Zelenského plán získat globální jih proti Rusku se stává taškařicí

vyvadil ilustrace
19.5.2024 08:40
Podle ukrajinského nezávislého portálu Strana.ua summit v Ženevě, ve dnech 15. a 16. června, na který bylo pozváno 160 zemí, a který měl diskutovat o „Zelenského vzorci“ a připravit ultimátum pro Rusko za účasti nejen západních hlav států, ale především hlav globálního jihu, zejména Číny, Brazílie, Jihoafrické republiky a případně Indie, se zřejmě neuskuteční podle tužeb Zelenského administrativy.

Mělo se jednat o vyvrcholení čtyř předchozích summitů, které se konaly za účasti politických poradců. A kde se diskutovalo o různých parametrech ukrajinského vzorce.

Už tehdy bylo jasné, že klíčové země "globálního Jihu" se k tomuto vzorci nepřipojily a jsou připraveny diskutovat pouze o jeho druhotných bodech. Pokud jde o hlavní bod z pohledu Kyjeva - stažení ruských vojsk k hranicím z roku 1991 a reparace od Rusů, pak nikdo z "jižanů" s tím nesouhlasil.

Na předchozích summitech zástupci těchto zemí uvedli, že s Ruskou federací by měly být dohodnuty parametry míru, pro které by měla být zahájena přímá jednání s Moskvou na současné frontové linii. Tedy bez stažení ruských vojsk z okupovaných území, na kterém Ukrajina trvá.

Dnes však vyšlo najevo, že na schůzku své vůdce nevyšlou - Brazílie a Jihoafrická republika. Brazilský prezident Lula da Silva řekl, že nemá smysl, aby se účastnil summitu, kde bude chybět druhá strana, Rusko.

A včera přišlo odmítnutí z Číny. Si Ťin-pching řekl, že podpoří pouze mírovou konferenci o Ukrajině, jejíž konání schválí jak  Kyjev, tak  i Moskva.

To znamená, že tři hlavní partneři Ruské federace v BRICS odmítli vyslat své vůdce na summit.

O postoji Indie zatím nejsou žádné zprávy. Švýcarské vydání Swiss Info předevčírem napsalo, že tato země "neučinila žádné pevné závazky" k účasti na summitu. Berme i v úvahu, že se v Indii se konají celostátní několika týdenní volby a je otázkou, zda by premiér Módí měl  možnost ze své země na v podstatě zbytečný výlet vyrazit.

Mimochodem podobný krok v předvečer summitu učinilo také Maďarsko, které vetovalo rezoluci Rady Evropy, že neexistují alternativy k ukrajinskému "mírovému plánu", a vyzvala k zahájení "skutečných mírových rozhovorů" za účasti Ruské federace.

Pokud bude summit skutečně ignorován rozhodujícími zeměmi "globálního Jihu", bude to znamenat zhroucení hlavní strategie ukrajinských úřadů na podporu "mírového vzorce". A vyvstane otázka změny strategie.

Podle informací Strany západní země plánují vyvinout "koordinovaný tlak" na Zelenského, aby zahájil jednání s Ruskou federací.

Otevřeně řečeno, taková informace zatím v médiích nezazněla, ovšem nepřímo by tomu nasvědčovala překvapivá chcimírová myšlenka Petra Pavla, že je třeba ukončit válku s Ruskem a začít vyjednávat při respektování bezpečnostních zájmů Ruska i Ukrajiny. Možná ví více, než ostatní.

Tato poznámka u známé rusofobky Černochové vyvolala vášnivý odpor, protože podle ní není přece možné, aby bylo respektovat představy Ruska, ale diktovat by měla jen Ukrajina (tak to doslova řekla).

Nuže současní politici pětikoalice jsou těmi nejvíce tupými v historii České republiky a v zahraničních záležitostech jsou čím dál tím více v izolaci.

ProZelenského, ale i válečné štváče Západu by to mělo směřovat k vystřízlivění.

Bylo by už na čase.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.