Szijjártó a Lavrov – telefonický rozhovor

lavrov szijjarto
3.7.2024 09:54
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace informovalo o úterním telefonickém rozhovoru ministra Sergeje Lavrova s šéfem maďarské diplomacie Péterem Szijjártó. Iniciátorem úterní byla podle Moskvy Budapešť.

Ruská diplomacie napsala, že obě strany vyjádřily uznání za „současnou vysokou úroveň politického dialogu mezi Ruskem a Maďarskem“. Bylo konstatováno, že bilaterální vztahy se i přes napjatou mezinárodní situaci nadále vyvíjejí v duchu pragmatismu a vzájemných výhod.

Diplomaté si měli vyměnit názory na řadu aktuálních mezinárodních otázek, včetně války na Ukrajině. Podle ruské strany oba ministři „vzali na vědomí nutnost, aby Kyjev bezpodmínečně zajistil práva všech etnických menšin žijících v zemi“. Připomeňme, že Ukrajina potlačuje nejen mezinárodně uznávaná práva obyvatel ruské národnosti, ale také Maďarů,  zejména v Zakarpatsku.

Práva maďarské menšiny na Zakarpatí byla také předmětem jednání mezi Viktorem  Orbánem a Volodymyrem Zelenským v Kyjevě, kam maďarský premiér přicestoval jako poslední z představitelů členských států EU.

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.