USA by nesnesly cizí základny v sousedství

kuba krize
15.1.2022 09:04
Bidenova administrativa už uznala, aniž by to otevřeně řekla, že NATO nepočítá s dohledným přijetím Ukrajiny, protože by to znamenalo závazek pro USA a jejich evropské spojence, že ji budou bránit. Není sebemenší šance, že Spojené státy a evropští spojenci takový závazek přijmou, pokud to znamená boj s ruskými jednotkami, píše se na názorových stránkách NYT.
zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nechci přivolávat mraky výsměšných stanovisek k tomu, co nyní napíšu. V podstatě před STOŠESTI LETY byla již známá kniha:

"Imperializm kak vysšaja stadija kapitalizma" Radši jen uvedu, že  ji napsal jakýsi Uljanov. Ten už tehdy definoval, že zbrojení má pro kapitalistické režimy celou řadu výhod. Uvedu jen některé: Protože se zbrojní trh neustále rozvíjí, trh nebude nikdy nasycen. Zbrojní průmysl nejvíce ovlivňujÍ státní orgány.  Dlouhodobé zásoby ve zbrojním průmyslu jsou nežádoucí, současný "inventář" musí být vystřílen.  A tak dále.  To bylo před sto a osmi lety, kdy zněly  ony sliby typu: "nepřítele porazíme do dvou měsíců a získáme nová území". Pak nastala první světová válka.  

USA tuto prognozu naplňují bezezbytku. V loňském roce OPUSTILA VOJSKA USA AFGHÁNISTÁN. Zvolte si sami, zda to byl útěk či porážka. Nebo že by to bylo vítězství, které do Afghánistánu přineslo demokracii, mír a pořádek? Těchto "vítězství" byly po skončení 2. světové války desítky. Připomenu jen Koreu, Vietnam či zmíněný Afghánistán. Vedlo to k nepředstavitelnému státnímu dluhu USA,  Zlikvidován byl např. skutečně nesympatický Kaddáfí. Ale tím pádem se odšpuntoval příliv přistěhovalců do Evropy, což Amíkům nevadíl.

Pochopitelně velmi oceňuji pomoc USA ve druhé polovině druhé světové války. 

Nyní  však mají Amíci doma desítky (spíše stovky) tisíc bojovníků z Afghánistánu. Ty musí nějak zaměstnat! Proto se musí hledat další nepřítel. Čína je moc velká. A v Africe už Amíci dostali na zadeček, což se moc nepublikuje. Takže budeme obkličovat hlavního nepřítele, za kterého bylo vybráno Rusko. Svoje nevyužité vojáky rozmístíme kolem Ruska.  

Když paní Černochová (vedle koronaviru druhá největší katastrofa) sem pár tisíc Amíků pozve a koupí další tanky, tak to nebude BOHUŽEL žádné překvapení. Netuším před kým nás to bude chránit. Prosil bych kritiky o konkrétní názory s dodatkem, kam až ty pojízdné zbraně mohou dostřelit... A také dotaz, který už jste zde slyšeli: PROČ by Rusové útočili na Ukrajinu? Byl jsem na Ukrajině asi třicetkrát. Jediné, co tam dobře funguje, je korpupce, to mají propracované.