Kyjev kritizuje rakouského ministra zahraničí Schallenberga

Schallenberg   Lavrov
18.1.2023 19:47
Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg v souvislosti s konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou vyzval k „proporcionalitě“. Kritizoval také Polsko za to, že nedovolilo ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přijet na zasedání OBSE ve Varšavě. Na Schallenbergova slova už kriticky zareagovala Ukrajina.

Schallenberg ujistil, že nepochybuje o plné podpoře Ukrajiny v jejím boji za suverenitu a územní celistvost. Zároveň ale apeloval na to, aby v reakci na kroky Ruska byly „zachovány proporce“ a nezacházelo příliš daleko. Jako příklad uvedl zbavení všech Rusů víz. "Musíme myslet na další den, příští týden a další měsíce," řekl na tiskové konferenci na pařížském Institutu politických věd, známém jako Sciences Po.

Podle jeho názoru bude muset Evropa v budoucnu spolupracovat s Ruskem jako stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Politik také kritizoval, že na poslední zasedání OBSE, které se konalo ve Varšavě, nebyl pozván šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov . Řekl, že OBSE je jednou z mála platforem, kde sedí ruští diplomaté a „potřebují naslouchat našim argumentům a naší tvrdé kritice ruské útočné války“.

Na vyjádření Schallenberga zareagovala Ukrajina a její ministerstvo zahraničí, které pozvalo Schallenberga k řece Dněpr a do Dnipra, aby na vlastní oči viděl zkázu způsobenou Ruskem. Oleg Nikolenko varoval, že výzvy k pokračování dialogu s Moskvou posilují beztrestnost Kremlu a povzbuzují Putina, aby pokračoval v údajné genocidě Ukrajinců.

 

Foto: Oběd ministrů Schallenberga a Lavrova, Twitter MFA AustriaKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.