Strana Marine Le Pen zvažuje vystoupení ze struktur NATO

vyvadil ilustrace
1.4.2024 14:26
To, že Emanuel Macron jedná jako zběsilý je pochopitelné. Ve skutečnosti totiž prohrává všude, kde může a nejde jenom o jeho iniciativu vyslat na Ukrajinu pozemní vojsko, na což mu Rusové odpovídají, ať se připraví na to, že se mu Francouzi budou domů vracet v rakvích. Naposledy dostal tvrdý políček v minulých dnech spolu s nově zvoleným prezidentem Senegalu. Ale k tomu až později.

Vraťme se k nadpisu. Mimořádně úspěšný 28 letý lídr Národního sdružení Jordan Bardella řekl podle serveru Politico, že jeho "srdce se přiklání k Trumpovi" před příštími prezidentskými volbami v USA.

Jím vedená strana a strana zároveň podporující Marine Le Pen pro příští prezidentské volby má naději až na 30% hlasů oproti Macronově En Marche, která klesla na 20%. Bardella před příštími americkými prezidentskými volbami, chválil ekonomickou politiku bývalého prezidenta a zpochybňoval kognitivní schopnosti prezidenta Joea Bidena.

"Jediné modely, které sleduji, jsou francouzské příklady," řekl Bardella s odkazem na francouzské politické osobnosti. "Mezi Bidenem a Trumpem se mé srdce přiklání k Trumpovi, ale nejsem Američan."

Řekl rovněž uvedl, že se nechce vměšovat do americké politiky, ale přesto kritizoval způsobilost demokratického prezidenta vykonávat úřad.

"Když jste prezidentem přední světové ekonomické mocnosti, musíte být vitální, fit a dostatečně bystří, abyste mohl činit správná rozhodnutí," řekl Bardella. "Poslední záběry, které jsme viděli kolovat na sociálních sítích, nejsou uklidňující."

Asi tak

Kdyby ale žil v České republice, pokusil by se jej totalitní premiér Fiala se svou kamarilou zřejmě minimálně politicky zlikvidovat. Je to totiž klasický populista a extrémista….

Nejenom, že by volil Trumpa, ale dokonce jeho strana má v plánu revidovat své aktivity v NATO.

Bardella řekl serveru Politico, že Národní sdružení je stále pro odchod z integrovaného velení NATO, ale až po skončení války na Ukrajině.

"Návrh, který jsme vždy prosazovali... nepočítal s válkou," poznamenal Bardella. Naznačil, že Národní sdružení by si v příštích prezidentských volbách, které jsou naplánovány na rok 2027, udrželo svou pozici v NATO pouze v případě, že by konflikt na Ukrajině skončil.

Nedávné průzkumy veřejného mínění předpovídají, že Bardellovo Národní sdružení získá v evropských volbách 9. června kolem 30 procent hlasů – zhruba o 10 procentních bodů před kandidátkou strany Renaissance francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vedenou Valérií Hayerovou.

Předpovědi otřásly prezidentem, který nedávno zahnal do kouta své krajně levicové a krajně pravicové oponenty hlasováním o pomoci Ukrajině, což donutilo Národní sdružení odhalit své pochybnosti o francouzské strategii pro Ukrajinu.

Bardella rovněž zopakoval svůj nesouhlas s vysláním francouzských vojáků na Ukrajinu, což je možnost, kterou Macron odmítl vyloučit. Vyjádřil také znepokojení nad možností vstupu Kyjeva do EU a NATO a tvrdil, že by to mohlo vést k eskalaci, a zdůraznil, že je důležité vyhnout se přímé konfrontaci s Ruskem.

Takže je zjevné, že Macronovi v samotné Francii hoří půda pod nohama, protože s dobrodružným výsadkem na Ukrajině nesouhlasí ani druhá opoziční strana NUPE.

A to nemluvím o tom, že s jeho plány nesouhlasí ani USA, ani Německo a kromě šílence Vondry či polského ministra zahraničních věcí Sikorského ani nikdo v NATO .

A to, že jeho mezinárodní postavení oslabuje, dokazuje i poslední vývoj v Senegalu, kde ledva čtyřicetiletý Bassirou Diomaye Faye byl propuštěn z vězení a byl zvolen prezidentem, vášnivě v dokonalé angličtině odmítl jakoukoliv spolupráci s neokolonizační Francií.

Takže za Macronova prezidentství Francie ztratila v Africe Niger, Mali, Burkinu Fasso a nově i Senegal.

A takový politik by chtěl řídit Evropu?

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.