Miloš Zeman.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Udusí přátelské objetí M. Zemana sociální demokracii?

Petr Dimun: Nový začátek i pro ČSSD?

 

DUBEN

15. dubna – Novým venezuelským prezidentem se po zesnulém Hugo Chávezovi stal Nicolás Maduro.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Ondřej Kosina: Dobré zprávy z Venezuely

29. dubna − Prahou otřásla exploze v Divadelní ulici nedaleko Národního divadla. Při výbuchu bylo zraněno 43 osob, jednalo se zejména o kolemjdoucí a studenty přilehlých budov FAMU a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Důvodem exploze bylo podle vyšetřování zanedbání při instalaci plynovodu před více než třiceti lety.

 

KVĚTEN

9. května − Provozovatelé solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club oznámilo arbitráž proti České republice. Odškodné chtějí za finanční újmu, kterou jim mělo způsobit zavedení odvodu 26% z výnosů solárních elektráren.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Texty na téma energetika

16. května – Ve věku 82 let zemřel politik, ekonom a prognostik Valtr Komárek.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Zbyněk Fiala: Valtr Komárek a časy změny

23. května – Primátor Prahy Bohuslav Svoboda z ODS byl odvolán při tajném hlasování zastupitelstva hlavního města, a to spolu s radním pro dopravu Josefem Noskem a radní pro majetek Alexandrou Udženijou. Na své funkce v radě následně rezignovali také Ivan Kabický a Radek Lohynský. Činnost primátora vykonává 1. náměstek Tomáš Hudeček z TOP 09.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Na pražské radnici se rvou jako psi o kost

29. května – Na Českou republiku se začala valit velká voda. Zasaženo povodní bylo na 970 obcí po celé ČR, včetně hlavního města Prahy, ve které byl 2. června vyhlášen nouzový stav. Byly nasazeny tisícovky příslušníků záchranných sborů včetně Armády ČR a členů Hradní stráže. Povodeň si vyžádala 15 obětí a způsobila miliardové škody na majetku. Definitivně povodeň skončila 15. června.

 

ČERVEN

13. června − "Ťuk, ťuk." "Kdo tam?" "ÚOOZ." Nějak takto zřejmě probíhalo zatčení partnerky premiéra Petra Nečase Jany Nagyové a dalších sedmi vysokých politických činitelů včetně exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra (všichni strávili více než měsíc ve vazbě). Policisté tehdy vtrhli i na samotný Úřad vlády ČR. Jednalo se bezesporu o jeden z největších skandálů roku 2013 a zároveň o největší mezinárodní ostudu české politiky od roku 1989.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

David Rath: Popravy pokračují

Jiří Paroubek: Kmotři, politická domina, premiér v Trapezuntě

Zbyněk Fiala: Případ smrdí naftou

17. června − Premiér Petr Nečas podal pod tlakem událostí z 13. června demisi. Rezignoval i na předsednickou funkci v ODS. Česká republika je uvržena do další z mnoha politických krizí, které provázely prakticky celé funkční období Nečasova koaličního kabinetu. V ODS se začíná hledat nový lídr. Kandidátů je hned několik, například Martin Kuba anebo Miroslava Němcová, která si "brousila" zuby i na premiérku. Do celé věci však vstoupil prezident Miloš Zeman a ukázal tak, že hlavním hybatelem situace je on sám.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Smutný konec „pana Čistého“

25. června − Předsedou vlády byl jmenován Jiří Rusnok. O 14 dní později Rusnok představil kabinet "odborníků", či lépe řečeno dobrých přátel Miloše Zemana. Ve vládě, která vládne dodnes, se objevili "matadoři" jako Marie Benešová, Martin Pecina nebo Jan Kohout. Vláda byla od samého počátku terčem kritiky a mnozí v tomto projektu Miloše Zemana viděli snahu dostat SPOZ do poslaneckých lavic, a to právě pomocí ministrů, což se však nakonec nepovedlo.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Vláda kámošů, arogance a diletantismu

Petr Dimun: Miloš Zeman jako major Haluška

Jiří Paroubek: Co ještě stačí k posouzení vládní nekompetentnosti?

