Komorowski by „slezský jazyk“ nepodepsal

bronislaw komorowski
13.5.2024 15:36
Bývalý polský prezident Bronisław Komorowski prohlásil, že kdyby byl dnes prezidentem, nepodepsal by zákon o „slezském jazyku“. "Neexistuje žádný slezský jazyk, pouze slezský dialekt," zdůraznil. Komorowski, politicky spojené s vládnoucí Občanskou platformou (koalicí), se k věci vyjádřil dnes ve vysílání Radia ZET.

V dubnu polský parlament  odhlasoval uznání „slezského jazyka“ jako regionálního jazyka.  Zákon prošel i Senátem. Zprávy z médií naznačují, že prezident Andrzej Duda je nakloněn vetování zákona.  

„Nemyslím si, že to podepíše   současný prezident. Neexistuje žádný slezský jazyk. Existuje slezský dialekt, o čemž mě vždy přesvědčovala Marysia Pańczyk, člověk hluboce zapojený do propagace slezského dialektu,“ řekl Komorowski.  „Není důvod, proč by se na vytvoření slezštiny měly utrácet centrální peníze z rozpočtu polského státu, dodal.

Na otázku, zda by doporučil  Andrzeji Dudovi, aby návrh zákona vetoval, bývalý prezident odpověděl: "Myslím, že by jednal zásadově." Jak dodal, „jsou chvíle, kdy na jedné straně nesmíme urazit Slezany, jako to udělal Jarosław Kaczyński, ale musíme dbát na to, abychom nevytvářeli mechanismy oddělující Slezsko od Polska“.

Připomeňme, že před několika lety předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński prohlásil, že „slezská“ otázka je  pro mnohé vyjádřením německé opce. Podobně se vyjádřil i tehdejší  předseda Svazu demokratické levice Grzegorz Napieralski. Vstřícný k slezským požadavkům je naopak současný premiér Donald Tusk. V této souvislosti je uváděna historie jeho rodiny i jeho osobní kontakty s německým prostředím a dnešní vstřícnost k Hnutí slezské autonomie. Připomínány jsou i jeho sliby, které měl dát kašubské menšině, ze které ostatně sám pochází.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.