Skandál: Ve Španělsku kryli používání dopingu

celad
7.1.2024 10:11
Španělská antidopingová agentura (CELAD) již pět let netrestala sportovce přistižené při dopingu, informoval španělský portál Relevo.

V letech 2017 až 2022 používala agentura různé metody, jak se vyhnout disciplinárnímu řízení proti španělským sportovcům po pozitivních dopingových testech.

Jednou z těchto metod bylo zasílání dokumentů o otevření případu poštou, nikoli přes internet. Sportovci nedostali vyrozumění včas a následně se odvolali se stížností ke Sportovnímu tribunálu a jejich případ byl archivován z důvodu porušení oznamovacích lhůt.

V některých případech antidopingová vyšetřování prostě nezačala. Atlet Patrick Chinedu Ike tak měl pozitivní test na tři zakázané látky. Informace o tom se objevily v online systému Světové antidopingové agentury (WADA), ale vyšetřování nebylo zahájeno a Ike se nadále účastnil soutěží.

CELAD by také mohl použít vládní prostředky ke skrytí informací o pozitivních testech sportovců. Společnost kontrolující testování tak odebírala vzorky prostřednictvím jediného dodavatele, což španělské právo zakazuje.

Jak vyplývá z vyjádření prezidenta  WADA Witolda Banka,  mezinárodní antidopingová agentura  všechny španělské problémy důkladně prošetřuje. Pokud nebudou rychle a efektivně vyřešeny, je prý jasné, že to povede k vážným následkům pro španělský sport. 

 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.