Další texty na téma Rusnokovy vlády

26. června − Agrofert Holding uzavřel smlouvu na koupi českého mediálního domu Mafra, a tedy deníků, jako MF Dnes, Lidové noviny, ale stejně tak serveru iDnes a řady dalších. Podle odborníků to byla událost, která předznamenala faktické volební vítězství hnutí ANO 2011 Andreje Babiše v parlamentních volbách o pár měsíců později.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Miroslav Němec: Nechápu, proč pan Babiš neřekne přímo, že chce do vysoké politiky

Petr Dimun: Babišovy veverky

ČERVENEC

3. července – V Egyptě se odehrál státní převrat, která iniciovala armáda. Funkce prezidenta se o den později ujal předseda Ústavního soudu Adlí Mansúr. Nastal tedy naprostý zvrat situace, kterou v této severoafrické zemi nastolila tzv. Arabská revoluce. Egypt se ocitl na pokraji občanské války, což mělo dopad i na turismus v této velmi vyhledávané zemi.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Egyptský revolucionář exkluzivně pro Vaši věc: „Občanská válka nebude!“

Ondřej Kosina: Fiasko politického islámu v Egyptě

Jaromír Novotný: Kam směřuje Egypt?

Ondřej Kosina: Kdo je skutečným hybatelem nepokojů v Egyptě?

Další texty na téma Egypt

10. července − Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.

17. července – Poslanci historicky poprvé hlasovali o rozpuštění Poslanecké sněmovny českého Parlamentu. "První" pokus byl nakonec neúspěšný.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Předseda LEV 21: Rozpuštění sněmovny je jediný způsob řešení politického marasmu v zemi

 

SRPEN

7. srpna – Poslanecká sněmovna hlasovala o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, kterou tento úřednický kabinet nakonec nezískal. Postarali se o to fakticky tři poslanci koalice, která tak přišla o většinu 101 hlasů a zanikla.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek ve sněmovně: Rusnokova vláda nemá s levicí nic společného

20. srpna – Poslanecká sněmovna byla rozpuštěna. Pro bylo 140 poslanců, proti 7. O osm dní později rozpuštění posvětil svým podpisem prezident Miloš Zeman a vyhlásil termín předčasných voleb na 25. a 26. října 2013. Tedy o necelé dva měsíce později. Pro volební štáby jednotlivých stran to znamenalo velkou časovou tíseň.

 

ZÁŘÍ

6. září – Americký prezident Barack Obama jednal v Petrohradu během summitu G20 se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem. Hlavním tématem byla krize v Sýrii. USA totiž preferovaly použití vojenské síly, zatímco Rusko takovou intervenci odmítlo. O pár dní později přijala Sýrie návrh Ruska na předání chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Ondřej Kosina: Kdo brání mírovému řešení syrského konfliktu?

Chemické odzbrojení Sýrie je pro USA jen prostředkem

Ondřej Kosina: Čeká svět další vylhaná válka?

22. září – Parlamentní volby v Německu vyhráli křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové. Jejich tradiční partner FDP však do parlamentu neproniknul. Jako jediné východisko se nakonec ukázala velká koalice křesťanských demokratů se sociálními demokraty z SPD, která byla ohlášena o necelé dva měsíce později.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Volby v Německu – krok do nejisté budoucnosti?

Eman Pluhař: Německo po volbách

Zacíleno na Bundestag

Eman Pluhař: Merkelová před volbami

 

ŘÍJEN

10. října – Pět českých manažerů včetně Antonína Koláčka bylo ve švýcarské Bellizoně odsouzeno až k 52 měsícům nepodmíněně za podvod a nečisté finanční machinace během privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) z roku 1996. Česká justice se tak opět ukázala jako zcela neschopná v řešení zločinů z dob privatizace v 90. letech.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Texty na téma Mostecká uhelná společnost

25. a 26. října – Mimořádné volby do Poslanecké sněmovny přinesly jak zklamání, tak překvapení. Největší zklamání zažila favorizovaná ČSSD, která namísto predikovaných 30% zaznamenala nejhorší výsledek od roku 1992 – 20,45%. Žádná rezignace ani žádná sebereflexe z důvodu chabého výsledku voleb se ve vedení strany však nekonala. Jediní lidé, kteří rezignovali na své pozice, byli tzv. pučisti v čele s 1. místopředsedou Michalem Haškem. Faktickým vítězem voleb se stalo hnutí Andreje Babiše ANO 2011 s 18,65%, třetí místo se 14,91% obsadili komunisté, TOP 09 získala 11,99%, ODS katastrofálních 7,72%, hnutí Úsvit Tomia Okamury 6,88% a KDU–ČSL 6,78%. V nové sněmovně tak zasedlo sedm politických stran.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Brownův pohyb v české politice

David Rath: Chybí společný cíl

Zbyněk Fiala: Privatizace ČSSD

Jiří Paroubek: Post mortem

Další texty na téma parlamentních voleb 2013

29. září – Rakouské parlamentní volby byly ve znamení vítězství Sociálně demokratické strana Rakouska.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Ondřej Kosina: Velké koalice – osud německy mluvících zemí

 

