Ostrá kritika A. Dudy za návštěvu Lvova

duda zelensky
12.1.2023 12:40
Polský prezident Andrzej Duda a jeho ukrajinský kolega Volodymyr Zelenskyj včera ve Lvově, dnes ukrajinském a v minulosti třetím největším polském městě, vzdali hold obráncům Ukrajiny, kteří padli ve válce s Ruskem, která trvá od roku 2014, a poté šli k Památníku ukrajinské haličské armády. Pobyt Dudy ve Lvově je v Polsku zřejmě většinové kritizován.

„Jakým právem a z jakého výběru si prezident Polska připomíná a ctí lidi, kteří brutálně zavraždili Poláky během bojů o Lvov?“ -ptá se jeden z diskutujících pod zprávami o návštěvě.

„Vzpomínali na Ukrajince? Ty Ukrajince, kteří se hned po znovuzrození polského státu pokusili pošlapat naši nezávislost? Ti, kteří o více než 20 let později vraždili u Lvova a brutálně zabíjeli Poláky v Kresech? Komu sloužíš?“ – zní jiný komentář.

„Kdy se Ukrajinci omluví a umožní vyhledání míst pohřbení, exhumaci a důstojné pohřbení všech Poláků, kteří tam zemřeli v letech 1918 až 1945 z rukou Ukrajinců?“ – připomíná jiný ohlas.

Diskutující také dodávají, že A. Duda uskutečnil návštěvu Lvova několik dnů poté, co městem prošel pochod na počest narozenin Stepana Bandery, který v předválečném Polsku rozséval teror a za druhé světové války se stal válečným zločincem spoluodpovědným za smrt desítek tisíc Poláků, Židů či Rusů.

„Komu soudruhu sloužíš? Polsku a Polákům určitě ne“ – zní jedna z otázek adresovaných A. Dudovi.



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.