Americká diplomatka o EU: Do pr*ele s ní!

obrazek
7.2.2014 09:48
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... Takto by se dal okomentovat uniklý záznam hovoru náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové s velvyslancem USA na Ukrajině Geoffreym Pyattem, který se objevil na serveru YouTube. Jedná se o velmi citlivou komunikaci, ve které například Nulandová hovoří o tom, že EU má jít do pr*ele, protože její postoj k ukrajinské krizi je jiný, než ten, který zastává USA.

Na nahrávce probírá Nulandová s Pyattem také to, kdo by se mohl stát ukrajinským premiérem v kabinetu, který by měl za cíl vyvést zemi z krize a tento premiér by měl být následně "potvrzen" také některým z vysokých diplomatů OSN. "Bylo by skvělé to dát dohromady a mít k tomu pomoc OSN a také, však víte, do pr*ele s EU!" říká na nahrávce náměstkyně Nulandová. Pyatt její slova kvituje se slovy: "Můžete si být jistá, že až se to rozjede, Rusové se to budou snažit torpédovat."

Na YouTube se však objevila ještě jedna nahrávka, a to mezi Helgou Schmidovou, náměstkyně ministra zahraničí EU, a velvyslancem EU na Ukrajině Janem Tombinským z konce ledna. "Musíme to udělat (myšleno "zavést sankce" jako to dělá USA), ale velmi chytře. Měl byste nicméně vědět, že nás dost štve, že nás Američani zostuzují. Řeklo nám to už několik novinářů. Co kdybyste to probral s americkým velvyslancem?" řekla na nahrávce Schmidová Tombinskému. "Nechci, aby se Cathy (myšleno šéfka diplomacie EU Aschtonová) dostala do kouta. To jí může politicky uškodit. Takhle to nefunguje a Cathy si o tom promluví s Kerrym (ministr zahraničí USA)," dodala na uniklé nahrávce Schmidová.

Podle slov EU i USA jsou nahrávky autentické. Celá věc může podle odborníků vyústit v diplomatický skandál obrovských rozměrů, protože mj. naznačuje, že dění na Ukrajině není zase tak spontánní, jak jej některá média, včetně těch českých, vykreslují...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.