LISTOPAD

7. listopadu – Česká národní banka oznámila své rozhodnutí provést měnovou intervenci, při které ze jediný den snížila hodnotu české koruny z 25,80 na 27,00 za euro. ČNB chtěla touto intervencí podle svých slov zabránit deflaci a povzbudit českou ekonomiku. Výsledek celé intervence je však nejasný a podle mnohých ekonomů bude mít nejspíše zcela opačný efekt.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Zbyněk Fiala: Intervence, měna a změna

LEV 21: Hloupá měnová intervence ČNB navazuje na „škrtformy“ pravice

Jiří Paroubek: ČNB devalvací k vyšší inflaci a poklesu hodnoty vkladů

Ani rozzlobený Singer neumlčel demonstraci LEV 21 proti znehodnocování koruny

Další texty na téma ČNB

11. listopadu – David Rath opustil brány vazební věznice, kde byl od května 2011, tedy více než rok a půl. Soud v jeho údajné korupční kauze stále probíhá a jeho konec je v nedohlednu. David Rath upozorňuje na nestandardní jednání ze strany žalobců, ti je zase viní z toho, že se mu hodí jen ty důkazní materiály, které hovoří v jeho prospěch. Ať tak či onak, David Rath oznámil, že je připraven případný trest přijmout. Případ je z mnoha stran velmi kritizován kvůli svému údajnému politickému pozadí. Ač za pomocí českých médií byl ve veřejnosti vzbuzen dojem, že je David Rath vinen, dnes se veřejné mínění obrátilo v jeho prospěch. Portál Vaše věc bylo prakticky jediné médium, které poskytovalo Davidu Rathovi prostor pro jeho texty, které psal ve vazbě. Předseda redakční rady portálu a expremiér Jiří Paroubek byl také jediným vysoce postaveným politikem, který se za Davidem Rathem vydal jak do vazební věznice, tak k soudu.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Texty na téma David Rath

18. listopadu – V severočeském Chomutově byla zavražděna šedá eminence ČSSD a podnikatel Roman Houska, který byl zároveň životním partnerem exhejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové. Po vrahovi policie dodnes pátrá a nemá jasno ani co se týče motivu vraždy. Tedy, zda za ní byla politika, byznys anebo osobní důvody.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Petr Dimun: Kořeny českého Palerma

Jiří Paroubek: Šibalové? Ne, mafiáni.

Další texty na téma Roman Houska

 

PROSINEC

7. prosince – Stavební firma Metrostav přerušila stavbu tunelového komplexu Blanka. Jako důvod bylo uvedeno nezaplacení více než dvou miliard ze strany pražského magistrátu. Primátor Tomáš Hudeček pak tvrdil, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Hrozí Praze cross default a splacení všech jejích závazků v rozsahu cca 35 miliard korun najednou?

13. prosince – Vznikající koalice ČSSD, ANO 2011 a KDÚ–ČSL představila znění koaliční smlouvy. Ač sociální demokracie tvrdí, že se jí podařilo vyjednat maximum, podle kritiků je to pro sociální demokracii spíše prohra. Ať už co se týče daňových změn, tak například i církevních restitucí. Zbývá tak jen představit personální složení vlády. Do toho však může "hodit vidle" prezident Miloš Zeman a znepříjemnit tak situaci možného premiéra Bohuslava Sobotky. V kuloárech se nicméně hovoří o tom, že premiérem se má stát nakonec lídr ANO 2011 a miliardář Andrej Babiš. Nevyloučil to ostatně ani předseda třetí koaliční strany, šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: Nová vláda na obzoru, máme se těšit či bát?

LEV 21: Koaliční smlouva je jen snůška velmi obecných hesel

Jiří Paroubek: ČSSD si za své fauly na voliče zaslouží červenou kartu

Zbyněk Fiala: Bude na to?

Miroslav Němec: Koaliční smlouva oblast vnitřní bezpečnosti ČR dost podceňuje

Jiří Paroubek: Bude Sobotkova vláda lepší nežli ta Nečasova?

26. prosince – Miloš Zeman pronesl svůj první "novoroční" projev. Změnil však jeho charakter i termín. Namísto Nového roku jej pronesl na druhý svátek vánoční a projev neměl charakter bilance, jako tomu bylo dříve. Miloš Zeman v jedenácti minutách svého proslovu k veřejnosti oznámil, že splnil všechny sliby, které před prezidentskou volbou lidem dal a rovněž jsme se dozvěděli, že se mu nepodařilo přestat kouřit.

Co se k tématu psalo na našem portálu?

Jiří Paroubek: V prezidentově projevu chybělasoudnost 

 

Takový byl tedy rok 2013.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.