P. Duchoslav: Skromný hrdina Nicholas Winton zemřel

obrazek
1.7.2015 19:52
Ve vysokém věku 106 let zemřel zachránce téměř 700 židovských dětí sir Nicholas Winton. Winton organizoval během krizových let 1938–1939 odjezdy židovských dětí z Československa do Velké Británie a zvláště v roce 1939 se vystavoval každodennímu nebezpečí nacistického aparátu. Tento bezesporu mimořádný a odvážný čin bohužel nebyl po zásluze odměněn Nobelovou cenou pro Wintona, ač se o jejím udělení několikrát vážně uvažovalo.

 

A nic na tom nemůže změnit ani fakt, že byl Winton těsně před smrtí v roce 2014 poctěn Řádem Bílého lva, tedy nejvyšším českým vyznamenáním z rukou prezidenta M. Zemana. Již v roce 1998 předal někdejší prezident V. Havel Wintonovi vysoký řád T. G. Masaryka za jeho záslužné činy.

Winton se po skončení druhé světové války živil jako makléř a o záchraně 669 židovských dětí dlouho mlčel. Širší veřejnost se o ní dozvěděla až v roce 1988 z dokumentu britské BBC. Do té doby o ní svět včetně Wintonovy rodiny prakticky nevěděl, protože Winton o skutku, který považoval vnitřně za „samozřejmý“, nemluvil.

Wintonovy činy byly i několikrát zfilmovány. Slovenský režisér a velký obdivovatel „britského Schindlera“ M. Mináč, jenž se s Wintonem sám setkal, natočil v roce 1999 úspěšný film „Všichni moji blízcí“, tři roky poté dokument „Síla lidskosti“, a nakonec i dokumentární film „Nickyho rodina“.

Winton se svým činem záchrany židovských dětí řadí k takovým osobnostem, jakými byli během druhé světové války například C. Lutz, R. Wallenberg, J. Žabinski, I. Sendlerová či J. Esterhazy, tedy osobnosti, které zachraňovaly evropské Židy před nacistickým terorem a skoro jistou smrtí.

Je skutečně politováníhodné, že Winton ani napočtvrté nezískal Nobelovu cenu míru i přes mnoho petic a iniciativ, které byly k jeho dobru vypsány. Takových hrdinů a vzácně skromných lidí totiž nemá svět mnoho.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.