Jaromír Novotný: Jak zahraniční politika vlády prospívá našemu hospodářství?

obrazek
6.6.2013 13:04
Jsme otevřená ekonomika a tvorba našeho HDP je z 80% závislá na exportu. Podíval jsem se tedy na oficiálně uváděné priority dvou ministerstev, jejichž úkolem je mimo jiné i podpora našeho průmyslu při vytváření podmínek pro vývoz. Zkráceně se tomu říká „ekonomická diplomacie“. Obě ministerstva, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na straně jedné a ministerstvo zahraničních věcí (MZV), na straně druhé, uvádějí seznam prioritních zemí, ve kterých budou nápomocny našim firmám při uplatnění se na jejich trzích. Z logiky věci vyplývá, že obě zmíněná ministerstva by měla míti stejné priority. Jaké mne však čekalo rozčarování!

Ministerstvo průmyslu a obchodu má definováno dvanáct prioritních zemí, kam by měla směřovat podpora našeho exportu. Jsou to tyto země: Indie, Čína, Brazílie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA a Vietnam.

Proti výběru těchto zemí nelze mít námitky, všechno jsou to země, kde dochází k viditelnému růstu ekonomiky a meziroční přírůstky HDP dosahují 5 až 10%.

Ministerstvo zahraničních věcí rovněž definovalo prioritní země, je jich třináct a jsou rozděleny do dvou skupin.

A) prioritní země s programem spolupráce:

Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie a Mongolsko

B) prioritní země bez programu spolupráce:

Angola, Gruzie, Kambodža, Kosovo, Jemen, Palestinská Autonomie, Srbsko, Vietnam a Zambie.

Všimněte si prosím, že na seznamu zemí ministerstva obchodu a průmyslu jsou z těchto výše zmíněných třinácti zemí, jen země dvě a to Srbsko a Vietnam.

Z tohoto srovnání vyplývá, že společnou, tedy vládní prioritou v oblasti „ekonomické diplomacie“, jsou jen dvě země, Srbsko a Vietnam.

A aby toho nebylo dost, tak při poslední reorganizaci MZV zrušilo velvyslanectví v Angole, Kambodži, Jemenu a Zambii (všechny zmíněné země jsou na seznamu prioritních zemí MZV!). Aby ani MPO nepřišlo zkrátka, byly zrušeny generální konsuláty v Riu de Janeiru (Brazílie) a v Bombaji (Indie), tyto země jsou pro změnu na seznamu prioritních zemí MPO a navíc obě města jsou hospodářskými a finančními centry svých zemí.

Jen tak mimochodem bylo při poslední reorganizaci na MZV zrušeno 28 míst obchodních radů, většinou v zemích mimo EU. Ti jsou asi pro „ekonomickou diplomacii“ zvláště nevhodní. Stejně tak měla vláda určitě zdůvodněno uzavření velvyslanectví v Singapuru, hospodářském a finančním to centru jihovýchodní Asie.

V průběhu posledních pěti, šesti let bylo zrušeno 12 diplomatických zastoupení našeho státu, všechna mimo teritorium EU. Máme jich nyní méně než v roce 1989, ačkoliv od té doby vzniklo více než dvě desítky nových států. MZV v posledních měsících dalo na vědomí, že některé uzavřené úřady znovu otevře. Tak proč je rušilo?

Tomu všemu říká současná vládní koalice „vládní podpora exportu“ nebo „ekonomická diplomacie“?

Na závěr uvedu srovnání s Německem.

Český vývoz v současné době je z 84% směřován do zemí EU, zbytek světa 16%. Německo má mnohem více diversifikován vývoz. Do zemí EU vyváží 60% (státy platící € 38% a ostatní země EU 22%), zbytek světa 40%. Měli bychom se po vzoru Německa i my více snažit diversifikovat náš export na trhy mimo EU, protože zde je nyní stagnace, ne-li krize a ještě to nějaký pátek vytrvá, současná krize eurozóny to potvrzuje. Těžiště hospodářské a finanční moci se posouvá do Asie. Meziroční tempa hospodářského růstu Číny, Indie a Vietnamu to přesvědčivě dokumentují. Měli bychom to vzít na vědomí.

Z výše uvedených faktů vyplývá, že naše koaliční vláda to, bohužel, zatím na vědomí nevzala. Její praktická politika to názorně dokumentuje. Takto podpora našeho vývozu by vypadat rozhodně neměla.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.