A pak se v tom světě vyznejte…

Fiala Zbyněk
26.6.2023 13:39
Česká republika je v nebezpečí, byť je nejbezpečnější na světě. Horší je to se Slovenskem, které může rozložit evropskou jednotu. Čeho se chytit, když dezinformace jen prší?

Situace ve světě je pěkně zamotaná. Jak jsem vyčetl ze sociálních sítí, český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se chystá na dovolenou na Krym na pozvání ruské vlády, které tlumočila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová. Přesněji, Lipavský napsal na sociálních sítí v reakci na pochod Wagnerovců na Moskvu, že už se těší na dovolenou na Krymu, a Zacharová v reakci na jeho radostnou zprávu napsala, ať klidně přijede, ubytování už je připraveno. Ale jestli přijede, nebo nepřijede, to nevíme. Vlastně nevíme ani, zda se těší, byť o tom píše. Sociální sítě jsou totiž plné dezinformací.

Ale nejen sociální sítě! Dokonce i oficiální prohlášení! Erik Best zjistil, že nelze věřit ani zásadní informaci, zda je Česko v bezpečí, či je naopak v nebezpečí.

Zkusme se v tom vyznat. Lipavský se chystá na Krym, ale přitom tvrdí, že stojíme na prahu globální konfrontace. Kdybych si z toho měl vybrat něco pozitivního, tak naději, že balí kufry. Zato premiér Petr Fiala naopak soudí, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Musí o tom něco vědět, dostává denně informace ze zamini.

Viděli na sebe, slyšeli se, když to říkali, Fiala i Lipavský se střídali u stejného konferenčního mikrofonu. Nedivím se organizátorům zmíněné konference, spolku Jagello 2000, když ji z opatrnosti nazvali Naše bezpečnost není samozřejmost.

Na druhou stranu, protikladnosti prohlášení se nelze divit. Je nanejvýš dobré být ve střehu, když na jedné straně se třese křeslo ruského prezidenta Vladimíra Putina (ale on se určitě obhájí, má doma velkou podporu), a na druhé straně se otřásá celá Oválná pracovna v Bílém domě, když Sněmovna reprezentantů zahájila kroky pro impeachment amerického prezidenta Joe Bidena (ale on se určitě obhájí, i když tu podporu moc nemá).

https://www.nytimes.com/2023/06/22/us/politics/house-biden-impeachment-vote.html  

 Ale co když se to zvrtne? Co když v někom bouchnou saze jako v Prigožinovi? Odkud přijdou nové větry a co přinesou?

Dám ten Erikův komentář raději celý:

Friday Edition: Bezpečné Česko není v bezpečí

  1. 06. 2023 - EB

Předseda vlády Petr Fiala v úterý na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost prohlásil:

Dámy a pánové, jedním z těch méně vděčných úkolů odpovědného politika je opakovat věci, které se zdají samozřejmé... Chceme-li být v bezpečí, musíme podporovat připravenost a věrohodnost našich obranných sil a dostatečně do nich investovat. Pokud máme zůstat mezi nejbezpečnějšími zeměmi na světě, musíme mít odvahu pro to něco udělat.

O několik minut později řekl na stejné konferenci ministr zahraničí Jan Lipavský:

Stojíme na prahu globální konfrontace. Nevíme, jakou podobu tato konfrontace bude mít. Otevřeným a doufám že srozumitelným jazykem se vláda prostřednictvím bezpečnostní strategie chystá říci následující: Že kvůli zhoršujícímu se mezinárodnímu bezpečnostnímu prostředí není Česko v bezpečí.

Tentýž den na slavnostní ceremonii při příležitosti 30. výročí České republiky Petr Fiala uvedl:

Patříme do první šestiny nejvyspělejších zemí na světě. V některých ukazatelích, například pokud jde o zaměstnanost nebo pestrost ekonomiky, jsme na samotné špičce. A nejde jenom o materiální bohatství. Držíme si také postavení jedné z nejbezpečnějších zemí na světě.

Česká republika si drží postavení jedné z nejbezpečnějších zemí na světě, ale není v bezpečí. Tak si vyberte (uzavírá mistr Erik).

Zmíněná bezpečnostní motanice je dokladem, že i naši vrchnost se někdo pokouší poplést. Kvasí to zespodu, varují unikátní vědci, kteří mají metody. Rádio říkalo, že:

  • Ruským dezinformacím věří v Česku jen malé procento lidí. Vyplývá to z unikátního výzkumu zpravodajského webu Českého rozhlasu iROZHLAS.cz, který připravili výzkumníci z Národního institutu SYRI.
  • Velikost tvrdého jádra příznivců konspiračních a dezinformačních příběhů se v čase nemění a stále ho tvoří méně než deset procent české populace. V širší populaci převažuje vůči těmto prokremelským příběhům silný odpor, a tak v Česku neopanovávají veřejný prostor jako třeba na sousedním Slovensku.
  • Přímá důvěra v konspirace nicméně hraje roli jen zčásti. Klíčová je totiž podle výzkumu důvěra v politický systém a státní instituce, kterou konspirace a dezinformace podrývají.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/spolecnost-neduvery-serial-rusko-dezinformace-konspirace-vyzkum-weby-telegram_2306140500_pik

Ono někdy rozlišit pravdu od nepravdy nedokáže ani umělá inteligence. Nevím ovšem, jestli v takové nesamozřejmé době, kdy vám kdekdo pod tlakem krmí budku, vůbec pořádat volby. Co by nám řekly? Kdo umí líp manipulovat?

