Turecko se může od Evropské unie odklonit

erdogan ilustrace
17.9.2023 12:18
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan kritizoval zprávu EU o přistoupení Turecka k Evropské unii. Pohrozil, že cesty Turecka a EU se mohou rozdělit.

Erdoğan se tak vyjádřil včera před odjezdem na Valné shromáždění OSN v New Yorku, když byl novináři dotázán na zprávu Evropského parlamentu přijatou tento týden, v níž se uvádí, že za současných okolností by přístupové rozhovory s Tureckem neměly být obnoveny. Podle slov tureckého prezidenta se „Evropská unie snaží osvobodit od Turecka“.

 V Evropském parlamentu bylo tento týden přijato, že za současných okolností by přístupové rozhovory s Tureckem neměly být obnoveny. EU tímto způsobem dává najevo své obavy ohledně lidských práv a právního státu v zemi. Poslanci místo toho prosazují nalezení „paralelního a realistického rámce“ pro vztahy mezi EU a Tureckem. Ve svých prohlášeních pro média jasně dávají najevo, že přístupové rozhovory s Tureckem mohou být obnoveny pouze tehdy, když turecké úřady začnou skutečně měnit svou politiku.

"Budeme posuzovat tyto návrhy a v případě potřeby se můžeme s EU rozejít," řekl prezident Erdoğan.

Vztahy mezi Tureckem a EU se výrazně zhoršily po neúspěšném státním převratu v Turecku v roce 2016 a rozhodné Erdoganově reakci, kterou Západ považoval za autoritářskou. Přístupová jednání byla léta na mrtvém bodě.

Doplňme, že Erdoğan v červenci prohlásil , že podpoří kandidaturu Švédska do NATO, pokud Evropská unie obnoví dlouho pozastavené rozhovory s Ankarou o členství v EU.

 

Prezident Erdoğan, ilustrační foto 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.