Amerika si koleduje o ještě větší masakry

obrazek
22.12.2012 16:05
Řádění amerického středoškoláka A. Lanzy, který zastřelil v americkém Newtownu 20 malých dětí a šest učitelek, vzbudilo novou vlnu veřejných debat o zpřísnění podmínek pro legální držení zbraní ve Spojených státech. Masakr v Newtownu totiž není zdaleka jedinou tragédií v posledních letech, které se na území USA staly. Jejich počet hrozivě stoupá a jsou vražděni nevinní lidé a v poslední době i děti. Prezident Obama se již nechal slyšet, že bude požadovat přísnější kritéria pro držení ,,velkých" zbraní. Proti němu však stojí mocná zbrojařská organizace National Riffle Association (NRA), která americkým politikům příspívá miliony dolarů na jejich předvolební kampaně, a tím si vlastně kupuje jejich hlasy a důvěru.

NRA proti plánu amerického prezidenta představila svůj vlastní ,,recept" na prevenci před podobným masovým vražděním. Požaduje ještě více zbraní do oběhu, a to do škol, kde by se utvořily ozbrojené hlídky, jež by kontrolovaly, zda se do škol nosí zbraně. Výkonný ředitel NRA W. LaPierre konstatoval, že Obamův plán je ,,lživý", omezuje svobody Američanů a není tou ,,správnou" prevencí. Je jasné, že podobný plán by přinesl ještě větší zisky NRA z prodeje zbraní bez ohledu na to, zda by byl její koncept v reálné praxi užitečný.

Tak jako tak, až se vlna rozhořčení za několik týdnů přežene, vrátí se Amerika do zaběhnutých kolejí, to znamená, že k žádnému zpřísnění držení zbraní nedojde, protože ani de facto být nemůže.

Američané si totiž zakládají na tom, že dodatkem k jejich ústavě je svobodné a ničím nerušené držení zbraně pro vlastní ochranu a potřebu, tudíž i kdyby Obamův plán prošel, a to nejdříve za několik měsíců, kdy se Newtown a celá Amerika vzpamatuje z Lanzova řádění, zvedla by se s největší pravděpodobností mohutná vlna odporu proti takovému nařízení. Musíme si v této souvislosti uvědomit, že na 100 Američanů připadá 89 zbraní!

Otázkou je, jestli je svobodné držení zbraní skutečně svobodou v pravém slova smyslu. Domnívám se, že nikoliv. Ničím neomezená či neregulovaná svoboda je v obecné rovině kontraproduktivní, což platí i u zbraní, donedávna nepovinného zdravotního pojištění apod. Američané jsou právem rozhořčeni a udiveni počtem krvavých masakrů zejména na školách a chtějí najít způsob, jak mu zabránit. Současně říkají, že omezením držení zbraní by přišli o část těžce vydobytých svobod, které jsou součástí ústavy a amerického idealismu. Pohybují se tak v bludném kruhu, z něhož zatím nevede cesta, protože tyto svobody prostě za určitou regulaci prostě ,,nevymění". Na druhé straně bez omezení svobody v tomto směru není možná prevence podobných masakrů, to je zřejmé. Na to ale Američané nejsou zcela jistě připraveni, poněvadž vzhledem ke svému historickému vývoji ovlivněnému především americkým idealismem je pro ně jakákoliv státní regulace či dirigismus, byť je v danou chvíli prospěšný, z podstaty věci nepřípustný.

Je zajímavé se podívat do států, kde existují přísné podmínky pro držení zbraní, jako je např. Česká republika. Nepamatuji se, že by u nás někdy proběhl nejaký masakr na škole. Kdyby u nás naopak nebyla zavedená jakákoliv potřebná opatření ve věci držení zbraní jako v USA, je dost pravděpodobné, že by i u nás došlo ke krveprolití.

Pochybuji, jestli je možné Obamův plán realizovat, neboť zcela jistě narazí u mocných lobbistů z NRA, kteří jsou spříznění s vysokými politiky, a u obyčejných Američanů, i když u každé skupiny z jiných důvodů. Bohužel bude zřejmě i do budoucna velmi snadné si opatřit ráno v obchodě zbraň a dopoledne prolít v místní základní či střední škole krev nevinných dětí. Bez určitého omezení svých svobod si tak Amerika koleduje o další, a možná ještě větší masakry než dosud.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.