Tohle taky koluje mainstreamem:

V některých státech, zejména na východě Evropy, mají silný vliv falešná tvrzení o válce na Ukrajině. Například v Bulharsku a na Slovensku si přes 30 procent lidí myslí, že za válku může Západ, který Rusko provokoval. Proruské postoje se pak promítají v pohledu na Spojené státy. Z osmi zemí v regionu se výrazně vymyká Slovensko, kde polovina populace považuje USA za bezpečnostní hrozbu. V Česku je to 16 procent. Celkem 66 procent Slováků navíc věří, že “USA zatahují jejich zemi do války s Ruskem, protože z toho těží.” V Česku si to myslí 33 procent lidí.

https://zpravy.aktualne.cz/dezinformace/r~c8dd8d90f88f11eda873ac1f6b220ee8/

Slovensko Američany děsí. V pondělním Washington Post se dělí socialistický předák Róbert Fico s Prigožinem o jednu celou zahraniční stránku. Zpráva o předvolební situaci u našeho východního souseda je uvedena titulkem Proruská vlna na Slovensku může ohrozit evropskou jednotu na Ukrajině. Mají tam čísla z březnového výzkumu GlobSec, podle kterých by jen 58 procent Slováků hlasovalo pro setrvání v NATO, zatímco před ukrajinskou válkou jich bylo 72 procent.

WP tam má i čerstvější údaje. Evropský výzkum, který na Slovensku prováděl Bratislava Policy Institute, narazil na odpor k dodávání zbraní na Ukrajinu (70 procent respondentů). Průzkum Ipsos na podobné téma zjistil, že 60 procent Slováků je proti předání bitevníků MiG-29 na Ukrajinu – a mezi příznivci Fica to odmítá 92 procent dotázaných.

Fico si nebere servítky. Podle WP přirovnal Mnohonárodní bojovou skupinu NATO, která působí na Slovensku od roku 2022, k nacistům. Konflikt na Ukrajině označuje za válku mezi USA a Ruskem. Pokud bude Ukrajina přijata do NATO, je to podle něj záruka 3. světové války. 

https://www.washingtonpost.com/world/2023/06/25/slovakia-russia-ukraine-robert-fico/

To si ale pěkně zavařil. Pokud je pravda to, co jsem našel na Facebooku:

Z výzkumu Českého rozhlasu o dezinformacích

Co je pro dezinformace typické?

  • Odmítavý postoj k USA, NATO, Evropské unii
  • Negativní postoj k Ukrajině
  • Negativní přístup k takzvané „demokratické“ části tuzemské politické scény
  • Pozitivní postoj k Rusku a Číně
  • Propagace proudů, které se zpravidla shodují s antisystémovými hnutími

Ověřit jsem si ten seznam nedokázal, protože mezitím udeřil na Český rozhlas kybernetický útok. Už to zčásti nahodili a mohli informovat, co se stalo:

Kybernetický útok na Český rozhlas byl cílený a velmi propracovaný, podle vedení rozhlasu ho museli hackeři detailně naplánovat. 

V současné době už servery rozhlas.cz i iRozhlas.cz fungují, byť v nouzovém režimu. Technici obnovují data, která útočník napadl u externího dodavatele, firmy Algotech.

Hackeři zničili a zašifrovali data i zálohy externího dodavatele rozhlasu, a to na dvou místech, kde má firma data uložená.

„Čtvrteční útok byl jednoznačně namířený na Český rozhlas, respektive na zpravodajský server iRozhlas a na server rozhlas.cz,“ přibližuje ředitel Marketingu a digitálních služeb Českého rozhlasu Jiří Malina.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/kyberneticky-utok-na-cesky-rozhlas-na-webech-zmizely-obrazky-i-audiosoubory-9020781

A pak se vyznejte v tomhle světě! Ale pro jistotu, jestli se vám část naší "demokratické" politické scény zdá býti málo demokratickou, tak si raději nechte poradit od někoho spolehlivého, než si na vás posvítí někdo ještě spolehlivější. Dezinformátory tu nechceme. Kvalitní informace se pozná podle toho, že je pozitivní. To už znali naši předkové, když třeba nazvali svoje město Kladno, a ne Záporno (jak v dávných časech nesvobody připomnělo odvázané Kladivadlo Pavla Fialy).

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.