Orbán: EU může konflikt na Ukrajině ukončit, ale chce válku

orban kossuth
8.6.2024 17:21
Maďarský předseda vlády Viktor Orbán stále hlasitěji obviňuje vedení Evropské unie, že by mohlo zastavit konflikt na Ukrajině během dne, kdyby chtělo, ale chce přímý střet s Ruskem a směřuje k tomu. Naposledy to uvedl v rozhovoru pro televizní kanál TV2 (TV Kettő).

„Pokud by evropští lídři nyní chtěli mír, příměří na frontě by nastalo do 24 hodin. Stačilo by říci: milí Ukrajinci, příměří je nutné, musíme přestat, nebudeme dávat další zbraně a peníze, dokud nebude příměří a mírová jednání,“ uvedl premiér.

Podle Orbána, pokud budou západní země nadále činit rozhodnutí posílat na Ukrajinu zbraně stále delšího doletu stejným tempem jako dosud, „brzy se přiblížíme ke konečné  zastávce, kdy na Ukrajině budou západoevropské nebo americké jednotky. “  "V současné době jsme centimetry od přímé srážky," řekl s dodatkem, že „lídři EU to chtějí“.

Po březnovém setkání s Donaldem Trumpem v resortu Mar-a-Lago na Floridě Viktor Orbán řekl, že Trump slíbil, že pokud se znovu stane prezidentem, nedá Ukrajině peníze a bez Spojených států by Evropa nebyla schopna konflikt financovat a skončil by.  V nynějším rozhovoru k tomu maďarský předseda řekl, že „Donald Trump to může zařídit během 24 hodin“.

Dříve Orbán řekl, že Evropa se řítí k válce jako vlak „se šíleným řidičem“ a tomu je třeba zabránit. Prováleční politici Evropy podle něj stejně jako narkomani chtějí porazit Rusko, jak se o to dvakrát pokusili ve 20. století, ale nechápou realitu.   Současné procesy   by mohly prý být nazvány předehrou ke třetí světové válce nebo dokonce její epizodou, pokud se nezastaví „vojenská psychóza Bruselu“.

Poznamenal, že prohlášení západních politiků a médií naznačují, že Evropa se připravuje na zahájení války s Ruskem. Pracovní skupiny NATO v Bruselu se podle něj snaží určit, jak se aliance může zapojit do konfliktu na Ukrajině. 

 

 Ilustrační foto: V. Orbán v Kossuth Rádió, zdroj Kancelář premiéra

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.