Reakce USA a NATO na ruské návrhy

4.2.2022 09:55
Bez zájmu českého mainstreamu se objevila zpráva, že španělský list El País informoval o tom, že disponuje odpovědí USA a NATO na ruské návrhy na bezpečnostní záruky.

Poskytnuté materiály, jejich pravost potvrzují některé diplomatické kruhy, na necelých deseti stranách (pět stran odpovědi USA a čtyři pak NATO) zkráceně říká, že Washington je připraven diskutovat s Moskvou jen o následujících otázkách:

* mechanismus pro nerozmístění řízených střel Tomahawk v Rumunsku a Polsku
* vzájemné závazky omezit rozmístění útočných raketových systémů a sil na Ukrajině
* alternativní dohoda START-3, která se týká nových typů jaderných zbraní, jakož i kontroly nad raketami středního a kratšího doletu
* dodatečná opatření k předcházení incidentům na moři a ve vzduchu

List dále tvrdí, že Západ také zdůraznil, že se zdržuje rozmístění jaderných zbraní ve východní Evropě.

Z uvedeného plyne, že americká strana a Severoatlantická aliance jsou připraveny jednat o podpisu nějakého bezpečnostního dokumentu s Ruskem. NATO zároveň prohlásilo, že si nepřeje konfrontaci, ale v principiálních otázkách neustoupí a je rozhodnuto nadále pevně dodržovat politiku „otevřených dveří“.

Ruská strana, ústy svých nejvyšších představitelů, zatím jen uvedla, že reakce protistrany na předložené návrhy nedává odpovědi na všechny dříve nastolené otázky. Na oficiální reakci Kreml pracuje.



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.